Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  19 bin Telekom çalışanı masada

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yaklaşık 19 bin Türk Telekom çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için Haber-İş Sendikası ile işveren masaya oturdu
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, bu yıl ilk yarı için yüzde 8, ikinci, üçüncü ve dördüncü yarı için ise gerçekleşecek enflasyon teklif ettiklerini belirterek, teklifi belirlerken krizi dikkate aldıklarını, teklifte anlaşılması durumunda Telekom çalışanının ortalama maaşının bin 850 TL olacağını kaydetti.

  ANKA’ya konuşan Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, geçen yıl 7’nci dönem toplu iş sözleşmesi maddelerinin tamamının günlerce hatta aylarca tartışıldığını, 44 günlük bir grev sonucu da olsa bir sözleşmenin ortaya çıktığını dile getirerek, “8’inci dönemde toplu iş sözleşmesi maddelerinin değiştirilmesini veya yeniden tartışılmasını istemiyoruz. Görüşmelerde ücretler ile yanlış anlaşılmaları önlemek için kapsamla ilgili maddeye açıklık getirilecek” dedi.

  -YAKLAŞIK 19 BİN ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR-

  Toplu sözleşmenin yaklaşık 19 bin Telekom çalışanını ilgilendirdiğinin altını çizen Akcan, birinci altı ay için yüzde 8, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon oranında teklifle masaya oturduklarını ifade etti. Ortalama bir çalışanın maaşının bin 850 TL olacağını vurgulayan Akcan, ücretle ilgili tekliflerinin gayet makul olduğunu kaydetti. Ücret tekliflerinde krizin etkisinin olduğunu ancak sektörün diğer sektörler gibi çok fazla etkilenmeyeceğini belirten Akcan, “Hiç de etkilenmeyiz demek biraz hayalcilik olur” dedi.

  -GREV SONRASI UZLAŞMACI TAVIR-

  Geçen yıl süren 44 günlük grevden sonra Türk Telekom’un da yıprandığına dikkat çeken Akcan, grevin bitiminde yayınladığı genelge ile grev süresinde yaşananların bir kenara bırakıp, herkesin işine gücüne bakmasına yönelik uyarıda bulunduğunu dile getirdi. Genelgeyi hem şirket hem de çalışanlar açısında faydalı olacağına inandığı için yazdığını anlatan Akcan, şöyle devam etti:

  “O genelgeye bağlı olarak bu seneki toplu sözleşmenin daha kısa bir süre içerisinde, hatta yürürlülük süresi bitmeden karşılıklı masa başında anlaşma ile sonuçlanmasını arzuluyorum. İşverenlerde bizimle aynı görüşe katıldı. Dün yine görüştük. Üçüncü, dördüncü görüşmede sözleşmenin biteceğine inanıyorum. Maksadımız işverenle 7’inci dönem toplu sözleşme döneminde bozulan ilişkilerin bir an önce düzelmesinde etkili olacak bir toplu sözleşmenin mutlaka imzalanması. Bu demek değil ki toplu sözleşmede sendikalı olarak bir taviz vereceğimiz anlamında değil, sorumlu sendikacılık anlayışımla hareket ediyoruz. Üyelerin de nabzı bu noktada zaten.”

  -“KISA SÜREDE SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”-

  İlkelerinin “kazanılmış hakların korunması, günün şartlarına göre geliştirilmesi” olduğunu kaydeden Akcan, kazanılmış hakları geri götürülmemesini kazanım olarak değerlendirdiğini söyledi. Telekom’da yine bir ilke imza atmaya çalıştıklarını vurgulayan Akcan, kısa sürede sözleşmeyi imzalamayı düşündüklerini, “yıldırım nikahı” yapacaklarını kaydetti. Bir yıl önce alınan hakları yeniden tartışmak istemediklerini ifade eden Akcan, “İşverenin haklarına saygı duyarken, işverenin de kazanılmış haklara saygı duymasını istiyoruz. Bu yaklaşımı işverende gördük. Çağın sendikacılık anlayışı bu olmalı. Tek tarafları çıkarları gözetmek iş barışını bozar” dedi.
  [/FONT]
   
19 bin Telekom çalışanı masada konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. telekom telekom kendine gel

  telekom telekom kendine gel

  şşşş telekom kardeş ne bu çektiğimiz senden kendine gel aklına başına al aklını yerim senin:D:Dbu yavaşlıkla delirtme beni bak sağdan sağdan geliyolar haberin ola çok pis dalarım allahıma:D:D
 2. Telekom grevi, 1 milyon 100 bin iş günü götürdü

  Telekom grevi, 1 milyon 100 bin iş günü götürdü

  1991 erkek iş günü Türk Telekom’da 45’inci gün biten toplam 44 günlük grevle 25 bin Türk Telekom çalışanının toplam 1 milyon 100 bin günlük işgücü kaybı oluştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, bu grev son 30 yılda Türkiye’de gerçekleşen grevler arasında en büyük işgücü kaybına neden olan grevdi. Bu süre içinde bakım, onarım ve yeni abone işlemleri yapılamadı. TÜRK...
 3. telekomda adsl satma muhabbetleri

  telekomda adsl satma muhabbetleri

  telekomda çalışıyorum başımdan geçen bişey böyle müşteri gelirse yine aynını yaparım +merhaba adsl bağlatıcaktıkla -buyrun yardımcı olayım..! +size bir kaç sorun var ? -ewet buyrun hanfendi +şimdi siz bize modem vereceksiniz yaa bununla telefon edebilirmiyiz -evet edebilirsiniz +modemi görebilirmiyim -buyrun modem bu +eee bunların tuşları yoq -ewet bundan tuş olmaz telefon...
 4. Bin

  Bin

  Rüyada görülen bin sayısı, huzuru, uyumu, rahatı temsil eder.
 5. Işıklı Masalar

  Işıklı Masalar

  ışıklı masalar çok ilginçler :D

Sayfayı Paylaş