300 banka kapanabilir!

PaSikA

Yeni Üye
Üye
300 banka kapanabilir!
Rusya parlamentosunda kabul edilen banka sermayelerinin artırılması yasası 300 bankanın kapanmasını öngörüyor.
Rusya parlamentosu alt kanadı Duma bankaların sermayelerinin 180 milyon ruble (yaklaşık 5 milyon dolar) çıkartılmasını ön gören yasayı kabul etti. Böylece, Rusya'da bin'i aşkın bankadan 300'ü piyasadan çekilecek. Merkez Bankası'na göre bu şekilde bankacılık sektöründe istikrarın oluşması için önemli bir adım atılmış olacak.

Ria Novosti ekonomi uzmanlarından Anatoli Gorev, konu ile ilgili kaleme aldığı analizde, yeni yasanın 1 Ocak 2010 yılına kadar bankaların sermayelerini 90 milyon rubleye (2,5 milyon dolar), 1 Ocak 2012 yılına kadar da 180 milyon rubleye (5 milyon dolar) çıkarmalarını istediğini, bu sermaye artışına en az 300 bankanın dayanamayacağını yazdı.

Gorev'e gore, Merkez Bankası'nın talebi ile alınan karara göre herkes yüzlerce bankanın kapanacağının farkında. Daha önceki yasaya göre herhangi bir sermaye limitinin olmadığı bankacılık sektöründe yapılan değişiklikle 150 banka yıl sonuna kadar, 2012'ye kadar da yine 150 banka daha piyasadan çekilecek.

Bölge Bankaları Kurulu Başkanı Anatoli Aksakov, yaptığı değerlendirmede, yasanın bölgeler açısından olumsuz sonuçları olduğunu belirtti. Aksakov; "Küçük bankaların büyük çoğunluğu ekonomik olarak kalkınmamış bölgelerde küçük işletmelere destek sağlıyor. Piyasanın oluşması için bölge ekonomilerine katkıları büyük. Sermaye sınırı konulmasının ardından bu bankalar kapanacak. Bu kimin işine yarayacak anlamıyorum." itirazını dile getirdi.
 
Üst