A vitamini eksikliği gözü vuruyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
A vitamini eksikliği gözü vuruyor
Uzmanlar, A vitamini eksikliğinin görme problemlerine neden olabileceğini söylüyor. A vitamininin hücre zarının dengesini sağladığını, bu nedenle vücut için son derece gerekli bir vitamin olduğunu vurgulayan uzmanlar, A vitamini eksikliğinin kendini özellikle gözde hissettirdiğini belirtiyor.
İleri boyutlara ulaşması halinde ise görme noktası kornea üzerinde yaralar çıkıyor. Bu yaraların uzun süre iyileşmemesi, körlüğe neden olabiliyor. Bu vitaminin en erken belirtisi gözlerde kuruluk olarak ortaya çıkıyor. Gözün kurumasını ve saydam tabakadaki değişiklikleri önleyen A vitamini, retinanın normal işlev yapmasını sağlıyor.


A vitamini nelerde bulunur?
Hücre zarının dengesini sağlayan A vitaminin, bedensel işlevler üzerinde de önemli etkileri bulunuyor. Sindirim sistemi bozukluklarında, pankreas hastalığı, safra yolları tıkanması, ince bağırsak hastalıklarında da A vitamini eksikliğinin etkisi görülüyor. A vitamini daha çok balık, ciğer, böbrek, yumurta, süt ve tereyağı gibi hayvansal gıdalar ile sarı ya da turuncu renkli sebzelerde bulunuyor.
 
Üst