1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  A dan Z ye Kürtaj Hakkında Merak Edilen Sorular

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kürtaj nedir,kürtaj nasıl yapılır,kürtajın yan etkileri,kürtajın riskleri,kürtaj sonrası adet düzeni,kürtaj sonrası gebelik kürtaj hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kaç aya kaç haftaya kadar gebebelikte kürtaj yapılabilir?
  Kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftalık gebeliğe kadar (yaklaşık iki, iki-buçuk ay kadar eder) mümkündür.

  Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman başlar?
  Kürtajdan sonra yaklaşık 30-40 gün sonra ilk adet görülür.

  Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?
  hayır, kürtaj kısırlığa sebep olacak bir müdahale değildir. İlk gebeliklerde yapılan kürtaj da kısırlıpa sebep olmaz.

  Kürtaj fiyatları ne kadardır?
  Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz.

  Kürtajı nerede yaptırabilirim?
  Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kürtaj olacağınız merkezdeki uzmanın deneyimi, tecrübesi ve merkezin gerekli aletler, sterilizasyon açısından kapasitesi önemlidir. Küçük şehirlerde olmasa da özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde kürtaj yapılan aile planlaması merkezleri mevcuttur.

  Lokal anestezi mi genel anestezi mi kürtajda daha iyidir?
  Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır.

  1 veya 2 aylık gebelikte kürtaj yapılır mı?
  Ay hesabı yerine hafta hesabı kullanmak doğrudur çünkü kürtajlarda 10 haftaya kadar yasal sınır belirlenmiştir. Burada gebelik haftası son adetin başladığı tarihe göre ve ultrasona göre hesaplanır.

  5 haftalık veya 6 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılır mı?
  gebelik kesesi çok küçük olmadığı sürece yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir.

  7 haftalık veya 8 haftalık kürtajlar vakum yöntemiyle yapılabilir mi?
  Vakum yöntemi (enjektör ve plastik kanül) ile genellikle 10 haftaya kadar olan kürtajlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Burada doktorun vakum yöntemi konusunda tecrübeli olması önemlidir.

  9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?
  Bu kadar ileri gebelik haftalarında lokal anestezi ile ağrı hissedilme riski artar. Daha çok genel anestezi tercih edilir. Ancak çok normal doğum yapmış hastalarda ve ağrı eşiği yüksek hastalarda bazen lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

  Kaç kez kürtaj olunabilir?
  Bu konuda sayı olarak bir sınırlama yoktur. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da fazla kere gereksiz yaomaktan kaçınmak gerekir, bunun için dikkatli korunmak en önemli kuraldır.

  Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır?
  Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve parça kalmışsa, kanama varsa kürtaj gereklidir. gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmayabilir.

  Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?
  Ülkemizde düşük hapı veya kürtaj hapı (veya iğnesi) şeklinde kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Bu tür ilaçalardan ve tavsiyelerden kaçınmanız gerekir. Doktor denetiminde olmayan her tür ilaç ve müdahale ciddi sonuçlar doğurabilir.

  İkinci veya üçüncü kere kürtaj olmak riskli midir?
  İlk kürtajda olduğu kadar nadir riskler ikinci ve üçüncü kürtajlarda da vardır. Ekstra başka bir risk taşımaz.

  Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?
  Kızlık zarı çok geniş ve aletlerin geçmesine müsait olanlarda bazen kürtaj mümkün olabilir ancak çoğunlukla mümkün değildir. Muayene ile kısmen anlalılabilir ancak işlem sırasında kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

  Kürtaj olduğum sornadan anlaşılabilir mi?
  Hayır. Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz.

  Kürtaj videosu ve görüntüleri izlemek uygun mudur?
  Hastalara bu tür girişimsel işlemlerle ilgili video ve görüntüleri izlemelerini genellikle önermeyiz çünkü yapılan işlemleri çoğunlukla olduğundan farklı algılayarak endişe ve korkularını arttırırlar. Bunun yerine sadece doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır.

  Kürtaj ağrı ve acı verir mi?
  Uygun anestezi (lokal veya genel) ve teknikle yapıldığında genellikle rahat ve fazla ağrı duymadan kürtaj olabilrisiniz. Daha önce doğum yapanlarda ağrı genellikel daha az olmaktadır.

