Etiketler:
 1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  5 yeni gezegen bulundu

  Konu, 'Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Güneş Sistemi'nin dışında Dünya'ya benzer gezegenler bulmak için Mart 2009'da uzaya gönderilen Amerikan uzay teleskobu Kepler, ilk beş dış gezegen keşfini yaptı, ancak bunların yaşam barındırması için çok sıcak olduğu belirtildi.

  Amerikan uzay araştırmaları kurumu NASA'nın Ames Araştırma Merkezindeki Kepler bilimsel ekibinin sorumlusu William Borucki, bu gözlemlerin güneş sistemlerinin nasıl oluştuğunu ve yıldızları ile gezegenlerini doğurmak için kozmik gaz ve toz diskinden nasıl geliştiğini anlamaya olanak sağladığını belirtti.

  Borucki, bu hafta Washington'da başlayan 215. Amerikan Astronomi Birliği (AAS) toplantısı sebebiyle basına yaptığı açıklamada, bu keşiflerin aynı zamanda Kepler'in gözlem cihazlarının iyi çalıştığını ve tüm hedeflerini yerine getirebileceğini gösterdiğini kaydetti.

  Kepler'in büyükten küçüğe dış gezegenlere son derece hassas ışın yoğunluğunu ölçmeye yarayan "fotometre" cihazının keşfettiği dış gezegenler, büyüklükleri ve aşırı sıcaklıklarından ötürü "sıcak Jüpiter" kategorisine dahil ediliyor.

  Kepler 4b, 5b, 6b, 7b ve 8b adı verilen bu yeni 5 dış gezegenle birlikte, 1995'ten beri diğer teleskoplarla keşfedilen dış gezegen sayısı 415'e yükseldi.

  Kepler'in keşfettiği bu beş dış gezegenin en küçüğü Neptün, en büyüğü ise Jüpiter'den daha büyük. Bir gaz devi olan Jüpiter, Dünya'dan 317 kat büyüklüğüyle Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni.

  Bu beş dış gezegen, yıldızlarının etrafında 3,3'den 4,9 güne varan sürelerde dönüyor. Bu da bu gökcisimlerinin yıldızlarına çok yakın bulunduğunu, yüzey sıcaklıklarının lavın akıcı durumundan daha yüksek sıcaklık olan 1200 ile 1648 derece santigrat arasında olduğunu ve bilinen yaşam biçimine olanak tanımadığını gösteriyor.

  Bu dış gezegenler, ayrıca Güneş'imizden çok daha büyük ve sıcak yıldızların yörüngesinde bulunuyor.

  ABD'nin Maryland eyaletinin başkenti Baltimore'daki Uzay Teleskop Bilimi Enstitüsünden astrofizikçi Mario Livio, bu keşfin ardından, eğer uzayda, bir yıldızın etrafından insanların yaşamasına izin verecek mesafede bulunan ve ne çok sıcak, ne çok soğuk kayalık gezegen varsa onu bulacaklarını söyledi.

  Kepler uzay teleskobu, 12 Mayıs 2009'da hizmete girmişti.​

  Geçen Mart ayında uzaya fırlatılan uzay teleskobu Kepler, hiçbir sınıflandırmaya girmeyen iki gök cismi de keşfetmişti.

  Gizemli gök cisimleri bir gezegen için çok sıcak, bir yıldız olması için ise çok küçük boyutlarda. Kepler projesinin başında bulunan Bill Borucki, her iki gök cisminin bir yıldızın etrafında döndüğünü ve yıldızlarından binlerce derece santigrat daha sıcak olduğunu bildirmişti.


   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  hayırlı olsun insanoğlu soğutup orayada gider ablacım merak etme :D
   
5 yeni gezegen bulundu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 28 yeni gezegen bulundu

  28 yeni gezegen bulundu

  Geçen yıl diğer yıldızların yörüngesinde olan 28 yeni gezegen saptayan gezegen avcısı bilim adamları, Dünya’nın güneş sisteminin yalnız olmadığını hatırlatarak, yerleşilebilir milyarlarca gezegen olabileceğine dikkati çekiyor Honolulu’da dün yapılan Amerikan Astronomi Derneği toplantısında konuşan araştırmacılar, yakın dönemdeki yeni gezegen keşifleriyle birlikte, güneş...
 2. Güzi yeni sevgili buldu

  Güzi yeni sevgili buldu

  Güzi yeni sevgili buldu Sevgilisi Moris Kohen'den ayrılan ünlü manken Güzide Duran kendine hemen yeni bir sevgili buldu. Harbiye'deki bir restoranda yeni sevgilisiyle keyifli bir gece geçiren Güzide Duran 'Yanınızdaki bey kim?' sorusu üzerine hiç duraksamadan 'Yeni erkek arkadaşım' diyerek aşkını ilan etmiş oldu.
 3. Yeni sevgili buldu

  Yeni sevgili buldu

  Bülent Ersoy GÖNLÜNÜ KİME KAPTIRDI? Popstar yarışmasında tanıştığı Armağan Uzun'dan boşandıktan sonra kimse anılmayan Bülent Ersoy'un yeni bir sevgilisi olduğu iddia edildi. Dedikodulara göre Ersoy'un, Popstar Alaturka'nın sezon finali sonrası Ayvalık'a gidişinde tanıştığı ve sık sık telefonla görüştüğü 34 yaşındaki Hamit adlı turizmci bir işadamına gönünü kaptırdığı öğrenildi. 4 saat önce.....
 4. dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen

  dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen

  güneş yok olursa ne olur dünya yok olursa ne olur ay hangi gezegen oldu Dünya yok olmasın tabi kide ,olursa da bilim adamları hangi gezegenlerde yaşanacağını düşünmüşler bile.....İşte insanlığın yaşayabileceği 5 gezegen...! Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Focus da son sayısında bu aynı soruyu sordu. Dergiye göre NASA’nın iki büyük teleskopu Kepler ve Hubble, 1995’ten beri kendi...
 5. Yeni yengeç türü bulundu

  Yeni yengeç türü bulundu

  yengeç türleri Yeni yengeç türüne bi bakın melişlerim:) Tayvanda yeni bir yengeç türü bulundu.Ulusal Tayvan Okyanus Üniversitesinde görevli deniz biyoloğu Ho Ping_ho ülkesinin güneyinde keşfettiği yeni yengeç türünün Hawaii,Polinezya ve Mauritius çevresine yaşayan yengeç türlerine benzedeğini söyledi. Kırmızı kabuğunun üzerinde küçük beyaz tümsekler bulunan yengecin bu görüntüsüyle...

Sayfayı Paylaş