1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  13 sayısı niçin uğursuzdur?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

  13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 1 2 A' dır ya da 1 4 'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayın 1 3 'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD 'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı 'triskaidekaphobia'dır.
  Genel olarak bu inancın, Hz. İsa'nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider.
  O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nın oğulları olup, ay kraliçesi Nanna'mn da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürür.
  Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.
  Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi, yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.
  Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı (bence "ayva"yı!) cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.
  13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.
   
13 sayısı niçin uğursuzdur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uğursuz Elmas

  Uğursuz Elmas

  Birçok elmas, uğursuzluklarıyla anılmıştır. Bunlar kimin eline geçene, onu felâkete sürüklediklerine inanılır. Bunlardan biri Mavi Elmas'tır. Sahiplerinden birinin adından ötürü, Hope Elması diye tanınır. 119,5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de Jean Tavernier adında bir Fransız gezgini Avrupa'ya getirmiştir. Elması Hindistan'da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı. Bir Hintli...
 2. 13 sayısı uğursuz mudur?

  13 sayısı uğursuz mudur?

  rüyada 13 sayısı rüyada 13 sayısını görmek evet herkes sanıyorki 13 sayısı uğursuz..Sokaktan geçenlere sorsan%75 uğursuz der ama tabi 13 saıyısının uğursuz olmadığını iddia edip onu kendilerinin uğurlu sayısı yapanlarda var.ben bir iddia ortaya koyuyuorum. 13 SAYISI UĞURSUZ DEĞİL... aslıda hristiyanlara göre uğursuznedeninide duyunca anlıyacaksınız şimdi şuradan yola çıkalım:peygamberimizin...
 3. Pİ sayısı adını nereden alır? Niçin 3,14 tür?

  Pİ sayısı adını nereden alır? Niçin 3,14 tür?

  314 pi sayısı pi sayısı neden 3 14 tür Pİ sayısı adını nereden alır? Niçin 3,14 tür? Pi sayısı, adını çevre uzunluğu demek olan “perifer” sözcüğünün başharfi olan p harfinin, Yunan alfabesindeki sembolüdür. Değeri 3,14 değildir. Pi, 3,14................ şeklinde sonsuza giden irrasyonel bir sayıdır ve Pi için yalnızca yaklaşık değerler verilebilir.
 4. uğursuz kadın neclaaaaaaa

  uğursuz kadın neclaaaaaaa

  yaşlı adam ölüm döşeğinde ecelinin gelmesini beklemekte ve yanında sadece karısı vardır. adam karısına döner: hatırlıyo musun necla? iflas ettiğimde yanımda sdece sen vardın....... nasıl hatırlamam niyazi zor günlerdi.......... hatırlıyo musun bir keresinde bana araba çarpmıştı yine yanımda sen vardın...... evet evet ucuz atlatmıştın...... hatırlıyo musun beyin kanaması geçirdiğimde de sen...
 5. Dünyada ki Irk Sayısı...

  Dünyada ki Irk Sayısı...

  dünyadaki ırk sayısı dünyada ki ırklar, sayısı, nelerdir, kaç tane, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Dünya geçmişten günümüze pek çok insan yaşamıştır.Buna bağlı olarak ta pek çok farklı huy-yapı-kültürde insan gelip geçmiştir dünya üzerinden.. Yapılan araştırmalar da ise insanların 5 farklı ırktan geldiğini ve bu ırkların genel özellikleri...

Sayfayı Paylaş