3 yaşında ki çocuğun psikolojisi nasıl oluır

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
3 yaşında ki çocuğun psikolojisi nasıl oluır
Ben çocukların neler düşündüklerini , hislerini çok merak ediyorum.3 yaşında bir yeğenim var acaba diyorum 3 yaş çocuğunun psikolojisi nasıl olur ? Mutlaka bilgi vardır bu konuda..

3 Yaşındaki Çocuğun kelime dağarcığı en azından 300 kelime civarındadır. 600-700 kelimeye kadar çıkabilir kelime hazinesi. Cümle kurarken 3-4 kelimelik cümleler kurarlar, hatta 6 kelimelik cümleler kurabilirler. 3. yılın sonuna doğru konuşması oldukça net olsa da teleffuzları tam doğru değildir. Çoğu kelimeyi anlaşılır şekilde söyleyebilir.

3 Yaş Çocuğunun Yetenekleri: 3 Yaş Çocuğu Neler Yapar?

3 yaş çocuğu iyi yürür ve koşar. Tek ayak üzerinde durabilir ve denge kurabilir.
Üç yaşın sonuna doğru üç tekerlekli bisiklete binebilir. Hatta topu havaya atıp tutabilir.
Parmak ve el hareketlerini daha dengeli yapar. Kalemi ve makası kullanmaya başlarsa şaşırmayın. 3 yaş çocuğu kapı açabilir.
Eliyle daire çizebilir. Şekillerden kare ve üçgeni tanır.
Basit bilmeceleri 3 yaşındaki çocuk bilebilir. Ayrıca kısa tekerlemeleri ezberleyebilir.
El yetenekleri artmıştır. Küp şeklindeki kutuları üst üste dizip kule yapabilir.
3 yaşındaki çocuk renkleri tanımaya başlar.
Artık adını, yaşını ve cinsiyetini bilmek de üç yaş çocuğunun özellikleri arasındadır.
Paralel oyun oynayabilirler, yani başka çocuklarla yanyana oynarlar. Ancak beraber oynadıkları bir oyun değildir.
Anaokuluna gidebilecek duruma gelebilir.
Kendisine hayali bir kardeş veya arkadaş yaratma görülür. Ya da hayali bir hayvan da yaratıp onla oynayabilir.

3 Yaş Çocuğu Boy Kilo Değerleri

Kız çocuklarında 3.yaş 85-104 cm arası, 10.6-17.5 kg arası olması normaldir.

Erkek çocuklarında ise 3.yaş 86-105 cm arası, 11.1-18 kg arası olması normaldir.

Geri