Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 SBS Sınav Öncesi Öğrenci ve Velilere Öneriler

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  sınav öncesi öneriler sınav öncesi motivasyon


  Sevgili melekler, önümüzde ki hafta pazar günü yani 9 haziran'da ilköğretim 8.sınıflar için SBS sınavı yapılacak. Öncelikle, meleklermekani.com ailesi olarak sınav öncesi tüm öğrencilere başarılar diliyoruz :) Bu yazımızda sınav öncesi ailelere ve öğrencilere bazı tavsiyelerimiz olacak. Sınav öncesi öneriler ve tavsiyelere uyarak daha stressiz, daha sağlıklı bir sınav dönemi geçireceğinizi umuyoruz :)


  < Konu Resmi..>
  Ailenin, okul-aile-dershane üçgeninde büyük emeklerle SBS’ye hazırlanan ve bir taraftan da ergenlik döneminin değişimlerini yaşayan çocuğunun stres ve kaygılı durumunu iyi gözlemlemesi önem taşıyor. Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer, “Çocukta, unutkanlık, dikkatini toplayamama, düşüncelerini organize edememe, yemek ve uyku düzeninde farklılıklar, duygulanımda gerginlik, karamsarlık, güvensizlik gözlemleniyorsa sınava yönelik bir kaygıdan bahsetmek mümkündür” diyor. Bazı durumlarda bu belirtilere çarpıntı, titreme, ağrılar gibi fiziksel semptomların da eşlik edebildiğinin altını çizen Doğruer, kaygı yoğunlaştıkça çaresizlik ve çözümden uzak hissetmenin de söz konusu olabileceğini belirtiyor.  SÖZLER KADAR TAVIR DA ÖNEMLİ

  “Çocuğa, sınav sonucunun kişisel değerini ve yaşamın bütününü belirlemediğini hissettirmek gerekir” diyen Doğruer, bu konuda söylenen sözlerden çok, sergilenen tavır ve satır aralarında geçen anlamların belirleyici olduğunu hatırlatıyor.

  Doğruer, anne-babaların, çocuklarının başarısını kendi başarıları gibi algılayıp algılamadıklarını tartmaları gerektiğini belirtiyor, “Anne-babanın beklentilerini, performansı ve başarısıyla karşılayamayan çocuk, ciddi bir özgüven problemine düşebilir. Bu anlamda hedeflediği okulun çocuğunuzun da tercih ettiği bir okul olması önemlidir” diyor.


  ÇOCUĞUNUZDAN ÖNCE KENDİ KAYGINIZI AZALTIN

  Doğruer, anne babaların yaşamı askıya alıp, bu süreçte çocuğuna daha fazla zaman ayırabilmek için işten ayrılma, sosyal yaşamına son verme gibi davranışlar içine girmelerini de önermiyor. Doğruer, bu gibi fedakârlıkların gencin üzerindeki baskıyı artırdığını belirtiyor. Ailelere çocuklarından önce kendi kaygı ve endişelerini azaltmayı öneren Doğruer, “Hiçbir çocuğun anne-babanın hayallerini gerçekleştirmek zorunda olmadığını kabul etmek gerekir” diyor.
  AİLELERE ÖNERİLER

  • Çocuğunuza duygusal destek verin.
  • Onu yapabileceği kadarıyla kabul edin ve ona bunu hissettirin.
  • Haksız eleştiriler ve ümit kırıcı cümlelerden kaçının.
  • Başkalarıyla kıyaslamayın, çocuğunuz zaten kendini fazlasıyla kıyaslıyor.
  • Sevginizin koşullara bağlı olmadığını hissettirin.
  • Yapamadıklarına değil, yapabildiklerine odaklanın. Kaç yanlışı olduğu yerine kaç doğrusu olduğunu sorun.
  • Çocuğunuzun duygusal seyrini dikkatle takip edin. İpuçları yaşam rutini ve alışkanlıklarında yer alacaktır.
  • Başarısının sadece bugüne ait değil, eğitim yaşamının başından bu yana süregelen detaylarla bağlantılı olduğunu unutmayın.
  SINAVA GİRECEK GENÇLERE ÖNERİLER

