1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  2009'un en iyi buluşu nedir?

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  2009 yılını geride bırakmamıza sayılı günler kaldı.2009 Yılının en iyi buluşu nedir biliyormusunuz?Bence bilmiyorsunuz yada sizlere göre; plazma,lep****cep telefonu vs..Ama malesef öyle değil:DMesela benim için en iyi buluş internet ama internet bulunalı baya bir yıl oldu:D Buyrun melekler bakın bakalım 2009 da en iyi buluş neymiş????


  2009'un en iyi buluşu nedir?

  1987’den beri “The Best of What’s New-En İyi Yeni” buluşları belirleyen Popular Science, 2009'yılı için 11 kategoride 100 yeniliği sıraladı. Bu yıl listeye geçen yıl olmayan iki kategori eklendi. Bunlardan biri ‘çevreci teknoloji’ olurken, geçen yıl listede sadece ev elektroniği olarak yer alan kategori bu yıl ikiye ayrılarak ‘ev eğlencesi ve ‘ev teknolojisi’ olarak listede yer buldu. Binlerce ürün arasından belirlenen 100 tekonlojik yenilik, kendi kategorilerinde önemli bir sıçramayı temsil ediyor. Bu yılın 11 kategorisi ise şöyle: otomotiv, uzay ve havacılık, bilgisayar, mühendislik, cihazlar, çevreci teknoloji, ev eğlencesi, güvenlik, ev teknolojisi, kişisel sağlık ve eğlence.
  Toksin Terminatörü
  Çevreci teknolojilerin ilk sırasında yer alan “Toksin Terminatörü” beyaz toz civa halinde ve ağırlığının yarısını absorbe ediyor. Bu basit görünümlü beyaz toz ile kirlenmiş civa, suyu 100 kez temizleyebiliyor. Tozun maliyeti diğer metotların yarı fiyatına denk geliyor, üstelik aynı temizliği sağlıyor. Moleküler süngerin her zerresi civanın ağırlığının yarısını emecek şekilde dikkatlice tasarlandı. 15 yıldan uzun süren üretim araştırmalarında, Tiyol-SAMMS silis moleküllerinin monte edilmesiyle hazırlandı. SAMMS, atık suyu da çeşitli ayarlarda başarıyla temizliyor. Hatta bu beyaz tozun yakında gölleri, akarsuları ve kanalizasyonları temizlemeye yardımcı olabileceği konuşuluyor. Bu yenilikçi ürünün fiyatı 50-750 sterlin arasında değişiyor.

  Ekolojik köpük Tarımsal atık maddelerden hazırlanan köpük, toprakta yok oluyor. Popular Science, bu buluşu listeye alırken, “Bir sonraki tuvaletiniz bahçeye paketlenmiş gübre olarak gelebilir” benzetmesi yaptı. EcoCradle ağaç yerine, geri dönüşümlü taşıma-nakliye malzemesi olabiliyor. Bu yapısıyla taşımada herhangi bir boyut ve ağırlıktaki nesneleri korumaya imkan tanıyor.
  Çevreci Enerji Makinesi

  ÇEVRECİ Enerji Makinesi, çöplerden tek başına enerji elde eden ilk cihaz olarak gösteriliyor. Makine, 3 adet park yeri kadar büyüklükte; ofis binaları, hastaneler, okullar göz önünde bulundurularak tasarlandı. IST Enerji’nin yaptığı açıklamaya göre, bu teknoloji çöpleri yakarak enerji üretmiyor. Çöpleri gaz haline getirerek çok daha az kirliliğe yol açıyor. Bir dizi çevreci teknoloji şirketi yenilenebilir kaynakları katı atık ve biokütlelerle kombine ederek gaz haline getirmek için uğraşırken, IST’nin başarısı ABD’de çok tartışılıyor. Çevreci Enerji Makinesi’nde gaz yakındaki jeneratöre aktarılabiliyor. Metal ve cam dışındaki her şey (yiyecek, karton, plastik, tarımsal atıklar vs.) bu makineye gönderiliyor. Çevreci Enerji Makinesi günde üç ton atık ısıtıyor ve 200 bin metrekarelik bir binanın gücü kadar enerji üretiyor.
  Ucuz geri dönüşüm su israfı da yok
  GERİ dönüşümün kirli sırrı: İşleme fabrikaları günde 100 bin galon su tüketiyor. Çoğunlukla bu su kimyasalları yıkamak için kullanılıyor. ECO2 ise susuz geri dönüşüm sürecini oluşturdu. Bu sistemin işletmelere sağlayacağı bir diğer etki de, su faturasını azaltmak olacak. İlk işletme Ekim 2008’de bu sistemi tasarruf tedbirleri kapsamında kullandı. Metod her tür plastiği temizleyebildiği için, şimdi otomotiv ürünlerinde geri dönüşümü olmayan parçaların temizliği için kullanılması planlanıyor.
  Kuru iklim kliması
  COOLERA-DO’nun kuru iklimler için geliştirdiği Coolerado H80 kliması ‘çatı kliması’ olarak biliniyor. Kuru iklim kliması olarak da geçen Coolerado H80, kuru iklimlerde verimliliği iki kat artırıyor. Çöl ikliminin hakım olduğu sıcaklıkta enerji tüketiminde tasarruf sağlıyor. Kurak bölgelerde kullanılacak özel bir tip olarak geliştirilen bu klimanın, içindeki su buharlaşarak dışarıdaki ısıyı çekiyor. Sistemde suyun etrafındaki hava soğurken, büyük sıcaklık değişiklikleri meydana geliyor, dışarıdaki havadan daha fazla ısı emiliyor. Yağmur yağdığında ise geleneksel kompresör oluşan nemi kesiyor.
   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  2010 da yeni buluşlara inş.saol meçhulüm
   
2009'un en iyi buluşu nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2009 un en iyi telefon adayları

  2009 un en iyi telefon adayları

  en iyi telefonlar ve fiyatları 2009 un en iyi telefonu cep telefonu 2009 un güzel telefonları Her sene GSMA tarafından Mobile World Congress etkinliği çerçevesinde seçilen yılın en iyileri ödülleri için adaylar belirlendi. Barcelona'da gerçekleştirilen Mobile World Congress dahilinde her sene mobil dünyanın en iyileri ödüllendiriliyor. Geçen sene "Yılın cihazı" ödülü Sony Ericsson...
 2. 2009 un en şık bluzları

  2009 un en şık bluzları

  Bu bluzların bazıları çok spor bazıları çok klasik yani kısaca her zevke hitap eden modeller mevcut eminim içlerinden bir taneside tam size göre melişlerim :tik:
 3. 2009'un en İLGİNÇ köprüleri

  2009'un en İLGİNÇ köprüleri

  Meleklerim Dünyadan birbirinden ilginç KÖPRÜ MANZARALARI.. Hepside birbirinden ilginç ve güzeller..
 4. 2009'un en popüleri Hadise

  2009'un en popüleri Hadise

  Show dünyasının en popülerleri seçilmiş en popüler Hadiseymiş :tik: 2009 yılının en popüler ismi sürpriz bir çıkışla Hadise oldu, geçen yılın birincisi Sezen Aksu, bu yıl ikinci sırada yer aldı. Medya Takip Merkezi'nin (MTM) her yıl hazırladığı ve şov dünyasının en popüler isimlerinin belirlendiği basın araştırmasının 2009 yılı sonuçları açıklandı. Araştırma, 2009'da şov dünyasında en...
 5. En Faydalı Buluşlar neler buyrun öğrenelim melekler

  En Faydalı Buluşlar neler buyrun öğrenelim melekler

  Faydalı Buluşlar En İlginç ve Faydalı Buluşlar http://www.meleklermekani.com/icatlar-ve-buluslar/184426-milattan-sonraki-icatlar-ve-buluslar.html paylaşımımızdan sonra şimdi de sizlere en ilginç buluşlar neler sunuyor ve insanoğlunun hayatında ki en faydalı buluşlar hakkında bilgiler aktarıyoruz. Sakarin Kimyager Constantin Fahlberg, iş sonrası elini yıkamadığı için tarihteki en...

Sayfayı Paylaş