1. palyacozi

  palyacozi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  40 yılda tevfik gelenbe

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında palyacozi tarafından paylaşıldı.

  aslıhan gelenbe tevfik gelenbe TEVFİK GELENBE

  1931 yılında İstanbul’da doğdu. Baba tarafından ünlü logaritmacı ve kelamcı/ filozof İSMAİL HAKKI GELENBEVİ hazretlerine , anne tarafından da KAPTAN-I DERYA ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA’YA bağlıdır.

  6 aylık iken annesini yitirdi. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı. Bir emniyet mensubu olan babasının Muğla’ya tayini dolayısıyla ilkokulu ve orta okulu bu kentte bitirdi.

  13 yaşındayken babası vefat etti. İstanbul’a döndü. Bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş vererek hep ekmek aradı.

  Ama tüm bu süreç içinde birtek ideali ve birtek aşkı vardı. TİYATRO. Futbol oynadığı dönemlerde maç sonrası gecelerde takım arkadaşları çeşitli farklı eğlencelere yönelirken onun yolu mutlaka tiyatroya uğrardı. O zamanlar pek de fazla olmayan tiyatrolar perdelerini açtıkları zaman koltukların birinde mutlaka o vardı.

  Bu yakın ilginin sonunda o çevreden dostlar edindi. Ve bir gün İSTASNBUL ŞEHİR TİYATROLARI sahne amirliğinden “DENENMEK ÜZERE” bir teklif aldı. Kız-erkek 60 genç ile imtihana girdi ve kazanan iki kişiden biri oldu. 1957/1958 tiyatro yılında İstanbul belediyesi şehir tiyatrolarında profesyonel sahne hayatına başladı. Adı geçen tiyatro içinde çok önemli ustaların ve hocaların yönettiği bir “EĞİTİM KURSU”NA katıldı ve birincilikle bitirdi.

  1962 yılına kadar bu tiyatronun çatısı altında çok önemli roller oynadı ve ana kadroya alındı. Aynı yıl içinde memur oyuncu olmak istemediği için şehir tiyatrosundan GAZANFER ÖZCAN ve GÖNÜL ÜLKÜ ile birlikte ayrıldı. Bugün hala var olan ve inşallah hep var olacak olan GÖNÜL ÜLKÜ-GAZENFER ÖZCAN tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

  1967/1970 yılına kadar bu tiyatronun parlak yıllarında katkıda bulundu. Ve 1969/ 1970 tiyatro yılında buradan da ayrılarak “TEVFİK GELENBE TİYATROSU”NU kurdu. 32 yıldan beri de en bunalımlı yıllarda birtek gece perdelerini kapamadan sevgili Kadıköylü tiyatro severlere hizmet vermektedir.

  Geçen bunca yıl içinde tiyatroya sırf oyun vermekle kalmamış birçok hizmetinde peşinde olmuştur. Örneğin “ÜCRETSİN TİYATRO KURSLARI” düzenleyerek (20 yıl) onu yücelten mesleğine borcunu ödemeye soyunmuştur. Bugün bu öğrencilerin çoğunun televizyon yıldızı olduğunu söylemek mümkün.

  Tevfik Gelenbe üç izdivaç yaptı. Bu izdivaçtan ALİ ASLI ARKIN ECEM isimli 4 çocuğu bulunmaktadır. En büyüğü 49 en küçüğü 18 yaşında olan bu çocuklardan ikisi sanatla ilgilendi. Aslı İstanbul üniversitesi konservatuarı piyano bölümünü bitirdi. Arkın üniversiteyi bitirdikten sonra hem tiyatroda hem de televizyonda kalıcı olma yolunda savaş vermektedir. Ecem ise Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ikinci sınıf öğrencisidir.

  Gençliğinden bu yana birtakım FİLM/TELEVİZYON/ ve OYUN’ larda yer alan Tevfik Gelenbe ölümünün sahnede olmasını arzulamakta ve niyaz etmektedir.

