15 haftalık hamileyim toksoplazma mikrobuna yakalandım

M

moralimbozuk

Forum Okuru
15 haftalık hamileyim toksoplazma mikrobuna yakalandım

Hamilelikte toksoplazma mikrobu melek kadınlar kulubü hamilelikte toksoplazma nedir forum'da.​

Arkadaşlar kan tahlili yaptırdım toksoplazma mikrobu çıktı neyden kaptım hiç bilmiyorum bu bebeğe geçebilen ve sakat olmasına neden olabilen bir durum olabilirmiş. Doktorum karnından su almalıyız dedi incelemek için çok korkuyorum sizce kabul etmeli miyim bunu? Ama eğer bu enfeksiyon bebeğe geçmiş ise yapacak bir şey yok ben aldıramam bebeğimi. Ama geçmişse de bebekte hasara yol açabilirmiş:( Hamilelikte toksoplazma mikrobu geçiren oldu mu?

Merhaba
Üzücü bir durum çok üzüldüm sizin adınıza. Toksoplazma çiğ ya da az pişmiş etlerden bulaşabileceği gibi evinde hayvan özellikle kedi besleyen insanlara kolayca geçebilir. Hamileliğinizde bu enfeksiyona maruz kaldınız ise enfeksiyon olarak vücuda yerleşir. Hamilelikte ise bebeğe hasar oluşturabilecek kadar zararları bulunan bir parazittir maalesef. Hamilelikte geçirilen toksoplazma mikrobu düşüğe ya da bebekte oluşabilecek göz beyin gibi organlarda hasara neden olabilir. Özellikle hamilelikte çiğ et benzeri ürünlerden uzak durmak gerekir. Bu enfeksiyon insanda pek belirti göstermez ancak grip semptomlarına benzerlik gösterebilir. Maalesef ki bu aşamada amniyosentez yapılması kaçınılmazdır. Doktorunuz bu aşamada ayrıca antibiyotik verebilir.

Hamilelikte toksoplazma konusuna daha detaylı bakabilirsiniz aşağıdaki linkten bu konuyu ayrıntılı inceleyebilirsiniz. ''Gebelikte toksoplazma'' konumuz hemen aşağıda linktedir.

Geri