1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  3.Selim'in Müzik Hayatı ve müzik anlayışı hakkında bilgiler

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  3.Selim Devrinde Müzik

  3. Selimin Müzk Anlayışı


  Muhteşem Yüzyıl dizisinden de bildiğimiz gibi 3. Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur. Osmanlı hükümdarları içersinden müziğe en meraklı olan 3. Selim müzik hayatı hakkında bilgiler bu yazımızda Melek'ler.
  < Konu Resmi..>


  3. Selim Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur. Osmanlı padişahları içerisinde musikiye düşkünlüğüyle tanınan 3. Selim müzik alanında da pek çok yeniliğe önayak olmuştur.

  III. Selim’ in sanatkârlığının, özellikle musikîşinaslığının Devlet adamlığını oldukça gölgede bıraktığı gözlenir.O kadar ki Sûz-i Dilârâ, Evcârâ ve Şevkefzâ başta olmak üzere bulduğu bir çok makam ve bestelediği dinî ve dindışı eserlerle, klâsik ile romantik dönem arasında" III. Selim ekolü” olarak yeni bir devir açar.

  Bu ekol bir yerde klâsik dönemden neo -klâsik döneme geçişte köprü görevini yapmıştır. Bir önceki yüzyılda elit ve halk musıkileri yakınlığı tekrar bir ayrışma safhasına girmiştir.

  Hayatı boyunca Nev’eser , Sultanîyegâh ,Arabânkürdî, Hicazbûselik, Sabâbûselik makamlarını bulmuş, bestelediği Mevlevî Âyini, Tevşih, İlâhi Beste, Kâr, Kârçe, Ağır ve Yürük semâi, köçekce, Peşrev, saz semâisi gibi formlar olarak 300’ e yakın eseri günümüze gelmiştir. En fazla Rast, Hicâz, Beyâti, Hüzzâm ve Ferahfezâ makamlarını kullanmıştır.

  3. Selim, geleneksel musıkîmizi Saray ve konakların dar mekânlarından alıp, şehrin bütün kesimlerine yaymıştı.

  III. Selim Osmanlı’ nın Avrupa’ daki elçilerinden her konuda olduğu gibi müzik konusunda da bilgilendirici raporlar ister. 1797’ de Topkapı Sarayı’nda opera temsilleri verilmektedir.

  Tanbur, kudüm ve ney’ in yanına, keman gibi yaylı sazlar ve klârnetin de bu yıllarda girdiği sanılmaktadır.III.Selim devri, Mevlevî dergâhlarıyla Saray’ ın musiki konusunda birbiriyle âdeta kenetlendiği bir devirdir.


   
3.Selim'in Müzik Hayatı ve müzik anlayışı hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Sanat Müziği Hakkında Bilgi

  Türk Sanat Müziği Hakkında Bilgi

  kızlar ben Türk Sanat Müziğini çok seviyorum acaba Türk Sanat Müziği Hakkında Bilgisi olan varmı aranızda
 2. Türk Sanat Müziği Hakkında Bilgiler

  Türk Sanat Müziği Hakkında Bilgiler

  Türk sanat müziği ne demektir türk sanat müziği nedir kısa bilgi Günümüzde çok fazla rağbet gösterilmese de toplumumuza malolmuş ve çok kıymetli sanatçılar yetiştirmiş olan Türk sanat müziği hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz melekler :) Türk Sanat müziği, makamlı bir müzik türüdür. Klasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime...
 3. Grup Pilli Bebek Müzik Hayatı Hakkında Bilgiler

  Grup Pilli Bebek Müzik Hayatı Hakkında Bilgiler

  pilli bebek pilli bebek kimdir Sevgili melekler, özellikle 90lı yıllarda hayli popüler olan Pilli Bebek grubu hakkında sizleri bilgilendiriyoruz bu sayfamızda.... Pilli Bebek, özellikle 1990′lı yıllarda popüler olan Türk rock grubudur. Varlığını 1992’den beri aralıksız sürdüren grup, 42 şehirde, toplam 1600’den fazla canlı performans gerçekleştirmiştir. Heavy metalden Türk Sanat...
 4. Grup 110 ve Yaptıkları Müzik Hakkında Bilgiler

  Grup 110 ve Yaptıkları Müzik Hakkında Bilgiler

  110 Kimdir Kısaca Grup 110 Sevgili melekler, genç yeteneklerden oluşmuş Grup 110 kimdir, müzik çalışmaları nelerdir, bilgiler vermek istiyoruz sizlere... Adını İstanbul’da rock müziğin merkezi olarak gördükleri Taksim ve Kadıköy’ün otobüs hattından alan 110 grubu Candan Tezel (vokal) ve Ozan Yılmaz (klavye) tarafından 2003 yılında kuruldu. Kurulduktan sonra beste çalışmalarına...
 5. Grup Ayna ve Müzik Çalışmaları Hakkında Bilgiler

  Grup Ayna ve Müzik Çalışmaları Hakkında Bilgiler

  Ayna Kimdir Ayna Kimdir Kısaca Sevgili melekler, bir dönem müzik dünyasında fırtına gibi esen, gözlüksüz halleri çok merak edilen, 90lı yılların efsane gruplarından Ayna hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere... 90'lı yılların türk pop müziği ikonlarından ayna 5 kişiden oluşan bir gruptu. Ancak daha çok Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren adlı üyeleri ile tanınıyor. 1996 yılında...

Sayfayı Paylaş