  Özel tiyatro olarak geçirdiği 32 yılın her gününde meşakkat vardır, çile vardır, dert vardır. Ülkemizde sanatla uğraşmak zorun üzerinde bir şeydir. Sevgi ister, dayanıklılık ister, bilgi ister, kültür ister ve hepsinden önemlisi dağları delen “FERHAT AŞKI” ister.

  Ve Tevfik Gelenbe tüm savaşımında bir saniye bile yanından ayrılmayan, evinde ve işinde onun en büyük moral kaynağı olan sanatçı eşi “SEVİM GELENBE” ye ve bugüne kadar ayakta kalması için destek sağlayan bütün seyircilere MİNNET VE ŞÜKRANLARINI sunar.
   
40 yılda tevfik gelenbe konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 40 yıl önce 40 yıl sonra albüm tanıtımı

  40 yıl önce 40 yıl sonra albüm tanıtımı

  Agora Meyhanesi (Nesrin Sipahi) Hayat Harcadı Beni (Zeki Müren) Keklik Dağlarda (Sevim Tanürek) Sabaha Kadar (Bülent Ersoy) Gülizar (Emel Sayın) Uzayıp Giden Tren Yolları (Abdullah Yüce) Kırmızı Gülün Alı Var (Muazzez Abacı) Aldırma Gönül (Müzeyyen Senar) Sabır Taşı (Selami Şahin) Öpüp Koklayacam (Esengül) Kader Unuttu Beni (Kerem Güney) Ayyaşım (Gönül Akkor) Arabacı (Suat...
 2. Bahçeli: Biz 40 yıldır meydanlardayız

  Bahçeli: Biz 40 yıldır meydanlardayız

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimler öncesinde ilk mitingini Mersin'de yaptı. Başbakan Erdoğan'ın seçim gezilerine başlayalı yaklaşık 15 gün olduğunu söyleyen Bahçeli, ''Bu ise bizim ilk toplantımız. Başbakan her gittiği yerde bizim hala meydanlara inemediğimizi, vatandaştan kaçtığımızı söyleyip durdu. Doğrudur, bu meydan yarışında onlara göre geriden başladık. Ancak bizim...
 3. Tevfik Elendi!

  Tevfik Elendi!

  tefik elendi tevfik elendi tevfik elendi, survivor, 30 mayıs 2011, adada kim kaldı, ünlüler-gönüllüler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bu gece yapılan survivor-ünlüler gönüllüler yarışmasının halk oylaması sonucunda Tevfik yarışmadan elendi.Nihat'ın son derece morali bozulurken,Derya yarışmada kaldı..
 4. Bir İltifatın 40 yıl Hatırı Vardır!

  Bir İltifatın 40 yıl Hatırı Vardır!

  Sevgili Melekler... doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde söylenengüzel bir sözün, ilişkinizi çok daha güçlü ve sağlam kılacağını biliyormuydunuz? Nedeni ise çok açık; hepimiz insanız ve hepimiz sevdiğimiz kişitarafından takdir edilmekten ve beğenilmekten hoşlanırız. Ayrıca sevdiğimizkişiden duyacağımız her hoş söz ruhumuzun ve bedenimizin detoks etkisihissetmesine yardımcı olacaktır....
 5. Bir Yastıkta 40 Yıl Mutlu Yaşamanın Sırrı ?....

  Bir Yastıkta 40 Yıl Mutlu Yaşamanın Sırrı ?....

  Bir Yastıkta Mutlu Yaşamanın Sırrı Evlilikte Nasıl Mutlu Olunur Evlilik fedakarlık özveri ister peki eşimizle hem mutlu hemde uzun yıllar mutlu yaşayabilmenin sırrı nedir...İşte mutlu yaşamanın sırrı aşağıdaki yazımızda...Evlilikte Mutlu yaşamanın sırrı neymiş bakalım.... Bir yastıkta 40 yıl mutlu yaşamanın sırrı Eşinizi seviyorsunuz ama küçük bir sözle başlayan büyük tartışmalar...

Sayfayı Paylaş