5 aylık bebeğe genel anesteziyle sünnet olurmu?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
5 aylık bebeğe genel anesteziyle sünnet olurmu?
Merhaba.3 oğlum var ve 3. plansız oldu :) Büyüklerin sünnet işi bittiği için 3.bebeğimizi ufakken kestirmek istedik.Şu anda 5 aylık ve bulunduğumuz yer küçük bir yer. Tek bir hastane var oraya mecburuz.Yalnız burda da sünneti genel anesteziyle yapıyorlarmış.Bu saçma değil mi ? 5 aylık bebek sonuçta.Üstelik sünnetten önce 3 saat , operasyon süresinde 1 saa tbve sünnet sonrası 3 saat olmak üzere 7 saat aç kalacakmış, olacak iş mi bu ?

Ben olsam asla kabul etmem !! Evet cok ama cok sacma. Bence baska bi sehire git. Benim kizimin dr u bile baska sehirde. Cok uzak degil 50 km. Ama hic gozumde degil yani bi 50 daha olsa giderim. Cocuk hastaneside orda. Bence merkeze yada baska buyuk bi hastaneye git derim ama yinede sizin tercihiniz :)

bana göre normal, yigenlerimin hepsi öyle ameliyat oldular. Hicbirindede sorun cikmadi. Aksam 10 dan sonra birsey vermedi ablam bebeye hemen sabah ilk bebekleri ameliyat ediyorlarmis. Yani ablamgil sorun yoktu diyorlar hersey iyi gecti diyorlar. :) allah yardimciniz olsun bende korkuyorum oglusumun sünnetinden :D

Benim yeğenimin doğuştan idrar deliği kapalıydı.Zavallı bebek iki gün idrara çıkamadı.Bizde ne olduğunu anlayamadık.Doktora götürdük idrar deliği kapalı olduğu için sünnet önerdi.Zavallım iki günlük bebek iken sünnet oldu.Çok şükür bir sıkıntı yaşamadık..

Doktorların sünnet konusunda ortak görüşü yok..Yazıyı dikkatlice okumanızı öneriyorum

İdeal sünnet yaşı hakkında tam bir görüş birliği yoktur. Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmalıdır. İlk 2 yaş içinde yapılması cerrahi işlemin daha kolay olması, bebekte yara iyileşmesinin daha çabuk olması, sünnet sonrası bakımın daha kolay olması ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle tercih edilmesi uygundur. Yada sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde (6-7 yaşından sonra) yapılmalıdır. Ara yaşlarda ise, çocuğa sünnetin gerekliliğini anlatmak, ondan anlayış beklemek ve rahat bir cerrahi girişime izin verecek sükuneti sağlamak oldukça zordur. Normalde herhangi bir problem yoksa (sık sistit,sünnet derisi darlığı,inmemiş testis,hipospadias gibi...) çocuk psikiatristlerinin önerdiği yaş gurubu 2 yaşın altı veya 5 yaşın üstüdür.
Şahsi kanaatim sünnetin ilk 2 yaş içinde ve özelliklede ilk 3 ay içinde yapılmasının en uygun olacağıdır. Bu dönem geçtiyse 7-8 yaş içinde yapılmasını öneririm.

Geri