2012 yeni hal yasası

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
2012 yeni hal yasası
Yeni Hal Yasası 1 Ocakta yürürlüğe giriyor.2012 Hal Yasasına göre artık pazarcılar bağırarak satış yapamayacak. Kamuoyunda Hal Yasası olarak bilinen kanun 1 Ocak 2012 de yürürlüğe giriyor. 2012 hal kanunu pazarda geçiş yollarında mal teşhir edene, çevreyi rahatsız edecek şekilde satış yapana, tüketiciye karşı sözlü muamelede bulunanlara veya satış yerini temiz tutmayanlara 50 lira idari para cezası getiriyor.

2012 hal yasası maddeleri

HİLELİ TARTIYA 200 TL CEZA


Ölçü ve tartı aletlerini hileli kullananlar veya hileli mal satanlar, malları hijyenik şartlarına aykırı olarak satanlar, kaba, ambalajın üzerinde yazılı miktardan az mal koyanlar hakkında 200 lira idari para cezası uygulanacak.

GEÇİŞ YOLU AÇILACAK
Geçiş yollarında mal teşhir edenlere ve satanlara, çevreyi rahatsız edecek şekilde satış yapanlara tüketiciye karşı sözlü veya fiili muamelede bulunanlara, atıklarını belirlenen alanlarda toplamayanlara, satış yerini temiz tutmayanlara 50 lira ceza verilecek.

ÜRETİCİYE PAZAR YERİ VERİLECEK

Semt pazarında bulunan toplam satış yeri sayısının en az yüzde 20’si, özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacak. Toptancı halinde satılan mallardan yüzde 1, toptancı hali dışında satılan mallardan yüzde 2 hal rüsumu tahsil edilecek.

ZABITANIN YANINA ÖZEL GÜVENLİK
Toptancı hallerinde, hal zabıtasına yardımcı olmak üzere özel güvenlik hizmeti sağlanabilecek.

HALE HAKEM HEYETİ
Üreticiler ile meslek mensupları arasında veya meslek mensuplarının kendi aralarında, kanunun uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak için il merkezlerinde hal hakem heyeti oluşturulacak. 50 bin TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvuru zorunlu olurken, 50 bin TL ve üzeri uyuşmazlıklarda, heyetin vereceği karar, asliye ticaret mahkemesinde delil olarak ileri sürülebilecek.

HALDE ET VE ÇİÇEK SATILACAK
Mallar tarifi içinde bulunan “diğer mallar” ibaresine açıklık getirilerek; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünleri, bal ve kesme çiçek hallerde satılacak mallar kapsamına alındı.

ÜRÜN BİLGİSİ ZORUNLU
Ürün bilgilerini yazmayanlar, malın kalite ve gıda güvenilirliğine ilişkin bilgilerde değişiklik yapanlar 5 bin TL; rekabeti engellemek için kendi aralarında veya üreticilerle ticari anlaşmalar yapan ilgili meslek odasının mensupları, fiyatların yükselmesine neden olanlar, düşmesine engel olmak için mal stoklayanlarla gerçeğe aykırı analiz raporu düzenleyenlere 10 bin TL ceza kesilecek.
 

Benzer İçerikler

Üst