  • Sınava hazırlık sürecinde, duygusal olarak sizi besleyen kaynakları (arkadaş gibi) zaman sıkıntısı nedeniyle tamamen terk etmeyin.
  • SBS sonucu yaşamınızda önemli bir yer tutacaktır. Ancak kişiliğinizin ve varlığınızın bütünü olarak değerlendirmekten kaçının.
  • Ders çalışmaktan bunaldığınız durumlarda, size keyif verecek molalar verin.
  • Sınava iki-üç gün kala çalışmayı bırakın ve tamamen rahatlamaya yönelik aktiviteler yapın.
  • Zamanı kullanmada sorun yaşıyorsanız, bu sorunu nasıl hafifletebileceğinizle ilgili çözümler araştırın.
  • Aileniz için değil kendiniz için bu süreci yaşadığınızı kendinize sık sık hatırlatın.
  • Kaygı ve endişeniz arttığında bunu aileniz ve çevrenizle muhakkak paylaşın.
  • Uyku ve beslenmenize özen gösterin.
  • Sınav öncesi fiziksel olarak yorucu aktivitelerden kaçının.
  • Bu sınavın yaşamınızda bir “son” değil, ara bir kesit olduğunun farkında olun.


   
2012 SBS Sınav Öncesi Öğrenci ve Velilere Öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenci Velilerine Uyuşturucu Eğitimi

  Öğrenci Velilerine Uyuşturucu Eğitimi

  Eskişehir'deki Uyuşturucu ile Mücadele Derneği tarafından Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenci velilerine yönelik olarak uyuşturucu eğitimi düzenlendi. Yaklaşık 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde uyuşturucu eğitiminin başlaması nedeniyle tören düzenlendi. Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar,...
 2. Sınava girecek öğrencilere uyarı ve öneriler

  Sınava girecek öğrencilere uyarı ve öneriler

  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, sınava girerken bir miktar kaygının iyi olduğunu, ancak bu kaygının panik yaratmayacak düzeyde kalması gerektiğini belirterek, aşırı kaygının, hafıza merkezini geçici olarak felç edebildiği bildirildi. 1. Akdeniz Eğitim Fuarında, anne ve babalar ile öğrencilere sınav kaygısı ve kaygıyla başa çıkma yöntemlerini anlatan Doç. Dr. Oral,...
 3. 2012 8. sınıf sbs sınav tarihi

  2012 8. sınıf sbs sınav tarihi

  2012 8. sınıf SBS Sınavı Ne zaman yapılacak 2012 8. sınıf SBS Sınav Tarihi 2012 yılında 8. Sınıflar için SBS Sınavı ne zaman yapılacak diyenler için, 2012 yılında 8. Sınıflar için SBS Sınav tarihi: 9 Haziran 2012 Cumartesi günü yapılacaktır Melek'lerim.
 4. SBS sınav tarihi 2012

  SBS sınav tarihi 2012

  Arkadaşalr acaba SBS sınav tarihi 2012 ne zaman bilen varmı?
 5. 2012 Sbs sınavı tarihi

  2012 Sbs sınavı tarihi

  2012 sbs sınav tarihi 2012 sbs ne zaman 2012 SBS sınavı tarihi ne zaman diyen Melek'lerimiz ve misafirlerimiz için Sbs sınav tarihi hakknıda ki bilgilere yer veriyoruz bu yazımızda arkadaşlarım. 2012 SBS Sınavının yapılacağı tarih MEB 2012 sınav takvimi ile belli oldu.İlköğretim 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı 9 Haziran 2012 tarihinde yapılacak.İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin...

Sayfayı Paylaş