  Kürtaj için en çok kullanılan yöntem nedir?
  Kürtaj için en çok kullanılan son yıllarda vakum aspirasyon yöntemidir. Bu yöntemde enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum yaratarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.

  Kürtaj işlemi ne kadar sürer?
  Genellikle 5-10 dakika zaman alır. Genel anestezi verilmişse hastanın uyanması da 10-20 dakika sürer.

  Bekarlar kürtaj olabilir mi?
  Bekar bayanalr 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.

  Evli bayanlar kürtaj için eşlerinden izin almalı mı?
  Evet. Evli bayanaların eşlerinden de imza alınır kğrtaj öncesinde.

  Kürtajdan sonra hastanede yatmak gerekir mi?
  Hayır kürtaj işlemi yatış gerektirmez. İşlemden kısa süre sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

  Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir mi?
  Çok küçük haftalarda şart olmasa da özellikle ileri haftalarda yapılması gerekir.

  Kürtajdan ne kadar sonra spiral takılır?
  Kürtajdan işlemi biter bitmez veya 1 hafta sonra kontrolde spiral takılabilir.

  Kürtajdan ne kadar sonra banyo yapabilirim?
  Kürtaj oldupunuz gün banyo, duş serbesttir.

  Kürtajdan sonra havuza veya denize girebilir miyim?
  Kğrtajdan sonra 1 hafta havuza veya denize girilmesi önerilmez.

  Kürtaj için en sağlıklı, en kolay ve en uygun haftalar hangileridir?
  Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınanama riski vardır, daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.


   
A dan Z ye Kürtaj Hakkında Merak Edilen Sorular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KEY ödeme listesi A ' dan Z ' ye

  KEY ödeme listesi A ' dan Z ' ye

  5664 Sayılı Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve 14.08.2007 tarih 26613 (Asıl ) Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Hükümlerine göre; · İlgili Kanun gereği Banka tarafından Emlak Konut GYO A.Ş.’ye bildirilen listeler hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Resmi Gazetede...
 2. A dan Z ye Kısırlık bilgileri

  A dan Z ye Kısırlık bilgileri

  Kısırlık (İnfertilite) tanımı Her evlenen çiftin çok kısa bir süre içinde gebe kalması mümkün değildir. Her iki bireyin normal üreme yeteneği olduğu durumda bile o ay için gebe kalma ihtimali %20-25 civarındadır. Çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için bazı şartlar gereklidir: Kadında yumurtlama olması (ovulasyon) Erkeğin sağlıklı sperm üretebilmesi (normal sperm)...
 3. A,dan Z,ye ne arasanız var

  A,dan Z,ye ne arasanız var

  Melekler bu sitenin müdavimi oldum diyebilirim.İster ana sayfadan isterseniz ilginizi çeken bölümü tıklayıp bir bakın derimm... UZMAN TV > İzleyen bilir ( Ana sayfa ) Anne & Çocuk Astroloji Eğitim Ev & Dekorasyon Evcil Hayvanlar...
 4. **a 'dan z ye güzellık**

  **a 'dan z ye güzellık**

  Saçlarınızı düzenleyin Eliniz için kullandığınız, nemlendiricilerden biraz saçınıza sürerseniz uçuşan ve elektriklenen saçlarınızı yatıştırmış olursunuz. Nemlendiriciyi banyo sırasında sürerseniz saçlarınızı kuruladıktan sonra daha parlak ve canlı olduğunu görürsünüz. Gergin göğüslerin ameliyatsız hali Hormonal açıdan tedavi görüyorsanız (doğum kontrol hapları ya da menopoz tedavisi)...
 5. A dan Z ye Sanat sözlügü

  A dan Z ye Sanat sözlügü

  > AÇIK KOMPOZİSYON (Open Composition) : Resim düzlemi üzerinde betimlenen gerçekliğin, gerçekte resmin sınırları dışında da sürüp giden doğal gerçekliğin bir parçası olduğu izlenimini verecek şekilde kompoze edilmesi. Kapalı kompozisyonun tam karşıtı bir sanatsal davranış biçimidir. Açık kompozisyon, asıl gerçekliğin tüm öğelerini resim düzlemi içine sığdırmayı amaçlamaz. Tersine, böyle...

Sayfayı Paylaş