1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  topuk kanı ne zaman alınır topuk kanı niçin alınır Sevgili hamiş meleklerim; bebeğinizin sağlığı tabiî ki en önemli önceliğinizdir.Bu konuda size önemli bilgiler sunmak istiyorum.Hani bebişimizin canını acıtıyor diye çok üzülürüz ya fakat; topuk kanı alınması ne kadar önemliymiş.

  < Konu Resmi..>  4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!
  YAKLAŞIK 1.5 YILDIR YAPILAN FENİLKETONÜRİ VE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ TARAMASIYLA YÜZLERCE BEBEĞİN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL ENGELLİ OLMASI ÖNLENDİ -GEÇEN YIL TOPUK KANIYLA TARAMASI YAPILAN 1 MİLYON 300 BEBEKTEN 246'SINA FENİLKETONÜRİ, 706'SINA İSE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ TANISI KONULARAK, UYGUN TEDAVİYE BAŞLANDI -BU YIL İÇİNDE UYGULAMAYA GEÇİLECEK BİYOTİNİDAZ TARAMASIYLA İSE ENZİM EKSİKLİĞİ OLAN BEBEKLERİN 1 YAŞINA GELMEDEN YAŞAMA GÖZ YUMMASI ENGELLENEBİLECEK!
  Sağlık Bakanlığının yaklaşık 1.5 yıl önce başlattığı fenilketonüri ve doğumsal hipotiroidi taramasıyla yüzlerce bebeğin fiziksel ve zihinsel engelli olması önlendi.

  Geçen yıl topuk kanıyla taraması yapılan 1 milyon 300 bebekten 246'sına fenilketonüri, 706'sına ise doğumsal hipotiroidi tanısı konularak, uygun tedaviye başlandı. ''Fenilalanin'' isimli aminoasitin enzim eksikliği nedeniyle sindirilememesi ile ortaya çıkan ve zeka geriliğine yol açan fenilketonürinin erken tanısı için taramalar uzun yıllardır Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda bazı üniversitelerce yürütülüyordu.
  Fenilketonüri taraması, 2006 yılının Aralık ayından bu yana Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı (RSHM) tarafından Türkiye genelinde yapılıyor.
  Aynı program kapsamında, tiroid bezinin bulunmaması veya bu bezin hormon üretmemesi ya da yetersiz hormon üretmesinden dolayı ortaya çıkan, yenidoğanlarda bedensel ve zihinsel gelişim bozukluğuna neden olan hipotiroidi taraması da yürütülüyor.
  RSHM Başkanlığı Yenidoğan Tarama Merkezi Sorumlusu Dr. Gülsüm Apak Özdemir, fenilketonüri için doğumdan sonraki 3-5. günlerde bebekten topuk kanı alınmasının gerekli olduğunu belirterek, ''Hastalığın bulunup bulunmadığının tespiti için bebeğin birkaç gün anne sütüyle beslenmesi lazım'' dedi.
  Fenilketonürinin doğumdan sonraki 6-12. aylarda belirti verdiğini, bu hastalığa sahip bebeklerin oturamadığını, başlarını tutamadığını ve yürüyemediğini anlatan Özdemir, ''Eğer uygun sürede gerekli taramalar yapılırsa, hastalık hemen tespit edilebilir. Böylece, Özel mamalarla beslenen bu bebeklerde hastalığın ortaya çıkması önlenir'' dedi.
  Fenilketonürinin Türkiye'de her 5 bin bebekten birinde görüldüğünü, bu oranın dünya genelinden yüksek olduğunu belirten Özdemir, akraba evliliklerinin bu oranın yüksekliğinde rol oynadığını söyledi.

