8,2 Saniyede Aşk

8,2 Saniyede Aşk


Bilim adamları bir erkeğin ilk bakışta aşık olmasıyla kadının gözlerine bakış süresi arasında bir bağlantı buldu.Bu Bağıntının nasıl olduğunu merak ettiyseniz işte sizler için.

Yıldırım aşklar bir adamın ya da kadının karşı cinsten birine ilk gördüğünde ilgi duyması ve onun gözlerinin içine bakakalmasıyla başlıyor.

Eğer bu bakışma dört saniye civarlarında dolaşıyorsa, erkeğin kadından pek de etkilenmediği söylenebilir. Fakat "ilk bakış"ın süresi 8.2 saniye bariyerini aşmayı başarırsa artık erkeğin kadına aşık olduğu düşünülebilir.

Tabi bu bilim adamlarına göre erkekler için geçerli bir durum. Kadınlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Kadınların ilk bakışta gözlerini kaçırmamaları ve erkeklerde geçerli olan 8.2 saniye süreye ulaşabilmeleri için erkeği çekici bulmaları mutlak bir şart.

Bu sonuçlara ulaşabilmek için gizli kameralarla izlenen 115 öğrenci üzerinde bir deney yapıldı. Gizlice izlenen öğrencilerin aktörler ve aktristlerle konuşurken göz hareketleri takip edildi. Öğrencilerden konuştukları kişilerin çekiciliği konusundan not vermeleri istendi.

Deneyde erkek öğrencilerin aktristlerin gözlerinin içine derin bir biçimde baktıkları gözlendi. Bakış süresinin ortalama 8.2 saniye sürdüğü de tespit edildi.

Bununla birlikte çekicilik konusunda düşük not verdikleri aktristlerin gözlerinin içine bakma süresinin 4.5 saniyeye kadar düştüğü gözlendi.

Kız öğrenciler ise göz kontağı süresini erkekler kadar uzun tutmadılar.
 
Üst