5 Tavsiyeyle Porsiyonlarınızı Kontrol Edin

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
5 Tavsiyeyle Porsiyonlarınızı Kontrol Edin
Aşırı yemek yiyiyoruz. Hergün 500 kalori alıyoruz. 30’lu yaşlara merdiven dayadığımız bu günlerde, ne kadar çok kalori aldığımızdır bu. Kilo alıp almadığımzı merak etmiyoruz.
Ekstra kaloriler nerden geliyor?

Tatlandırılmış içecekler ve fast foodlar, en büyük iki suçludur fakat genişleyen bel ölçülerimizi birleştirerek genişleyen porsiyon hacimlerine paramı koydum.
Mağazalarda, kasanın yanına konulan Frizbi hacimli kurabiyeleri muhtemelen karşılaşmışsınızdır. Bu kurabiyelerin, normal kurabiyelerden 700 kat daha büyük olduğunu biliyor muydunuz?

Aslında, şimdi tüm yiyecekler eskisinden daha büyüktür. 30 yıl öncesiyle kıyasladığımızda gözleme %333 daha büyük, makarna porsiyonları %450 daha büyük ve küçük tatlı ekmekler %200 daha büyüktür.

Yediğiniz yiyecek miktarını kontrol altına almak için bu 5 tavsiyeyi uygulayın

Doğru porsiyonlarda yiyerek, hem sevdiğiniz yiyeceklerden zevk alabilir hem de sağlıklı bir kiloda kalabilirsiniz.

Ölçün: Ne kadar yediğinizi bilmek istiyorsanız, porsiyonlarınızı ölçün. Kahvaltı mısır gevreğini normal bir kâseye dökün ve ardından miktarı ölçün. Etikette listelenen porsiyon hacmi ile karşılaştırın ve kâsenizde miktarı ayarlayın. Yediğiniz her şey için bunu yapabilirsiniz ve nerede değişiklik yapmanız gerektiğini görürsünüz.

Department of Health ve Human Service’den porsiyon bilgilerini kontrol edin. 20 yıl önce standart bir kahvenin yaklaşık olarak bugünle kıyaslandığında çok az bir miktar olduğunu ve süt ve şeker eklendiğinde 45 kalori olduğunu göreceksiniz. Bugün ise; normal bir kahve bunun iki katıdır ve süt ve şeker eklediğinde 350 kalori olur. Sabaha kahvesi içme konusunu bir daha düşünmenizi sağlar, değil mi?


ivillage
 
Üst