8-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

TİTAN

*Melekler Mekanı*
8-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Beslenme Önerileri
8-10 yaş gelişim, 8-10 yaş beslenme, okul çocuklarının beslenmesi


Sevgili melekler, okul çağındaki çocukların besşenmeleri ileriki yaşamlarında sağlıklarını doğrudan doğruya etkileyeceği için son derece önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme hakkında doğru alışkanlıklar kazanan çocukların sağlık sorunları o nispette düşecektir. Bu sebeple, özellikle yemek seçme ve yemeği reddetme gibi durumların en çok ortaya çıktığı 8-10 yaş arası çocuk beslenmesi hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere...


beslenme-3.jpgHerşeyden önemlisi çocuklarınıza mutlaka kahvaltı yaptırmalısınız özellikle kahvaltıda besleyici kendi hazırladığınız gıdaları tercih etmelisiniz.İçecek olarak çocuklar kahvaltıda asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu,ayran yada süt içmelidirler.

Okul çağındaki çocukların, hızlı büyüme ve gelişmeleri, normal beyin ve zeka gelişimleri ve zihinsel performansları için enerji ve tüm besin öğelerine olan gereksinimleri yaşamın diğer dönemlerine göre daha fazladır.Bu yaşlardaki çocuklara günde 5-6 öğünde, 4 temel besin grubunu içeren sağlıklı menüler hazırlamalısınız.

Özellikle yazımızın başında da hatırlattığımız gibi mutlaka ama mutlaka kahvaltı yaptırmalısınız.Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir.

Çocuklara kahvaltıda ve diğer öğünlerde içecek olarak süt veya meyve suyu verilmelidir.
Çocuklar sık acıkırlar ve bu açlıklarını bastırmak için genelde abur cubur denilen besleyici değeri olmayan besinlere ve içeceklere yönelirler.

Çocuklarınızın abur cubur yemesini önlemek için okulda teneffüs aralarında yemeleri için sağlıklı ara öğünler hazırlamalısınız. Süt-kek, meyve suyu- sandviç gibi, meyve gibi besinleri sırayla çantasına koyun ve bunları gün içinde yemesi gerekli zamanları ona öğretmelisiniz.
 
Geri
Üst