4 haftalık gebeyim bebeğin cinsiyetini ne zaman görücem?

Uzman SühaN

Administrator
4 haftalık gebeyim bebeğin cinsiyetini ne zaman görücem?
bebeğin cinsiyeti ne zaman görülür,bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur,ultrasonla bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada anlaşılır,bebeğin cinsiyetinin tespiti hakkında bilgiler

Ultrasonla cinsiyet tespiti ne zaman yapılabilir sorusu herhâlde hamile kalan her kadının en merak ettiği durumlardan biri. Genel hatları ile verilen bilgiler arasında aslında bebeğiniz 2. Aylıktan itibaren doktorlar cinsiyetini görebiliyor ama bunu aileye söylemiyorlar. Yani aileye söylenebilmesi için 2.5 aylık olması gerekmektedir.

Bebeğin cinsiyeti ultrasonda ne zaman görünür sorusunun yanıtı aslında genel olarak 3 ay diyebiliriz. Yani bebek 3 aylıkken artık doktor cinsiyeti hakkında fikir verebilir ama bu durum maalesef bazen bebeğin duruş şekline göre değişiyor ve bu süreç bazen 6 aya kadar belirsiz bir şekilde devam edilebiliyor.


b.jpg

Ultrasonda cinsiyet tespiti için sizler genellikle özel doktorları tercih etmeniz gerekiyor. Bazı devlet hastaneleri cinsiyeti açıklamam hakkına sahip olarak kendini görebiliyor ve bunu paylaşmak istemeyebiliyor. Bazı durumlarda da doktor emin olamadığı için uzun bir süre cinsiyet bilgisi vermekte ve emin olduğu zaman diliminde aile ile paylaşmaktadır. Cinsiyet ne zaman belli olur diye merak ediyorsanız kısaca bir 3 ayı merakla beklemeniz gerekmektedir.Ultrason ile bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiğinde yani 13 hafta civarında anlaşılsa da bu her zaman mümkün olmaz genellikle 16-17 haftalarda daha net izlenir. 20. haftaya yaklaştıkça cinsiyet en net şekilde değerlendirilir. Nadiren cinsiyet tespitinde yanılmalar olabilir, bir ay sonraki ultrason incelemesinde cinsiyet farklı görülebilir. Bu durum genellikle erkek bebeğin penisinin izlenmemesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma pek olmaz çünkü penis izlenmiştir. Ancak kız denilen bebeklerde yanılma daha sıktır çünkü penisin görülememesi kız olduğu yanılgısını yaratabilir.

Ultrasonografi dışında gebelik sırasında amnosentez (anne karnından amnion suyu alınması) veya, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle yapılan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti kesin olarak izlenir. Bu incelemelerde dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısı izlenir.

Bunların dışında evde cinsiyet belirleme testleri üretilmiştir. Bu testler %80 oranında doğru cinsiyeti belirleyebilse de bazı sakıncalarından dolayı önerilmemektedir ve bazı ülkelerde yasaklanmaktadır
 
Üst