5 rakamını öğreniyoruz? Beşgen yapalım mı?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
5 rakamını öğreniyoruz? Beşgen yapalım mı?
Anasınıfı çalışmaları arasında sürekli pekiştirilen çalışmalardan olan sayılar konusu her daim karşımıza çıkar. Önemli olan sayı kavramını verirken ilişkilendirmede başarılı olmak ve tekrarı gerektiği şekilde yerine getirmektir. Anasınıfında 5 sayısını öğrenirken 5 sayısını dikkat çekici şekilde tahtaya yazma, renkli fon kartonuyla hazırlayıp sınıf köşesine asma gibi çalışmalar yapılabilir. 5 rakamında parmakla sayma çalışması önceden öğrenmiş olduğumuz 1- 2- 3- 4 sayılarını tekrar etme çalışmaları da gerçekleştirilir. Ayak üzerinde zıplama çalışması yaptırılabilir. 1 kere zıpla, 2 kere zıpla, 3 kere zıpla, 4 kere zıpla gibi çalışmalar yaptırılabilir. 5 rakamını öğrenince de 5 kere zıplama davranışını ekleyerek devam edebilirsiniz.
711c31beee25520a15dc1c557a428a3b.gif

5 rakamını verirken şekil kavramı da verilebilir. En uygun olan beşgen şeklini verme çalışmasını bu rakamla bütünleştirecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 3 rakamıyla üçgen, 4 rakamıyla kare ve dikdörtgen ilişkilendirilebilir. Şimdiye kadar bu şekiller verildiyse tekrar yaptırılabilir. Daire de 0 rakam çalışmasında tekrar yaptırılabilinir. Hiç kenarı ve köşesi, olmayan şekil olarak daireden 0 rakamını verdiğimiz gün bahsetmek iyi olacaktır. Beşgen şeklinin yer aldığı kovana arı etkinliği yaptırmak hem 1- 5 arası sayıları sayma çalışmasında tekrar gerçekleştirmeye yardımcı olur; hem de bütünleyiciliğe öncülük edebilir.
1.sınıf-sayı-çizgi-çalışması-5.jpg

*Hangi rakamı öğrendik?

*5 rakamı hangi sayıdan sonra gelir?

*Beşgenin kaç kenarı vardır gibi sorular sorarak sayımızı vurgulayıcı pekiştireçleri ders esnasında fark ettirmeden verebiliriz.
P1050314.jpg

Sınıf için oyuncak toplama yarışması yaparak beş tane oyuncak toplayan kazanır yönergesiyle bir oyun etkinliği uydurabiliriz. Özgün bir oyun olacak olan bu etkinlik hayal gücüyle zenginleştirilebilir. Mesela kim tavşan gibi zıplayarak 5 tane havucu turuncu masaya önce taşıyacak yönergesini veririz. Öncelikle sınıf ikiye ayrılır. Ondan sonra grup başındaki öğrenciler başlayarak oyun etkinliği gerçekleştirilir. Ardından oyunu başarılı bir şekilde bitiren grup alkışlanır. En çok hangi grup elemanları başarılı bir yarışma gerçekleştirdiyse o grup diğerleri tarafından alkışlanır. Sayıları ara ara tekrar ederek pekiştirme sağlamak daha kalıcı öğrenmenin en etkili yolarlından biridir. Hikayede geçirilecek karakterler ya da herhangi bir nesnede 5 sayısına vurgu yapmak ya da sayılarla alakalı kukla yardımıyla güzel hikayeler uydurarak da çocukları eğlendirebilirsiniz.
okul-öncesi-sayı-kavramı-çizgi-çalışmaları-5.gif
rakam-çizgi-çalışması-5.jpg
 
Üst