1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  2012 sınavsız geçiş hakkı

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Bizleri mahveden körelten şu sınav sisteminde sınavsız geçiş nasıl oluyor bilgi verin lütfen

   
 2. Editör

  Editör Administrator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  325
  Beğenilen Mesajlar:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  Son derecede haklısınız sınav sistemi gençlerimizi çok fazla yıpratıyor, size yardımcı olacak bilgileri bir araya getirdim umarım doğru kararlar verirsiniz.
  Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2012-ÖSYS puanları kullanılacaktır.


  Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezi sistemle yapılır;

  1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.


  2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.


  3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.


  4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.


  5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
   
2012 sınavsız geçiş hakkı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sınavsız geçiş kalktı mı

  Sınavsız geçiş kalktı mı

  Arkadaşlarım dikey geçiş kalktı mı bununla ilgili bir bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur
 2. 2012 otoyol geçiş ücretleri

  2012 otoyol geçiş ücretleri

  2012 otoyol geçiş ücretleri Otoyollarda geçiş ücretlerine zam Yeni yılla birlikte yeni zamlarda geldi melek'lerim. Henüz sigaraya yaspılan o yüklü zamları sindiremişken biz, daha başka bir çok zam haberiyle boğazımız düğümlendi:) Bu zamlardan biride otoyol ücretleridir Melek'lerim. Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücreti 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren geçerli olacak.2012 yılının...
 3. 2012 Dikey Geçiş Sınavı Soru ve Cevapları

  2012 Dikey Geçiş Sınavı Soru ve Cevapları

  2012 DGS Soruları ve Cevapları ÖSYM 2012 Dikey Geçiş Sınavı Soru ve Cevapları Dikey Geçiş Sınavı tarihi vwe soru cevapları hakkında bilgi edinmek isteyen Melek'lerimiz, sizi bu konuda aydınlatmak için henüz edindiğimiz bilgiler şöyle; DGS sınavı 15 Temmuz 2012 tarihinde Pazar günü Devlet üniversitesi rektörlüklerinin bulunduğu il merkezi ile Lefkoşa’da bir oturumda yapılacaktır. 2012 DGS...
 4. 2012 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı müfredat

  2012 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı müfredat

  2012 YGS Konuları ÖSYM 2012 ygs konuları Bildiğiniz gibi sitemizde ders konularına yer vermiyor ama sınav hakkında ki öneri ve haberleri paylaşıyoruz. Şimdi ise yine bir ders konusu olupta bizim kaçındığımız bir konuyla huzurlarınızdayız Melek'ler. Resmi yollarla 2012 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı müfredat hakkında bilgiler aktarıyor ve sizi sınav rehberi sitesine BURAYA TIKLAYARAK...
 5. meslek liseleri için sınavsız geçiş hakkında bilgi

  meslek liseleri için sınavsız geçiş hakkında bilgi

  Meslek lisesinde okuyorum ve meslek liselerinde sınavsız geçiş hakkı nasıl uygulanıyor öğrenmek istiyorum.Teşekkürler şimdiden..

Sayfayı Paylaş