26 Haziran Nil Konseri

kaprisli

kaprisli

Yeni Üye
Üye
26 Haziran Nil Konseri
nil konserleri nil konseri elif ersoy suavi karaibrahimgil


Vokal: Nil Karaibrahimgil, Gitar: Nurkan Renda , Davul: Alen Konakoğlu, Keyboard: Mert Topel, Bas: Alp Ersönmez, Back Vokal: Elif Ersoy, Akustık Gitar: Ozan Erkan
nil-1776.jpg

Müzisyen Suavi Karaibrahimgil`in kızı olan Nil,12 yaşında "I see clouds rain is coming..." (Bulutları görüyorum, yağmur geliyor...) adlı ilk bestesini yaptı. Ortaokulda piyano; biraz daha büyüyünce caz gitarı çalmaya başladı. 19 yaşında Reklamevi’nde reklam yazarı olarak çalıştı. Metin yazarı olarak büyük başarılara imza attı. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü`nden mezun olduktan sonra, reklam sektöründe çalışmaya devam etti.
Çok başarılı bir metin yazarı olan, birçok ürünün reklam müziklerini yapan Nil Karaibrahimgil, Kristal Elma Ödüllerine layık görüldü.
Yine bir reklamda tüm Türkiye`nin diline dolanan "Ben Özgürüm" adlı parçayı seslendiren Nil, "Özgür Kız"` olarak tanındı. Özellikle kadınlar için özgürlüğü sembolize eden bir rol modeli oldu.
2002’de “Nil Dünyası” albümünü çıkarttı. İlk çıkış şarkısı ve videosu `xl`i, Sony İngiltere`nin isteği üzerine ingilizce olarak söyledi. Bu single whitelabel olarak, birçok yabancı remix versiyonuyla birlikte o yaz, dünyanın birçok yerinde dj`lere dağıtıldı.
New York`ta yaşayan müzisyen İlhan Erşahin`le birlikte yazıp seslendirdiği `Girl` şarkısı, Norah jones`un da yer aldigi Wax Poetic’in 2003 Nublu Sessions albümünde yer aldı.
2004`te Nilfm albümü çıktı. Albümün konsepti çeşitli müzik türlerinde yayın yapan bir radyo kanalıydı.
2006`da “Tek Taşımı Kendim Aldım” albümü geldi. Çıkış şarkısı “Pırlanta”, modern kadınların marşı oldu. İtalya’da yaşayan ödüllü Türk yönetmen Ferzan Özpetek bu şarkıyı son filmi Saturno Octurno’da kullandı.
Türkiye MTV bu albümün ikinci videosu olan ‘Peri’ şarkısıyla yayınına başladı. Bu videoda Nil, dünyada ilk kez yapılan bir yarışma başlattı. Wired dergisinde okuduğu bir makaleden etkilenen Nil, şarkısının `sadece vokal` ve `yeşilde çekilmiş ham görüntülerini internette periliklip.com`a yükleyip, isteyenlere şarkısını istedikleri gibi düzenleyip/remixleyip, videosunu istedikleri gibi anime etmeleri için davette bulundu. Hp sponsorluğunda gerçekleşen bu yarışmada, kazananlara bilgisayar ve software hediye edildi. Şarkının yeni jazzy versiyonu ve yeni animasyonlu videosu, tv kanallarına yeni bir peri klibi olarak gösterildi.
Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “En iyi Rock Şarkıcısı” ödülünü aldı. Londra`da Carling Academy`de verdiği konserde, çok beğendiği Natasha Atlas ile düet yaptı.
En son videosu ‘Bu Mudur`da eski Türk filmlerindeki büyük oyunculara değişik bir montaj yöntemiyle şarkısını söyletti. Bu video Restfest`te gösterildi.

Nil, kendi üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından yılın en sevilen kadın pop sarkıcısı ödülünü aldı. Ünlü bir klüp olan Babylon`un web sitesinde ve en çok dinlenen radyo olan Powertürk‘ün reklam afişlerinde ‘Türk popunu yeniden tanımlayan artist` olarak yer aldı.

Türkiye`nin en çok okunan gazetesi Hürriyet`in Kelebek ekinde her pazartesi kendisini etkileyen şeyleri anlatan köşe yazılarını yazmaya devam ediyor.


Tarih: 26 Haziran 2009
Saat: 21.15
Yer: Enka Açıkhava Tiyatrosu
Bilet: 34,50 TL


 

Benzer İçerikler

Üst