1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  19 Mayıs Tarihi

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  19 mayıs tarihçesi Tarihi

  Ondokuzmayıs İlçesinde Dağköy ve Yörükler beldeleri civarında yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. ki yıllara ait yerleşmeler olduğu saptanmıştır.

  Dağköy'de ortaya çıkarılan mezarın M.Ö. 47 yılların ait olduğu sanılmaktadır. Yörükler beldesinde bulunan hamamın ise Cenevizliler ve Romalılar dönemine ait olduğu rivayet edilmektedir.

  Milattan önceki yıllardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmış ilçe toprakları Çelebi Mehmet Döneminde Osmanlı hakimiyetine giriyor. İlçenin ilk Türk ahalisi Orta Asyadan göç eden Türkmenlerdir. Daha sonra 93 harbi (1877-1878) sırasında Kafkasya ve Dağıstandan göç edenler yerleşmişlerdir. Yine Balkan Savaşları sonunda Avrupa'dan gelen Osmanlı Türkleri 1913 yıllarında 19 Mayıs'a gelerek çevre köylere yerleşmişlerdir. İlçeye Kurtuluş Savaşı sonrasında Selanikten mübadele yoluyla gelenler, Doğu Karadeniz'den gelenler, Alaçam'dan gelenler olmuştur.

  Coğrafya

  Ondokuzmayıs İlçesi Samsun'a 33 km. uzaklıkta, Samsun-Sinop Devlet karayolu üzerindedir. Kızılırmak nehrinin meydana getirdiği delta ovasının doğu ucunda yer alan ilçenin denizden yüksekliği 10 m. dir. İlçe merkezinin kuzeyinde kalan topraklar Kızılırmak'ın oluşturduğu Ovanın bir bölümünü teşkil eder. Bu alanda Balık Göllerinin bir kısmı bulunmaktadır. Ondokuzmayıs doğusunda Samsun, batısına Bafra, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Samsun ve Bafra ilçeleri ile çevrilidir. En yüksek yeri Nebyan Ormanlarının bulunduğu güneyindeki tepedir.

  Sosyo-Ekonomisi

  İlçede tarım, hayvancılık ve balıkçılık gelişmiş durumdadır. Tarım ürünleri arasında fındık, mısır önemli yer tutar. Balıkçılık denizden başka balık göllerinde de yapılmaktadır.

  Ondokuzmayıs ilçesinde Cevizcilik ve Arıcılık projeleri uygulanmaya konulmuş ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlayan faaliyetler haline gelmiştir. Ayrıca yapılan el dokuması kilimler, çoraplar vb. gibi eşyalar ilçe ekonomisinde küçükte olsa biryer tutmaktadır. Balık gölleri civarında yapılan hasır örücülüğü de ekonomik faaliyetler arasında sayılır.

  Tarihi ve Kültürel Değerler

  Yörükler Tümülüsü: Yörükler belediyesinin yakında bulunan tümülüs Roma döneminin kültürünü yansıtmaktadır.

  Yörükler Hamamı: Yörükler belediyesinde ve Balıkgölünün yakınında yeralan hamam 19 yy. Osmanlı eseridir.

  Şeyh Bek Türbesi: Orta Asyadan ilçeye Türkmenlerin göç ettiği dönemde yapılmış bir türbedir.

  Gezi ve Mesire Yerleri:

  İlçenin güneyinde yeralan en yüksek tepesindeki Nebyan Ormanları ve çevresi gezi ve mesire yeri olarak ideal olması yanında, ilçede yapılan yayla şenliklerine de mekan oluşturmaktadır.

  İlçenin kuzeyindeki Yörükler mevkiinde ise bölgenin en teniz denizi ve kumu yeralmaktadır.

  Ondokuzmayıs ilçesinin Kuzeyde Karadeniz kıyısında kalan toprakları Kızılırmak Deltası'nın doğu ucudur. Bu bölgede Balık Göllerinin bir bölümü yeralır. Bu göler ve çevresindeki sazlık ve bataklık arazi deltanın Sulak alanlarının bir kısmını oluşturur. Kızılırmak Deltası barındırdığı kuş varlığı ile ülkemize uluslararası platformda prestij sağlayacağı gibi, doğa turizmi, çevre eğitimi, bilimsel araştırma vb. gibi konularda çok büyük bir potansiyel oluşturmaktadır.

   
19 Mayıs Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 19 Mayıs Konser Tarihleri

  19 Mayıs Konser Tarihleri

  yusuf güney samsun konseri istanbul 19 mayıs konserleri 19 mayıs konserleri istanbul konser Konserlerle rengarenk geçecek bir gün daha.... Konser: Derinlik Sarholuğu Yer: Beyoğlu Hayal Kahvesi Tarihler: 19.05.2009~19.05.2009 22:00 Telefon: 0212 244 25 58 - Beyoğlu Hayal Kahvesi Adres: Büyük Parmak Kapı Sk. Afrika Han No:A-B Beyoğlu İstanbul Bilet Ücreti: 23,50 TL Nereden Alırım:...
 2. 19 Mayıs Gençlik Marşı

  19 Mayıs Gençlik Marşı

  19 Mayıs Gençlik Marşı da paylaşırsanız hali hazırda 19 Mayıs yaklaşıyor çok iyi olur bu marşı şimdiden paylaşmanız.
 3. 19 Mayıs Şiirlerinden Seçmeler

  19 Mayıs Şiirlerinden Seçmeler

  Yeni 19 Mayıs Şiirleri 19 Mayıs Şiirleri Yeni Sevgili melekler, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yaklaşırken, sizlerle birbirinden anlamlaı 19 Mayıs şiirleri paylaşıyoruz bu yazımızda :) O GELİYOR Yıl 1919 Mayıs'ın on dokuzu. Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını Yeryüzüne can veren, Cana heyecan veren Al yüzlü Oğan güneş. Takanın burnu nasıl Karadeniz'i...
 4. Duygulu 19 Mayıs Şiirleri

  Duygulu 19 Mayıs Şiirleri

  Duygulu 19 Mayıs Şiirleri istiyorum sizden kızlar paylaşırsanız çok sevinirim.
 5. 19 Mayıs Şiirleri Şiir

  19 Mayıs Şiirleri Şiir

  19 Mayıs Şiirleri Şiir istiyorum sizden lütfen biri yada birileri duysun sesimi de paylaşsın

Sayfayı Paylaş