gebe
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.875
  Beğenilen Mesajlar:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  6-9 ay uyku

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde göz dalması
  Buyrunuz meleklerim 6ve 9 ay arası bebeklerimizin uyku düzenleriyle ilgili bilgiler.

  *
  6-9 ay uyku
  Bu dönemde uyku alışkanlıkları
  Altı ay döneminde, pek çok bebek günde toplaam 12-15 saat uyur ve bir seferde uzun süre kesintisiz uyuma yetisi vardır.
  Altı dokuz ay arasındaki pek çok bebek gündüz uykularını biri sabah biri öğleden sonra olmak üzere iki bölümde toplar.Bebeğiniz günde üç kısa uyku uyursa da kaygılanmayın. Uyku zamanı için tutarlı olamak bebeğinizin uyku alışkanlıklarını düzenlemesine yardımcı olur.
  Uyku eğitimi için hazır olma

  Bebeğiniz hala aile yaşantınızla uyumlu bir uyku alışkanlığı geriştirmediyse, bir takım uyku eğitimlerini denemek için iyi bir zamandır.Uyku eğitimi metodları bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına, gece daha uzun uyumasına, ve düzenli uyku saatlerine uymasına yardımcı olur.
  Bütün gece kesintisiz uyumak


  Eğer bebeğiniz artık gece dokuz ya da on saat uyuyorsa, nasıl uykuya geri döneceğini öğrenmiş demek oluyor. İyi bir uykucu yetiştiriyorsunuz. Eğer bebeğiniz hala gecede en azından beş altı saat kesintisiz uyumuyorsa, emin olun yalnız değilsiniz. Pek çok bebek 6-9 ay döneminde hala gece beslenmesi için kalkıyor olabilir, buna rağmen artık gece beslenmesini bırakmak için hazırdır. Ama bu dönemde bebekler mutlaka aç oldukları için uyanmazlar.
  Hepimiz her gece pek çok kez uykumuzdan uyanırız. Biz yetişkinler olarak her seferinde hızla tekrar uykuya dalarız, öyle ki sabah uyandığımızda hatırlamayız bile. Bebeğiniz bu beceriyi henüz geliştirmemişse, aç olmasa dahi gece uyanıp ağlayacaktır.
  Yeniden gece uyanmaya başlamak

  Altı oniki ay arasındaki dönemde, gayet iyi uyuyan bebekler bir anda geceleri uyanmaya ve tekrar uykuya dalmakta sıkıntı çekmeye başlarlar. Neden? Uyku rahatsızlıkları, sıklıkla bebeğinizin artan motor ve bilinç gelişimi ve ayrı kalma endişesi ile beraber büyür.
  Altı dokuz ay arasında bebeğiniz oturmaya, emeklemeye hatta yürümeye başlamış olabilir. Tabi ki uyku zamanı geldiğinde yeni becerilerini denemeyi bırakmak istemeyebilir.
  Ayrı kalma endişesi de bu uyanmaların sebebi olabilir.Uyanmak ve sizi yanında bulamamak onu üzebilir. Muhtemelen siz odaya girip onunla konuşmaya başladığınızda hemen sakinleşecektir.
  Sağlıklı uyku alışkanlıklarını nasıl geliştirebilirsiniz.
  İşte size bu dönemde bebeğinizin rahat uyumasına yardımcı olacak bazı ipuçları:
  Uyku zamanı rutinleri geliştirin ve bunlara uyun

  Hala bir takım uyku zamanı rutinleri geliştirmediyseniz, hemen başlayın. Uyku zamanı rutinleri bebeğinizin sakinleşmesine ve uykuya hazır olmasına yardımcı olur. Bu dönemde bebeğiniz bu konuda sizinle işbirliğine başlayacaktır.
  Banyo yaptırmak, sakin bir oyun oynamak, pijamalarını giymek, uykudan önce hikaye okumak veya bir ninni söylemek, uyku zamanı rutininiz ne olursa olsun, her akşam aynı düzende ve aynı saatte yaptığınıza emin olun. Bebekler rutinlere ve programlara dahil olmayı severler.
  İstikrarlı bir program uygulayın

  Gece ve gündüz uykusu için günlük bir programınız olması her iki taraf içinde yararlı olacaktır. Bu bebeğinizin öğlen yemeğini her gün tam 12:15 de yemek zorunda olduğu anlamına gelmiyor, önceden tahmin edilebilir bir programa uymayı denemlisiniz anlamına geliyor. Eğer bebeğiniz her gün aynı zamanlarda gündüz uykusu uyur, yemek yer, oynar ve uyku zamanı için hazırlanırsa, uykuya dalması çok daha kolaylaşır.
  Bebeğinizi kendi kendine uykuya dalması için teşvik edin.

