13 Haftalık Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu ?

T

TİTAN

Forum Okuru
13 Haftalık Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu ?
13 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu
bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur
bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılırGebelik süresince en çok merak edilen konular, bebeğin sağlığı ve elkbette ki cinsiyetinin ne olacağıdır. :) Günümüzde ultrason cihazları sayesinde bebklerin cinsiyeti kısa sürede öğrenilebiliyor. Oysa eskiden öylemiydi? Ancak bebek doğduğunda herşey öğreniliyordu. O yüzden çok şanslıyız diyoruz ve bir misafirimizin sorduğu, 13 haftalık gebelikte cinsiyet belli olup olmayacağıyla ilgili sorusunu cevaplamak istiyoruz.. :)


bebek-11f.jpgUzmanlar bu konu ile ilgili olarak,''Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir.Burada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Eğer bu sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kızı olacaktır. Ancak bu cinsiyetin tespiti ancak dış cinsel organlar ultrason ile görülebilecek büyüklüğe ulaştığında mümkün olur.Genellikle 14-16. haftalardan itibaren tecrübeli gözler bebek cinsiyetini saptayabilir.

Tanı amaçlı yapılan ve bebekten doku alınmak sureti ile gerçekleştirilen biopsi sonucu bebeğin cinsiyeti %100 doğrulukla saptanır ancak bu işlemler sadece tıbbi bir gereklilik varsa yapılır. Sadece cinsiyet tayini için yapılmaz.

Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 15. haftasından itibaren ultrasonla belirlenebilir.

Yani sayın misafirimizin biraz daha sabretmesi gerekiyor.. :tik:
 
Geri
Üst