2 – 3 ayda bir adet görüyorum hamile kalırmıyım?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
2 – 3 ayda bir adet görüyorum hamile kalırmıyım?
2 ayda bir adet olup hamile kalmak mümkünmü,3 ayda bir adet olup hamile kalmak mümkünmü,adetim düzensiz hamile kalırmıyım,3 ayda bir adet olup hamile kalan varmı,adet düzeni ve hamilelik hakkında bilgiler

Özellikle anne olmak isteyen kadınların belki de en büyük baş düşmanları adet düzensizlikleri olacaktır. Dolayısı ile kadın düzenli bir regl tarihi olmadığı için yumurtlama günlerini de bilemeyecek ve hamile olması çok daha zor bir aşamaya girmiş olacaktır. 2 – 3 ayda bir adet görüyorum, gebe kalabilir miyim? Sorusundan önce aslında neden bu düzensizlikleri yaşadığınızı araştırmalısınız. Sağlıklı bir kadın 28 günde bir yumurtlama yaşıyor olmalı ve dolayısı ile hamile kalması içinde en güzel zeminin hazırlanıyor olması gerekiyor.
Oysa adet düzensizliği olanlar hamile kalabilir mi korkusu bu durumu çok daha fazla tetikliyor ve hem dengesiz yumurtlama hem de beynin aldığı kötü sinyaller kadının hamile kalmasını engelliyor. Sizlerde adet düzensizliği yaşayıp hamile kalmak isteyenlerdenseniz o halde yumurtlama günlerinizi doktor yardımı ile de bulabilir ve hamile kalmaya çalışabilirsiniz. Nadir det gören kadınlar bile ilk aylarında gebe kalmayı başarmaktadırlar. Eğer farklı bir rahatsızlık bu durumun altında yatmıyorsa hamile kalmamanız için hiçbir neden yok diyebilirizAdet düzensizliği olan kadınlarda kısır olma olasılığı yüksek midir?

Evet, düzenli olanlara göre bu olasılık daha yüksektir. Adet düzensizliği derken şunu kastediyoruz: Bir kadın normalde 28 günde bir adet görür. Ama bunun normal sınırları da 25-32 gün arasındadır.1-2 gün oynamayla hiçbir sorun olmaz. Ama örneğin bir kadın 2 ayda ya da 3 ayda bir kez adet görüyorsa çok büyük bir olasılıkla yumurtlama fonksiyonu tam çalışmıyordur. Dolayısıyla bu kişinin tedavi olmadan hamile kalma olasılığı oldukça azdır.

Kadınların bir yılda hamilelik şansı en fazla ne zamandır? Özel gün hesaplanabilir mi?

Bir yılda hamilelik şansı, kabaca 35 yaşından genç kadınlarda yüzde 80'dir. O nedenle 35 yaşından genç çiftlerde 1 yıldan önce hamilelik oluşmamışsa paniğe kapılmamalarını tavsiye ediyoruz çünkü yüzde 80'i hamile kalır. Ancak hamile kalamayan yüzde 20'sinde testler yapılarak bir sorun var mı yok mu tespit edilir ve tedaviye geçilir. Birinci yılda alınabilecek bazı tedbirler vardır, o da hamilelik şansını artıracak günlerde özellikle cinsel ilişki gerçekleştirilmesi. Eğer 28 günde bir adet gören bir kadınsa normal olarak 14. günde yumurtlama olmasını bekleriz. Yumurta maalesef sadece 24 saat yaşayabilir. Bu süre içerisinde spermle buluşursa embriyo haline geçer ve bebek gelişir. Spermle buluşamamışsa kendiliğinden yok olur. Sperm ise kadın vücudunda, iyi sperm parametreleri varsa ilişkiden sonra 48 saat kadar yaşar. Hatta çok iyi sperm parametreleri varsa ve ortam da uygunsa bu süre 72 saate kadar çıkabilir. Yani 14. gün gibi bir yumurtlama bekleniyorsa, bunu biz adetin başladığı günü birinci gün kabul ederek sayıyoruz. Bu da demek oluyor ki, adetin ilk gününden sonra 14. gün en çok beklenen yumurtlama günüdür. Sperm de 48 saat yaşadığına göre. Biz kabaca 10. günden itibaren gün aşırı ilişkiyle hamilelik şansının en yüksek seviyeye ulaşacağını tahmin ediyoruz.
 
Son düzenleme:
Üst