  -DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ-

  Doğumsal hipotiroidinin, fenilketonüriden daha erken belirti vermekle birlikte, yine doğum sonrasında alınan topuk kanıyla tespit edilebildiğine dikkati çeken Özdemir, bu hastalığın dünya genelinde görülme sıklığı 4 binde 1 iken, Türkiye'de 2 binde bir olduğunu bildirdi.
  Özdemir, ağır sonuçlar doğuran hipotiroidinin tedavisinin çok kolay olduğunu, bu hastalığın tespit edildiği bebeklerin tiroid ilacı verilerek hayatlarının kurtulduğunu söyledi.
  Geçen yıl topuktan alınan 4 damla kanla 1 milyon 300 bin bebeğin fenilketonüri ve doğumsal hipotiroidi taramasından geçirildiğini belirten Özdemir, bu bebeklerden 246'sında fenilketonüri, 706'sında ise doğumsal hipotiroidi tespit edildiğini bildirdi.
  Özdemir, sonuçların ilgili il sağlık müdürlüğüne iletilerek hemen uygun tedaviye başlanmasının sağlandığını belirtti.

  -BİYOTİNİDAZ EKSİKLİĞİ-

  Özdemir, yenidoğan tarama programına, bu yıl içinde biyotinidaz eksikliği taramasının da ekleneceğini bildirdi.
  Biyotin vitamininin işlenmesindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan biyotinidaz eksikliğinde, duyma ve görme problemleri, gelişme geriliği, egzama benzeri deri döküntüsü, saçlarda dökülme, epilepsi şeklinde nöbetler görüldüğünü ifade eden Özdemir, bu bebeklerin ilk 1 yıl içinde hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını anlattı.
  Hastalığa dünyada 100-200 binde bir, Türkiye'de ise 11-13 binde bir rastlandığını belirten Özdemir, ''Bunun tedavisi de çok kolay. Tanı konulan bebeğe biyotin vitamini verilerek bir hayat kurtarılabiliyor'' dedi.

  AA   
4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bır damla kan gelecegını kurtarıyor

  bır damla kan gelecegını kurtarıyor

  bir damla kan metni Bebeklerin doğduktan ve beslenmeye başladıktan 24-72 saat sonra topuklarından alınan bir damla kan ile teşhis edilebilen hastalık erken teşhis edilirse, ilaç niteliğindeki özel mamalarla tedavi edilebiliyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, yeni doğan bebeklerde görülen “fenilketonüri” hastalığının tedavi edilebilir zeka geriliklerinin en önemli nedeni...
 2. Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuktan alınan kan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan iki yeni hastalığın teşhisinde kullanılacak. Daha önce bin bebeği zeka geriliği ve cücelikten kurtaran topuk kanı sayesinde, şimdide körlük ile sağırlık erken tespit edilecek. Türkiye'de yeni doğan 130 bebekte rastlanan ve biyotinidaz eksikliğinden kaynaklanan çoğu kez ölümle sonuçlanan iki hastalık 1 YTL...
 3. Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

  Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

  sert saçlar nasıl yumuşatılır sert saçlar nasıl yumuşar misvak açılır misvak hazırlanır kullanıma hazırlanır Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur. Eğe Üniversitesinde...
 4. Bu reçeteler hayat kurtarıyor Tıkla

  Bu reçeteler hayat kurtarıyor Tıkla

  İçerdiği şifalı maddeler sebebiyle, aşağıda sayılan hafif rahatsızlıklarda etkili sonuç veriyor. SOĞUK ALGINLIĞI Yassı bir kabın içine eşit miktarlarda su ve elma sirkesi koyup, buharlaşmaya başlayıncaya kadar ısıtın. Isıttığınız bu kabın üzerine başınızı eğin. Kulak ağrılarında başınızı yanlamasına tutun. Buharın dışarıya kaçmaması için, başınızın üzerini bir havluyla örtün. Sirke...
 5. topuk kanı problemli çıktı

  topuk kanı problemli çıktı

  10 08 2011 tarihinde 4kilo 40 gram 37 haftalık bir erkek bebek dünyaya getirdim bebeğim çok sağlıklı olduğu söylendi fakat alınan topuk kanı değerlerinin yüksek çıktığı tahlilin problemli olduğu öğrenildi hastane tarafından aranıp 2. topuk kanını hemen vermem söylendi bebeğim 9 günlük oldu 2. topuk kanınıda verdim eşimde ve benim ailemde böyle bir genetik rahatsızlık hiç...

Sayfayı Paylaş