1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  2009 Yılı Kira Gelirlerinizi Neye göre beyan edeceksiniz

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  kira beyannamesi 2009 2010 yılı kira beyannamesi 2010 beyanı SEVGİLİ MELEKLER Kira geliriniz varsa bununla ilgili bilmeniz gerekenler bu yazıda...
  Yılın sonuna geldiğimiz şu günlerde, 2009 yılında elde edilen kira gelirlerinin beyan edilip edilmeyeceğine ve beyan edilmesi halinde nasıl bir tablo ile karşılaşılacağının bilinmesinde yarar var.

  İşyeri kira geliri 22 bin liralık beyan sınırını aşmayanlar beyanname vermeyecek. 22 bin liranın üzerinde işyeri kira geliri elde edenler ise beyanname verecek.

  KİMLER BEYANNAME VERECEK?
  2009 yılında dükkan, mağaza, büro gibi işyerlerinden elde ettiği kira geliri 22 bin lirayı aşanlar, önümüzdeki yıl 25 Mart akşamına kadar beyanname verecekler. Sadece işyeri kira geliri elde etmiş olup, kira geliri toplamı 22 bin lirayı aşmayanlar ise beyanname vermeyecek.
  Ancak 22 bin liranın altında işyeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermemesi için, kira ödemesi üzerinden kiracının stopaj (vergi kesintisi) yapmış olması gerekiyor. İşyeri kira geliri üzerinden stopaj yapılmamışsa ve 2009 yılında elde edilen işyeri kira gelirinin tutarı 1.070 lirayı aşıyorsa beyan edilecek.
  Örneğin, işyeri basit usulde vergilendirilen bir mükellefe kiralanmışsa, söz konusu mükellefler stopaj yapmak zorunda olmadıklarından, elde edilen işyeri kira gelirinin tutarı 1.070 lirayı aşıyorsa beyan edilmesi gerekiyor.

  KİRADAN BAŞKA GELİRİN DE BULUNMASI
  Kira geliri dışında vergiye tabi başka gelirlerin de bulunması halinde, işyeri kira gelirinin beyan edilip edilmeme durumu özellik arz ediyor.
  İşyeri kira gelirinin beyan edilmemesi veya verilen yıllık Gelir Vergisi beyannamesine dahil edilmemesi için, sadece işyeri kira gelirinin değil, vergiye tabi gelirlerin toplamının (tek işverenden alınan ücret ve birden fazla işverenden alınmış olmakla birlikte, birden sonraki işverenden alınan ücret toplamı 22 bin lirayı aşmayan ücret gelirleri hariç) 22 bin lirayı aşmaması gerekiyor.


   
2009 Yılı Kira Gelirlerinizi Neye göre beyan edeceksiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kira gelirinizi maliyeye doğru beyan edin, yoksa....

  Kira gelirinizi maliyeye doğru beyan edin, yoksa....

  kira kontratı yoksa Bazı ev sahipleri kira tutarını düşük gösteren kira kontratları düzenleyip, maliyeyi yanıltacağını düşünüyorlar. Bence bu kadar rahat olmayın!! Kapı kapı dolaşıp, kiracıların ne kadar kira ödediğini öğrenen maliyeciler, bunu ev sahiplerinin beyanlarıyla karşılaştırıp, yanlış bilgi verene anında ceza kesiyor Vergi kaçaklarını önlemek için kolları sıvayan Maliye...
 2. 2012 Yılı Lojman Kiraları

  2012 Yılı Lojman Kiraları

  2012 Yılı Lojman Kiraları ne kadaro ldu haberini duydunuz mu acaba bu sene ne kadar kira verecez lojmanlarda:S
 3. 2012 Yılı Kira Gelir Vergisi

  2012 Yılı Kira Gelir Vergisi

  2012 Yılı Kira Gelir Vergisi ne kadar oldu lütfen bu konuda bilgisi olan haberi olanlar yazsın hanımlar.
 4. rüyamda kedi gördüm ne anlama gelir

  rüyamda kedi gördüm ne anlama gelir

  Selamlar. Rüyamda bir sürü kedi içinde oturduğumu gördüm. Acaba ne anlama gelir ki bu rüya ?
 5. Kira artış oranı neye göre hesaplanır ?

  Kira artış oranı neye göre hesaplanır ?

  Kiracımızın kirasına zam yapma zamanı geldi ve neye göre zam yapacağımızı tam olarak kestiremedik. Babam tefe tüfe diye birşeyler söylüyor ama o da tam bilmiyor.Açıklama yapabilirmisiniz ?

Sayfayı Paylaş