40 yılda tevfik gelenbe

palyacozi

Yeni Üye
Üye
40 yılda tevfik gelenbe
aslıhan gelenbe tevfik gelenbe
TEVFİK GELENBE

1931 yılında İstanbul’da doğdu. Baba tarafından ünlü logaritmacı ve kelamcı/ filozof İSMAİL HAKKI GELENBEVİ hazretlerine , anne tarafından da KAPTAN-I DERYA ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA’YA bağlıdır.

6 aylık iken annesini yitirdi. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı. Bir emniyet mensubu olan babasının Muğla’ya tayini dolayısıyla ilkokulu ve orta okulu bu kentte bitirdi.

13 yaşındayken babası vefat etti. İstanbul’a döndü. Bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş vererek hep ekmek aradı.

Ama tüm bu süreç içinde birtek ideali ve birtek aşkı vardı. TİYATRO. Futbol oynadığı dönemlerde maç sonrası gecelerde takım arkadaşları çeşitli farklı eğlencelere yönelirken onun yolu mutlaka tiyatroya uğrardı. O zamanlar pek de fazla olmayan tiyatrolar perdelerini açtıkları zaman koltukların birinde mutlaka o vardı.

Bu yakın ilginin sonunda o çevreden dostlar edindi. Ve bir gün İSTASNBUL ŞEHİR TİYATROLARI sahne amirliğinden “DENENMEK ÜZERE” bir teklif aldı. Kız-erkek 60 genç ile imtihana girdi ve kazanan iki kişiden biri oldu. 1957/1958 tiyatro yılında İstanbul belediyesi şehir tiyatrolarında profesyonel sahne hayatına başladı. Adı geçen tiyatro içinde çok önemli ustaların ve hocaların yönettiği bir “EĞİTİM KURSU”NA katıldı ve birincilikle bitirdi.

1962 yılına kadar bu tiyatronun çatısı altında çok önemli roller oynadı ve ana kadroya alındı. Aynı yıl içinde memur oyuncu olmak istemediği için şehir tiyatrosundan GAZANFER ÖZCAN ve GÖNÜL ÜLKÜ ile birlikte ayrıldı. Bugün hala var olan ve inşallah hep var olacak olan GÖNÜL ÜLKÜ-GAZENFER ÖZCAN tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

1967/1970 yılına kadar bu tiyatronun parlak yıllarında katkıda bulundu. Ve 1969/ 1970 tiyatro yılında buradan da ayrılarak “TEVFİK GELENBE TİYATROSU”NU kurdu. 32 yıldan beri de en bunalımlı yıllarda birtek gece perdelerini kapamadan sevgili Kadıköylü tiyatro severlere hizmet vermektedir.

Geçen bunca yıl içinde tiyatroya sırf oyun vermekle kalmamış birçok hizmetinde peşinde olmuştur. Örneğin “ÜCRETSİN TİYATRO KURSLARI” düzenleyerek (20 yıl) onu yücelten mesleğine borcunu ödemeye soyunmuştur. Bugün bu öğrencilerin çoğunun televizyon yıldızı olduğunu söylemek mümkün.

Tevfik Gelenbe üç izdivaç yaptı. Bu izdivaçtan ALİ ASLI ARKIN ECEM isimli 4 çocuğu bulunmaktadır. En büyüğü 49 en küçüğü 18 yaşında olan bu çocuklardan ikisi sanatla ilgilendi. Aslı İstanbul üniversitesi konservatuarı piyano bölümünü bitirdi. Arkın üniversiteyi bitirdikten sonra hem tiyatroda hem de televizyonda kalıcı olma yolunda savaş vermektedir. Ecem ise Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ikinci sınıf öğrencisidir.

Gençliğinden bu yana birtakım FİLM/TELEVİZYON/ ve OYUN’ larda yer alan Tevfik Gelenbe ölümünün sahnede olmasını arzulamakta ve niyaz etmektedir.

Özel tiyatro olarak geçirdiği 32 yılın her gününde meşakkat vardır, çile vardır, dert vardır. Ülkemizde sanatla uğraşmak zorun üzerinde bir şeydir. Sevgi ister, dayanıklılık ister, bilgi ister, kültür ister ve hepsinden önemlisi dağları delen “FERHAT AŞKI” ister.

Ve Tevfik Gelenbe tüm savaşımında bir saniye bile yanından ayrılmayan, evinde ve işinde onun en büyük moral kaynağı olan sanatçı eşi “SEVİM GELENBE” ye ve bugüne kadar ayakta kalması için destek sağlayan bütün seyircilere MİNNET VE ŞÜKRANLARINI sunar.
 
Üst