46 yıl hamile kaldı

  • Konbuyu başlatan kar_tanesi
  • Başlangıç tarihi
kar_tanesi

kar_tanesi

Yeni Üye
Üye
46 yıl hamile kaldı

46 yıl hamile kaldı. Ağrılarla doktora gitti. Ultrasondan sonra çıkan sonuç şaşırttı.
1955'te, Kazablanka'nın biraz dışındaki bir köyde yaşayan Zehra Ebu Talip adlı Fas`li kadın ilk çocuğuna hamile kalır. Doğuma 48 saat kala büyük bir acı içinde kıvranan Zehra hastaneye kaldırılır. Doktorlar, doğumun ancak sezeryanla gerçekleşebileceğini anne adayına bildirirler. Bu konuşmadan hemen sonra Zehra hastanede baska bir kadının sezeryanla doğum yaparken öldüğüne şahit olur. Aynı durumun kendi başına da geleceği korkusuyla hastaneden kaçar.
Devam eden günlerde, Zehra büyük doğum sancıları çeker ve bebek halen anne karnındadır. Birkaç gün sonra bebek hareket etmeyi keser ve acı diner.Fas geleneklerine göre, bebek anne karnında sırf annenin onurunu korumak için uyuyabilir. Zehra da bu mistisizme inanır. Bebeğinin uykuya daldığına inanır ve hamileliği aklından silip çıkarır.
3 çocuk evlat edinir, kendisine torunlar bahşedilir. Aradan çok uzun zaman geçer. Zehra 75 yaşına gelmiş ve acıları yeniden başlamıştır. Evlatlıklarından biri bu durumdan endişelenir ve annesini hemen bir uzmana, Rabat'a götürür. Doktor karın şişkinliğinin yumurtalıktan kaynaklanan bir tümörden dolayı olduğunu düşünerek, Zehra'ya ultrason çekimini uygun görür.
Ultrason sonucunda kendisinin de açıklayamadığı bir kütle olduğunu görür ve Zehra`yı bir radyograf uzmanına havale ederek onun da fikrini almak ister. İkinci bir uzman incelemesinden sonra karın bölgesindeki kireçlenmiş kütlenin 46 yıl önce Zehra'nin hamile kaldığı bebeği olduğu anlaşılırYumurtalar anne karnında anormal bir yerde (ektopik) döllenmiştir. Büyüyen cenin karın bölgesindeki plasenta'ya hayati organlarıyla tutunmuş ve bu gelişimi devam ettirmiştir. Doktorlar ceninin anne karnından alınmasının ne kadar güvenli olacağı konusunda büyük bir sıkıntı yaşarlar. Cenin yaklaşık 4 kg ağırlığında ve 42 cm boyundadır.
Operasyon sonrasında ise ceninin tamamen taşlaştığı görülür. En şaşırtıcı olan ise ceninin kendi hayati organlarını ve karın duvarını eritip diş bölgenin sert bir cisim halini almasını sağlamasıdır. 4 saatlik başarılı bir operasyon sonrasinda cenin anne karnından çıkartılır.
Ektopik hamilelikte eğer ölü cenin anne vücudu tarafından yeniden absorbe edilmeyecek kadar büyükse, cenin annenin bağışıklık sisteminden tamamen farklı bir beden halini alır.
Anne vücudu ise böyle bir durumda muhtemel enfeksiyonlardan korunmak için, cenini dokular öldüğünde ve kuruduğunda kireçli bir kılıfla kaplar. Kireç tabakası oluştuğunda, cenin yavaş yavaş taşlaşmaya doğru giderek sonunda taş bebek halini alır.
 
kar_tanesi

kar_tanesi

Yeni Üye
Üye
Cevap: 46 yıl hamile kaldı

ben tsk ederim yorumun için
 
ocean

ocean

Paylaşımcı Melek
Üye
Cevap: 46 yıl hamile kaldı

gerçekten çok ilginç...saolasın canım..
 
Ş

şeffaf yürek

Yeni Üye
Üye
Cevap: 46 yıl hamile kaldı

ne olduğunu anlayamadım çok enterasan bişeye benziyo tesekkürler..
 
MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Vay beee çokk şaşırdım yaa.Nasıl anlayamamışlar ya...Paylaşım için teşekkürler canım
 
BİTTERİM

BİTTERİM

Yeni Üye
Üye
valla çok şaşırdım halen daha şokdayım o halde nasıl yaşamış ya Allah'ın hikmeti işte baksen şu işe şaşırmamak elde değil
 

Benzer İçerikler

Üst