1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  2012 hac başvurusu nasıl yapılır

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  2012 hac başvurusu nasıl yapılır ve nereye yapılacak lütfen bu konuda yardımcı olun.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden derlenen bilgilere göre, 12 Nisan'a kadar sürecek kayıt işlemlerinde, 2011'de kuraya katılıp hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri otomatik yapılacak.
  Vatandaşlar, kayıtlarının yenilenip yenilenmediğini ''hac.diyanet.gov.tr'' adresinden salı gününden itibaren kontrol edebilecek.

  Durumunda değişiklik yapmak isteyenler müftülüklere başvurarak işlemlerini yaptıracak.

  İlk defa kayıt yaptırmak isteyen hacı adayları, ''Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Al-Baraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, AKBANK'' bankalarından birine 15 lira ön kayıt ücreti yatırdıktan sonra müracaatlarını ''hac.diyanet.gov.tr'' adresinden elektronik ortamda veya müftülüklere yapabilecek.

  Kayıt yaptıran hacı adayları, durumlarını aynı internet adresinden kontrol edebilecek.

  Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler, nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye mutlaka ekleyecek. Müftülükler de kayda aldıklara dilekçenin bir fotokopisini müracaat edene verecek.

  Müracaatlarda eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile hiçbir akrabalık bağı olmayanların istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde, engellilerin ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile kuraya girme talepleri kabul edilecek.

  Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve kayıt ücreti de iade edilmeyecek.  Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerin müracaatları da kabul edilmeyecek.

  Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girildiğini veya girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını ''hac.diyanet.gov.tr'' internet adresinden kontrol edebilecek.

  Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar, bilgilerini ilgili müftülüklerden kayıt süresi içinde düzelttirebilecek.

  Hacı adayları, müracaat form dilekçesinde yer alan hac kategorilerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat ve süreyi de dikkate alarak mutlaka işaretleyecek.
   
2012 hac başvurusu nasıl yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Hac Kura Sonuçları

  2012 Hac Kura Sonuçları

  Nasıl olsa size sorduğumuz sorulardan cevap alabiliyoruz. Düşündüm ki önümüzdeki yıl da sizden alacağım sonuçları. Bari şimdiden soruyu sorayım. O gün geldiğinde lütfen bana Hac Kura Sonuçlarına bakabileceğim bir link verir misiniz :)
 2. 2012 Hac Kayıt Tarihli

  2012 Hac Kayıt Tarihli

  2012 yılında hacca gidecek Hacı adayları için bir araştırma yaptık meleklerim. Öncelikle tüm hacı adayları umarım sağ salim gider gelirler ve hepsinin duası ve hacları kabul olur inşallah. 2012 de hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 25 Nisan 2012 tarihinde başlayacak ve 6 Mayıs 2012 tarihinde ise sona erecektir. Diyanet İşleri Başkanlığ 2012 yılı hac kayıtları ve başvuruları 2012 yılında...
 3. internetten iş başvurusu nasıl yapılır- işkur iş başvurusu

  internetten iş başvurusu nasıl yapılır- işkur iş başvurusu

  internetten iş başvurusu yapmak - işkur iş başvurusu İşte Adım adım işkur internetten iş başvurusu yapma: 1 adım olarak buraya tıklıyorsunuz. 2. adım olarak belirlemiş olduğunuz doldurup tamam diyorsunuz. 3. adımda karşınıza belirlediğiniz kriterlerde işci arayan işletmeler veya kamu kuruluşları çıkacak. ” İşveren” yazısının yanındaki linke tıklayarak başvuru yapacağınız kurumun...
 4. Ölü için vekaleten hac nasıl yapılır?

  Ölü için vekaleten hac nasıl yapılır?

  Vekilin ihrama girerken emreden kimse için kalb ile niyet etmesi şarttır. Hac borcu olanın, öldükten sonra kendi için hac yapacak vekilin adını bildirerek, vasi olana emretmesi gerekir. Ölü veya ölünün vasi yaptığı yabancı kimse, vârislerden birini, diğer vârisler izin vermedikçe, vekil yapamaz. Bir kimse izin vermeden, başkasını bunun yerine hacca gönderemez. Yalnız vâris, ölen akrabası...
 5. Haccın çeşitleri nelerdir?

  Haccın çeşitleri nelerdir?

  Hac, sözlükte yönelmek, ziyaret etmek anlamına gelir. Dini bir terim olarak hac; yılın belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayında) kurallarına uygun şekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe’yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye hacı denir. Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın...

Sayfayı Paylaş