1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  2012 gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  2012 gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır


  Merhaba Melek'ler ve gelir testi hakkında bilgi edinmek isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda gelir testi yapılırken dikkate alınacak hususlar hakkında ki bilgileri konu alıyoruz.


  [​IMG]


  Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin Gelir tespitine esas veriler başlıklı 14 üncü maddesinde hangi verilerin esas alınacağı açık bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre:

  1- Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilir.


  2- Gelir tespit yönteminde, BSYHP (Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi) üzerinden puanlama formülü esasına göre belirlenecek hane geliri ve kişi başına düşen gelir kullanılır. Puanlama formülünde kullanılacak haneye ilişkin veriler, BSYHP'den ve hane ziyaretinden elde edilen bilgilerden oluşur.


  3- Aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarının tespitinde, puanlama formülünün gelir, harcama ve servet verileri dikkate alınarak geliştirilen gelir tespit ölçütleri kullanılır. Puanlama formülünde ekonomik ve sosyal şartların değişmesi nedeniyle Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumunun önerisi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu'nun kararı ile güncellemeler yapılabilir.


  4- Gelir tespiti yöntemi olarak kullanılacak olan puanlama sisteminde ayrıca aşağıdaki unsurlar dikkate alınır:


  a) Kişilere ait taşınır ve taşınmazlar ile bunlardan doğan haklar.


  b) Bankaların muvafakatı alınmak suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Bakanlığa sağlanacak olan aile bireylerinin bankalardaki tüm hesaplarına ilişkin bilgiler.


  c) Sürekli olarak alınan nakdî sosyal yardımlar.


  5- Bakanlık veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aile bireylerine ilişkin, aile içinde kişi başına düşen geliri etkileyecek diğer unsurların belirlenmesi hâlinde, bu unsurlara göre vakıf personeli tarafından yapılacak tespitler sonucu elde edilen bilgiler de kişilerin gelir tespitinde dikkate alınır.


  Gelir testi yapılırken, genel sağlık sigortalısı ile aynı ikametgâhta yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile ana ve babanın gelirleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak belirlenen ailenin aylık geliri, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilmektedir.

   
2012 gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Repo nedir? Nasıl işlem yapılır?

  Repo nedir? Nasıl işlem yapılır?

  repo nedir repo nasıl yapılır nedir nasıl yapılır çeşitleri işlem REPO :Geri alım vaadiyle yapılan satışlardır. Müşteri repo günü parasını bankaya verirken, banka bu para karşılığında menkul değerler ticari portföyündeki kağıtları geçici olarak müşteriye satar. Ancak genellikle müşteri kağıtları fiziken teslim almaz. Vade geldiğinde, kağıdın geri alımı yapılarak müşteriye parası ve faizi iade...
 2. Gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır

  Gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır

  Gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır ? Arkadaşlar merhaba ben gelir testine başvurma konusunda henüz kararsız ve bilgisizim acaba Gelir testi işlemi yapılırken neler dikkate alınır
 3. nişanlıma ne işlem yapılır?

  nişanlıma ne işlem yapılır?

  merhaba kızlar. moralim çok bozuk nolur yardım edin. nişanlım asker ve tekirdağda... telefon sokmuştu ve dün telefonla yakalanmış sadece aradı telefonla yakalandım diyebildi başka da konuşamadık bi daha da arayamadı. sonuç ne olur acaba? böyle bi olay başından geçen var mı? kolordu habercisi ama telefon yasak ve yakalayan kişi de albay:( malesef kıl bi adam ve hava atmayı seven biri:(( kesin...
 4. ADH testi neden yapılır ?

  ADH testi neden yapılır ?

  Antidiüretik hormon testi, kandaki antidiüretik hormon (ADH) hormonunun seviyesini ölçer. ADH, vazopressin veya arjinin vazopressin (AVP) isimleriyle de bilinir. ADH, hipotalamus tarafından üretilir. Hormonun görevi; vücudun su ihtiyacına göre böbrekler tarafından idrar olarak atılan sıvı miktarını kontrol etmektir. Bu kontrolun yapılamadığı durumlarda, yani ADH miktarı az ise, böbrekler...
 5. Picot işleme nasıl yapılır?

  Picot işleme nasıl yapılır?

  Picot işleme tekniğini eminim ki bir çoğunuz yeni duydu.Picot ördüğünüz işlediğiniz modellere detay katmaktır.Yani bir kazak,bir süveter,bir bluz ,bir patik işlediniz kenarlarına bu teknikle süsleyebilirsiniz.Bu teknikle el işleriniz farklı bir boyut ve şıklık kazanacaktır.Bu teknik biraz zor gibi görünsede aslında çok pratikmiş.Miş diyorum çünkü örgü işinden pek anlamam .Bu ara da konumuz...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş