Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat kanserine dikkat

  Konu, 'Erkek Sağlığı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Türk Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarık Esen, Türkiye'de her 12 erkekten birisinin prostat kanserine yakalandığını belirterek, 50 yaşını geçen erkeklerin yılda bir kez muayene olmaları gerektiğini bildirdi.
  BATIDA 7-8 ERKEKTEN BİRİ PROSTAT KANSERİ

  Antalya Belek'te düzenlenen 20. Ulusal Üroloji Kongresi'ne katılan Türk Üroloji Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Tarık Esen, batı toplumlarında 7-8 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını ifade etti.

  TÜRKİYE'DE 12 ERKEKTEN BİRİ PROSTAT KANSERİ

  Esen, Türkiye'de ise 12 erkekten birisinin prostat kanserine yakalandığını belirterek, '50 yaşın üzerindeki erkeklerin yılda bir defa PSA denilen kan muayenesiyle parmak muayenesini yaptırması gerekiyor. Ailelerinde prostat kanseri olanlarsa 40'lı yaşların başından itibaren muayene yaptırmalılar' dedi.

  PARMAK MUAYENESİ ŞART

  Bazı erkeklerin PSA muayenesi normal çıkınca, parmak muayenesini yaptırmak istemediğini vurgulayan Esen, PSA muayenesinin normal çıksa bile parmak muayenesinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.

  Esen, prostat kanserinin önlenmesinde bilinen bir yöntem olmadığını, ancak zeytinyağı ve soya tüketiminin hastalık riskini azalttığını ifade etti.

  Esen, 'Önemli olan hastalığı erken fark etmek. Kanser erken fark edilip tedavi edilince, hayatınızın sonuna kadar bir daha bu hastalıkla karşılaşmama gibi bir şansınız olabilir' diye konuştu.

  SIK İDRARA ÇIKMA, SORUN BELİRTİSİ

  Türkiye'de 50 yaşını geçen ortalama her üç erkekten birinin idrar problemi olduğunu ifade eden Esen, ancak her idrar sorununun tedavi gerektirmediğini söyledi.

  Prof. Dr. Esen, ürolojinin, iki saatten daha az sürede idrara çıkılması durumunda sık idrar rahatsızlığı olduğunu kabul ettiğini kaydederek, 'Gündüz 8 defadan fazla, gece de 60 yaşından sonra bir defadan fazla idrara kalkma, sık idrar sorunu var anlamına gelir' dedi.

  Sık idrar yapma ihtiyacının hastalık belirtisi olabileceğini vurgulayan Esen, şeker, parkinson ve MS gibi mesaneyi etkileyen sinirsel rahatsızlıklarda da sık idrar şikayetinin olabildiğini anlattı.

  Prof. Dr. Esen, bazı hastaların da psikolojik sorunları dolayısıyla dönemsel sık idrar sorunu yaşadıklarını ifade etti.

  SİGARA TETİKLER

  İdrarı tutarak sıkışık durumda beklemenin belirlenmiş bir zararının olmadığını söyleyen Esen, ancak mesanenin aşırı gerilmeye bırakılmaması ve sık sık boşaltılması gerektiğini belirterek, mesanenin böbrekler için supap vazifesi gördüğünü kaydetti.

  Sigara kullananların mesane kanserine yakalanma riskinin de yüksek olduğunu anlatan Esen, 'Mesane kanserine yakalanan her iki kişiden birisi ciddi sigara tüketicisidir. Kadınlarda iki kişiden birisi, erkeklerde ise 3 kişiden birisi sigara bağımlısıdır' dedi.

  guncel.net


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat kanserine dikkat
  bilgi için saol canım emeğine sağlık
   
50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat kanserine dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Prostat Kanseri . . . .

  Prostat Kanseri . . . .

  Prostat Kanseri . . . . -------------------------------------------------------------------------------- Erkeklerde en sık kanser tiplerinden biri prostat kanseridir. Bu broşürdeki amaç sizi prostat kanseri hakkında bilgilendirmek ve tedavi yöntemlerini tanıtmaktır. Prostat bezi nedir ? Prostat her erkekte olan kestane büyüklüğünde bir üreme organıdır. İdrar torbasının hemen altında...
 2. Prostat Kanseri

  Prostat Kanseri

  Erkeklerde en sık kanser tiplerinden biri prostat kanseridir. Bu broşürdeki amaç sizi prostat kanseri hakkında bilgilendirmek ve tedavi yöntemlerini tanıtmaktır. Prostat bezi nedir ? Prostat her erkekte olan kestane büyüklüğünde bir üreme organıdır. İdrar torbasının hemen altında bulunur ve idrar kanalının çevresini sarar. Prostat bezi meni salgılanması esnasında görev yapar. Prostat kanseri...
 3. Prostat kanserinde brakiterapi

  Prostat kanserinde brakiterapi

  Erkeklerde en sık rastlanan kanserlerin başında gelen prostat kanseri özellikle erken teşhis sağlayan bazı kan tetkiklerinin kullanıma girmesinden sonra başarıyla tedavi edilebilmektedir. Dünya istatistiklerine bakıldığında, her yıl ortalama 180.000 yeni prostat kanseri olgusu teşhis edildiği ve bunlardan her yıl 35.000 tanesinin öldüğü görülmektedir. Bazı hastalarda ise, tümörün doğal seyri...
 4. Prostat kanseri

  Prostat kanseri

  Prostat kanseri sık olarak görülen bir kanserdir.50 yaş üzeri erkeklerin hastalığıdır ve 75 yaş üzerinde en yüksek sıklığa ulaşır.Prostat kanserinin sebebi tam olarak bilinmemektedir.Yaşlanma ile ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.Genetik etkenlerin de rolü vardır. .Klinik seyir tümörün büyüklüğüne göre değişir.Hastalar idrar sikayetleri ve ağrı ile doktora...
 5. Prostat Kanserine Karşı Kahve!..

  Prostat Kanserine Karşı Kahve!..

  prostat kanseri, kahvenin faydaları, kansere karşı kahve, kanser riski, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Kahve ,kalp ,migren,tansiyon ve mide üzerinde ki zararlı etkilerine karşılık,karaciğer,baş ağrısı ve safra taşlarına iyi gelmesiyle kafaları karıştırıyor.Son yapılan araştırmalarda ise kahvenin prostat kanseri riskini azalttığı ortaya çıktı....

Sayfayı Paylaş