1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  aaaan Üreten Canlılar

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  aaaan üreten canlılar, bundan 3.7 milyar yıl önce yarattıkları sera etkisi sayesinde yeryüzünün canlı hayata uygun hale gelecek şekilde ısınmasına katkıda bulundu.
  Küçük fakat, iklim değişikliğine neden olacak kadar etkinler. aaaan üreten mikroskobik canlılar, Dünya’nın oluşumunun en erken yıllarında ortaya çıkarak, yaşamın gelişmesinde pay sahibi oldu. Bundan 700 milyon yıl önce, Dünya henüz soğukken ürettikleri aaaan, yeryüzünde sera etkisi yaratarak, ısınmaya neden oldu. Yeryüzünün ısınması da yaşamın gelişmesinin önünü açtı.

  Bilim insanlarının ‘aaaanojen’ olanak tanımladığı aaaan üreten mikroskobik canlılar, saldıkları gazlarla sera etkisi yaratarak Dünya ikliminin soğumasını önledi. Bu aaae göre, soğuk bir iklim yeryüzünde canlılar daha kök salmadan tüm canlı hayatın sonu olabilirdi.

  Dünya’da aaaan üç kaynaktan geliyor; organik maddelerin termal olarak çürümesi, inorganik bileşenlerin girdiği kimyasal reaksiyonlar veya aaaan üreten canlıların gazı açığa çıkarması. Her bir kaynaktan çıkan aaaanın izotopu da farklı oluyor.

  GERİYE ‘KARBONLARI KALDI’Şimdiye dek aaaan üreten canlıların, Dünya 1.5 milyar yaşındayken ortaya çıktığı tahmin ediliyordu. Ancak Tokyo Teknoloji Enstitüsü uzmanları yaptıkları karbon 13 izotopu ölçümlerinde, aaaan üreten canlıların aslında ilk Dünya 750 milyon yaşındayken ortaya çıktığını öne sürüyor.

  Bilim insanları, Batı Avustralya’daki Pilbara kayalıklarında hidrotermal su yoluyla kayaların içine işleyen mineralleri inceledi. Pilbara kayalıkları, 700 milyon yıl öncesine ait son derece önemli ipuçları taşıyor. Bu kayalıkların içindeki minerallerin oluşturduğu köpükler, 700 milyon yıl önce üretilmiş olan karbonları içeriyor. Uzmanları bu karbonu aaaan üreten canlıların saldığını tahmin ediyor.

  aaaaN SERA ETKİSİ YARATTI
  aaaan salındıktan sonra atmosferde bir süre kalıyor ve daha sonra dağılıyor. Ancak, atmosferde kaldığı esnada sera etkisine neden oluyor.

  Araştırmacılar aaaanın üretiminin, yeryüzünde ilk organizmaların ortaya çıkışına olanak verdiğini düşünüyor. Bilim insanlarına göre, Dünya’nın şansı aaaanın sağladığı sera etkisiyle Güneş ışınlarının yüzeyde tutularak atmosferin ısınmış olması. Güneş’in 4 milyar yıl önce bugüne göre daha az parlak olduğu düşünüldüğünde, sera etkisinin, en azından o zamanlar için, olumlu etkiler yapmış olabileceği de söylenebilir.


   
aaaan Üreten Canlılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. üreme organları

  üreme organları

  Erkeğin üreme organı evlat, mal ve ömürle tabir edilir. Kadının üreme organı üzüntü ve kederden kurtulmaya, gizli durumları bilmeye, ortaklık kurmaya, yola gitmeye ve bekar için evlenmeye delalet eder. Tenasül uzvundan su içtiğini görmek cinsi münasebetee düşkün olmaya, Elbisenin açılıp avret yerinin açılması utanılacak bir işe, Mahrem yerinin açıldığını ve bundan utandığını görmek düşmanı...
 2. canlılarda üreme ve çoğalma biyoloji

  canlılarda üreme ve çoğalma biyoloji

  karayosunlarında üreme canlılarda yaşama ve üreme daldırma ile CANLILARDA ÜREME ve ÇOĞALMA Üreme:Canlıların soylarının devamı için kendilerine benzer yavrular meydana getirmelerine denir.eşeyli ve eşeysiz olarak iki şekilde olur. Eşeysiz üreme:Eşey hücrelerine gerek olmadan yapılan üreme şeklidir. Yavrular tamamen ana bireye benzerler. Eşeysiz üreme çeşitleri: 1.Bölünme:Monera, protista ve...
 3. Üreme

  Üreme

  ÜREME Canlıların, soylarını devam ettirmek amacıyla kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirmesine üreme denir. Üreme işlevi canlının gelişmişliğine bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Fakat bütün canlılarda genel hatlarıyla incelendiğinde eşeyli ve eşeysiz üreme olmak üzere iki tip üreme görülür. Eşeysiz üreme: Bir canlının kendi başına yeni bir birey meydana getirmesidir. Oluşan...
 4. Canlı canlı dansöz oynatın

  Canlı canlı dansöz oynatın

  dansöz oynat ankara dansözleri ankara dansöz ankaralı dansözler oynat video Baya eğlenceli buyrun bakalım... Çal Oynasın
 5. Üremi nedir

  Üremi nedir

  üremi, nedir, hastalığı, tedavisi, tedavisi nedir, hastalığının tedavisi, nasıl tedavi edilir tedavi yöntemleri nelerdir, koması, diyeti, nasıl tedavi edilir Üremi hastalığı nedir, önce onu öğreniyor ve daha sonrasında ise bu hastalığın tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz bu yazımızda Melek'ler. Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir. Çeşitli sebeplerle ortaya...

Sayfayı Paylaş