  Gündüz uykuları ve kesintisiz gece uykusunun yanı sıra bebeğiniz bu dönemde kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmelidir. Uyuklamaya başlamadan önce yatağa yatırın, böyşece alıştırma yapma fırsatı olur. Eğer ağlamaya başlarsa, bir sonraki aşama size bağlıdır. Gerçekten üzüldü mü yoksa uykuya dalmadan önce ortalığı velveleye vermeye mi çalışıyor bunu anlamak için en azından bir kaç dakika bekleyin.
  Yatağa biraz daha önce koymayı denyin.

  Eğer bebeğiniz 8:30 dan sonra uykuya gidiyorsa ve birdenbire gece boyunca uyanmaya başladıysa, yarım saat erken uyutmayı deneyin. Şaşırtıcı bir şekilde bütün gece kesintisiz uyuduğunu göreceksiniz.
  Bebeğinizle "bağımlı olmamayı" deneyin.

  Oturmayı veya ayakta kalmayı öğrenen çocuklar yeni becerilerini gece karyolalarında denemek isteyebilirler. Oturur veya ayakta bir pozisyonda dimdik kalabilirler. Böyle bir durumda bebeğinize tekrar nasıl yatağına yatacağını öğretmelisiniz.
  "Bağımlı olmamayı" öğrenmesi için ona bir iki hafta zaman tanıyın. Sadece karyolasında değil, beraber zaman geçirdiğiniz her yerde. Bunu bir oyun haline getirin., onu oturtun ve sonra yatırın. Aynı şeyi ayakta dururken de yapın, önce onun oturmasına yardım edin, sonra bunları kendi kendisine yapması için teşvik edin.


   
6-9 ay uyku konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeklerde 3 - 6 Ay Uyku

  bebeklerde 3 - 6 Ay Uyku

  uyku eğitimi bebeklerde 3 ay bebeklerde 3ay 3 aylık bebek gece beslenmesi aylık bebeğin gece beslenmesi 3 ay döneminde, pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar. Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları ) Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini...
 2. bebekte 6 - 9 Ay Uyku

  bebekte 6 - 9 Ay Uyku

  bebeklerde uykudan ağlayarak uyanma bebeklerde gece ağlayarak uyanma bebeklerin gece uyanması bebeklerin uyanması Bu dönemde uyku alışkanlıkları Altı ay döneminde, pek çok bebek günde toplaam 12-15 saat uyur ve bir seferde uzun süre kesintisiz uyuma yetisi vardır. Altı dokuz ay arasındaki pek çok bebek gündüz uykularını biri sabah biri öğleden sonra olmak üzere iki bölümde toplar.Bebeğiniz...
 3. Çocuklarda 9 - 12 Ay Uyku

  Çocuklarda 9 - 12 Ay Uyku

  Bebeğiniz dokuz aylık olduğunda 11-14 saat gece uykusu ve bir ya da iki saatlik iki gündüz uykusu uyur. Uyku eğitimi için hazır olma Eğer bebeğiniz hala sizin aile hayatınız ile uyumlu uyku alışkanlıkları geliştirmediyse, şimdi bir takım uyku eğitimi metodları denemek için iyi bir zamandır. Uyku eğitimi metodları bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına, gece daha uzun uyumasına ve daha...
 4. 3-6 ay uyku

  3-6 ay uyku

  3 ay döneminde, pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar. İşte meleklerim sizlere 3-6 ay bebeklerinin uykusu ile ilgili önemli bilgiler. 3-6 ay uyku Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları ) Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini azaltır. Bu...
 5. 9-12 ay uyku

  9-12 ay uyku

  Bebeğiniz dokuz aylık olduğunda 11-14 saat gece uykusu ve bir ya da iki saatlik iki gündüz uykusu uyur.Buyrunuz melek anneler:) 9-12 ay uyku Uyku eğitimi için hazır olma Eğer bebeğiniz hala sizin aile hayatınız ile uyumlu uyku alışkanlıkları geliştirmediyse, şimdi bir takım uyku eğitimi metodları denemek için iyi bir zamandır. Uyku eğitimi metodları bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına,...

Sayfayı Paylaş