1. leylaserdar

  leylaserdar Forum Okuru

  4 kez sezeryan olan var mı deneyimlerinize ihtiyacım var?

  Konu, 'Gebelik' kısmında leylaserdar tarafından paylaşıldı.

  Arkadaşlar beklemediğim bir şekilde 4. Bebeğime hamileyim. 11 haftalık olmuş. Dördüncü sezeryan olmak beni çok korkutuyor. İyi bir Prof. Dan randevu aldım. Yapabileceğim bişey yok. Moralim sıfır. Olmaz olmaz demeye gelmiyor bu işler.

   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, Sezaryen doğumun kaç kere yapılabileceğine dair varılan ortak görüş, uzmanlar tarafından 3 olarak belirlenmiştir. 3 ten fazla sezaryen yapmak mümkündür fakat olası riskleri vardır.

  Fazla sayıda sezaryen doğum yapmanın riskleri nelerdir?

  Yapılan sezaryen doğumun sayısı ile doğru orantılı olarak çok sayıda sezaryen operasyonu yaşayanlarda çeşitli risklerin görülme sıklığının daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunlar:

  Plasenta previa adı verilen önde gelen bebeğin eşi durumu. Doğum kanalı plasenta tarafından kapatılabilir.
  Plasenta akreata adı verilen bebeğin eşinin rahim duvarına sıkıca yapışması sorunu
  Mesane yaralanması
  Barsak yaralanması
  Rahim yaralanması
  Histerektomi
  Kan nakli ihtiyacının artması
  Karın isziyonundan herni riski
  Diastazis rekti adı verilen iç organların fıtıklaşması
  Barsak tıkanması
  Annenin yoğun bakım ihtiyacından artış
  Yara bölgesinde enfeksiyon
  Uterin enfeksiyon
  Kaç kere sezaryen yapmak uygundur?

  Sezaryen ile bebeğini dünyaya getiren anne adayları için bilinmesi gereken sezaryen doğumun 3’ten sonra ciddi riskleri de peşinden getirdiğidir. 3’ten fazla sezaryen doğum yapılabilir. Ancak riskleri oldukça fazladır. Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlarda anne adaylarının karın içi yapışıklıkları her geçen gün artış gösterebilir ve oldukça ciddi riskler ihtiva eden, zorlayıcı durumlara yol açılır.

  Bir kadın için sezaryen ile yapılan doğumun, 2 – 3 kereden fazla yapılması genellikle tavsiye edilmez. 3’ten fazla sezaryen doğum yapmak, mümkündür. Ancak her yapılan artı 3 sezaryende bebek de anne de riske girebilir. Bundan dolayı da şayet çok zorunluluk halinde değilse, sezaryen doğumun yapılması önerilmez.

  Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapabilmek için aranan şartlar:

  Kadın, sezaryen ile doğum yaptıktan sonra normal yolla doğum konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  İlk olarak kadının pelvis çatısı normal doğuma elverişli bir yapıda olmalıdır. Annede herhangi bir çatı darlığı sorunu olmaması gerekir.
  Bebeğin ağırlığı, pozisyonu ve geliş şekli de normal doğuma elverişli olmalıdır. Bu şekilde normal yapılabilir ve sezaryene ihtiyaç kalmaz.
  Kadının rahminde şekil bozukluğu ya da önceki doğumlarında rahmin yırtılması gibi bir sorun var ise sezaryen ile doğum gerekli olabilir.
  Normal doğum için rahimden daha önce miyom alınması yani miyomektomi operasyonu geçmişi bulunmaması gerekir.
  Kadın daha önceki doğumlarında yatay kesili bir ya da en fazla iki sezaryen geçirmiş olması gerekir.
  Hangi durumlarda sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılmaz?

  Sezaryen yapılan doğumda uygulanan dikey kesi mevcutsa
  Rahim, doğum sırasında açılmış ise (rüptür)
  Daha önce farklı sebeplerle rahme uygulanmış cerrahi müdahalelerde derin kesiler uygulanmış ise
  Mevcut hamilelikte normal doğumu zora sokacak faktörler mevcut ise,
  Bebek iri ise,
  Makat ya da yan geliş söz konusu ise,
  Sezaryen yapılma sebebi hala devam ediyorsa normal doğum yapılmaz.
   
4 kez sezeryan olan var mı deneyimlerinize ihtiyacım var? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 0.5 Ucu Olan Var mı?

  0.5 Ucu Olan Var mı?

  -0,5 ucu olan var mıı? + al canım - 0,5 kalemi olan var mıı :wiz: + eeeee - 05 ucu olan var mı? + (derin bi sessizlik) -05 ucu olup da vermeyenin ...? + bende var. birdiğeri -valla duymamıştım ilkinde.. diğerleri biz de -0,5 tombo ucu olan varmııııııı +ohaaaaaa - 0,5 tombo 2B ucu olan var mı? + budaklı meşe odunu var yer misin? - !?!?!?!?!?! -0.5 ucun var mı? +yok...
 2. bilgisi olan var mı?

  bilgisi olan var mı?

  4,5 yaşlarında hastalanıyorum ve doktora götürülüyorum.verem teşhisi konuluyor.ancak erken teşhis olduğu için sıkıntı yaşamadım.yıllık iğnelerim vardı.sonra 1 sorun çıkmadı. geçen gün 1 yazı okudum,vereminde kısırlığa neden olabileceği,tüpleri tıkayabileceği yazıyordu. çok korktum. bilginiz varmı?ne yapmalıyım.
 3. adetim 4 gün gecikti yardiminiza ihtiyacim var

  adetim 4 gün gecikti yardiminiza ihtiyacim var

  adetim 4 gün geçikti kizlar ben en son 8 haziranda adet oldum bu ay 7 sinde olmam lazimdi 4 gün gecti ama hala olmadim,felaket kasik agrisi cekiyorum cok akintim var ha geldi ha gelecek diyorum ama yok yok.persrmbe günü test yaptim negatif cikti acaba sizce kac gün daha beklemeliyim?nolur yardim edin
 4. FİKRİ OLAN VAR MI

  FİKRİ OLAN VAR MI

  ya ben uyuken ingilizce öğrenme seti aldım 79 tl ye daha dün aldım çoğu sitede böyle 79 tl lik olanların korsan olduğu ve işe yaramadığı yazıyor ama çoğu yerdede işe yaradığı ve iyi olduğu söyleniyor deneyen veya işe yarayıp yaramadığını bilen varmı lütfen yardım edin annem de bilmiyor. of ne yapıcam ya işe yaramazsa gitti 80 lira.
 5. Yardım edebilecek olan var mı?

  Yardım edebilecek olan var mı?

  Herkese Merhaba. Ben 21 yaşında, üniversite son sınıf olan bir kızım. Annem babam ben 2 yaşındayken ayrılmışlar. Annemle beraber geçen haftaya kadar dedemin yanında köyde yaşıyorduk; fakat evde henüz evlenmemiş olan 40 yaşında bir teyzem de var. Annemle bizi evden attırmak istedi ve türlü yalan dolanlarla annemle beni dedem gözümüzün yaşına bakmadan dışarıya attı. Üstelik ne maddi bir...

Sayfayı Paylaş