1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  2014 Yıldırım Nikahı İçin Gereken Evraklar

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  2014 yıldırım nikahı için gereken belgeler, yıldırım nikahı nasıl kıyılır, yıldırım nikahı için gereken şartlar
  Çiftler evililik kararı aldıktan sonra bunu gerçekleştirmek için işi resmiyete dökmek zorunda ve bunun da evlilik dairesine başvurmaları gerekmektedir. Evlilik başvurusu yaptıktan sonra size uygun günde nikahınız gerçekleştirilir.
  Bazen çiftlerin uzun bir süre beklemeden acil olarak nikah kıymaları gerekmektedir. Buna yıldırım nikahı deniyor ve yıldırım nikahı için de yine gereken evrak ve belgeler bulunuyor.
  2014 yıldırım nikahı için gereken evraklar hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için merak ettiğiniz bilgileri aktarıyoruz.
  < Konu Resmi..>


  Yıldırım nikahı nedir? Eski medeni kanunda evlenme beyanı olmadığından dolayı, belgelerin doğruluğunun araştırılması ve kontrolü sırasında, bağlı olunan ilin muhtarlık ya da evlendirme dairelerinde kağıtlar (belgeler) bekletilirdi. Buna da "askıda kalma" denirdi. Bu askıda kalma süresinin (15-20 gün) beklenememesi ve kısaltılması istenen durumda ise "doktor raporu", "mahkeme kararıyla" Yıldırım nikahı kıyılırdı.


  Şimdi ise askıda kalma olmadığı için yıldırım nikahı mevzuattan çıkarıldı ve sadece hızlı nikahlar için söylenen bir isim olarak kaldı. Yani ne kadar acele ederseniz, nikahınız o kadar "yıldırım" olur!
  2 gün içinde evlenebilirsiniz!

  Artık mevzuatta "yıldırım nikahı" diye bir olgu yok. Yıldırım nikahı ve diğer nikah işlem ve başvuruları aynıdır. Belgeler tamamlandığı taktirde 2-3 gün içinde nikah işlemi yapılabilmektedir.

  Hatta erken kalkıp programlı davranırsanız, ertesi gün bile evlenmeniz mümkün!

  Yıldırım nikahı için ne yapılmalı?

  Bağlı olduğunuz belediyeden nikâh günü alabilmeniz ve bugünü erken bir tarihe ayarlamanız sizin elinizde. Bunun için ilk adım olarak, eşiniz ile birlikte Belediye Hizmet Masaları'na başvurmanız gerekiyor.
  Nikâhınızı nikâh dairesinde veya ek bir ücret karşılığında nikâh memurunu organizasyon mekânına çağırarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

  Gerekli belgeler:

  - Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri

  - Resimli ikametgâh belgesi

  - 7 adet vesikalık fotoğraf

  - Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise Türkiye'de bağlı bulunduğu konsolosluktan bekar olduğuna dair belge. (Türkiye'de konsolosluğu bulunmayan yabancılar için bu belge Ankara'da bulunan Dışişleri Bakanlığı'ndan alınabilir.)

  - Çiftler tamamladıkları evrakları Belediye Yazı İşleri'ne getirdiklerinde, oradan kendilerine sağlık formu veriliyor. Herhangi bir sağlık ocağından gerekli kontroller yapıldıktan sonra, sağlık raporu da tekrar yazı işlerine teslim edilerek istenilen tarihe nikâh günü alınıyor.

  Aceleci gelinlere küçük tavsiyeler:

  • Düğünün hangi gün olacağı konusunda esnek davranın. Çünkü siz isteseniz bile en sık tercih edilen yaz mevsiminde, düğün yapacağınız mekânın Cumartesi günü boş olacağını bekleyemezsiniz. Bu nedenle sabit fikirlerinizi bir kenara atın ve Cuma ve Pazar günlerine de ılımlı yaklaşın.

  • Sizin ile birlikte tüm organizasyonlarda bulunmuş ve düğün hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarınıza özel olarak davetiye göndermenize gerek yok.

  • Gelinlik alışverişine kararsız olan arkadaşlarınızla çıkmamanız en doğrusu. Zaten zaman kısıtlıyken, eminiz sahip olduğunuz vakti de boşa harcamak istemezsiniz.

  • Balayı planı için de hızlı davranmalı, mümkün olan yerlere rezervasyon yaptırmalı ve tabii en önemlisi yine para biriktirmelisiniz!


   
2014 Yıldırım Nikahı İçin Gereken Evraklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşçi özlük dosyasında bulunması gereken evraklar

  İşçi özlük dosyasında bulunması gereken evraklar

  özlük dosyasında bulunması gereken evraklar 2010 özlük dosyasında bulunması gereken evraklar personel 2010 2011 personel 2011
 2. Genel sağlık sigortası için gereken belgeler ve evraklar

  Genel sağlık sigortası için gereken belgeler ve evraklar

  Genel sağlık sigortası başvuru genel sağlık sigortası gereken evraklar genel sağlık sigortası için gereken belgeler 29.09.2010 tarihinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) için başvuruda bulunmaya karar verdim. İlk önce kayıtlı olduğunuz ilçenin kaymakamlığına müracaat ediyorsunuz. Ben 24 yaşında üniversite mezunuyum ve ev reisi babam olduğundan "Kendi nüfus cüzdanım ile babamın nüfus...
 3. Çad Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Çad Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Selam arkadaşalr acaba Çad Vizesi İçin Gerekli Evraklar nelerdir bu konuda yardım bekliyorum sizden
 4. Samoa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Samoa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Samoa Vizesi İçin Gerekli Evraklar nelerdir arkadaşlar bu bilgilere acil ihtiyacım var.
 5. 2015 Umre İçin Gerekli Evraklar

  2015 Umre İçin Gerekli Evraklar

  Umre Vizesi İçin Gerekli Evraklar; - 2011 yılından sonra alınmış en az 1 yıl süreli çipli pasaport - 4 adet vesikalık fotoğraf - Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (arkalı önlü) - Evli Çiftler için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Evlilik Cüzdanı - Yalnız giden bayanlar (45 yaş ve üstü) evli ise eşinden gideceği kişi (1. derece yakını ) için muvafakat name, götürecek kişi ise (1. derecek yakını) götürüp...

Sayfayı Paylaş