aaaan Üreten Canlılar

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
aaaan Üreten Canlılar
aaaan üreten canlılar, bundan 3.7 milyar yıl önce yarattıkları sera etkisi sayesinde yeryüzünün canlı hayata uygun hale gelecek şekilde ısınmasına katkıda bulundu.

Küçük fakat, iklim değişikliğine neden olacak kadar etkinler. aaaan üreten mikroskobik canlılar, Dünya’nın oluşumunun en erken yıllarında ortaya çıkarak, yaşamın gelişmesinde pay sahibi oldu. Bundan 700 milyon yıl önce, Dünya henüz soğukken ürettikleri aaaan, yeryüzünde sera etkisi yaratarak, ısınmaya neden oldu. Yeryüzünün ısınması da yaşamın gelişmesinin önünü açtı.

Bilim insanlarının ‘aaaanojen’ olanak tanımladığı aaaan üreten mikroskobik canlılar, saldıkları gazlarla sera etkisi yaratarak Dünya ikliminin soğumasını önledi. Bu aaae göre, soğuk bir iklim yeryüzünde canlılar daha kök salmadan tüm canlı hayatın sonu olabilirdi.

Dünya’da aaaan üç kaynaktan geliyor; organik maddelerin termal olarak çürümesi, inorganik bileşenlerin girdiği kimyasal reaksiyonlar veya aaaan üreten canlıların gazı açığa çıkarması. Her bir kaynaktan çıkan aaaanın izotopu da farklı oluyor.

GERİYE ‘KARBONLARI KALDI’Şimdiye dek aaaan üreten canlıların, Dünya 1.5 milyar yaşındayken ortaya çıktığı tahmin ediliyordu. Ancak Tokyo Teknoloji Enstitüsü uzmanları yaptıkları karbon 13 izotopu ölçümlerinde, aaaan üreten canlıların aslında ilk Dünya 750 milyon yaşındayken ortaya çıktığını öne sürüyor.

Bilim insanları, Batı Avustralya’daki Pilbara kayalıklarında hidrotermal su yoluyla kayaların içine işleyen mineralleri inceledi. Pilbara kayalıkları, 700 milyon yıl öncesine ait son derece önemli ipuçları taşıyor. Bu kayalıkların içindeki minerallerin oluşturduğu köpükler, 700 milyon yıl önce üretilmiş olan karbonları içeriyor. Uzmanları bu karbonu aaaan üreten canlıların saldığını tahmin ediyor.

aaaaN SERA ETKİSİ YARATTI
aaaan salındıktan sonra atmosferde bir süre kalıyor ve daha sonra dağılıyor. Ancak, atmosferde kaldığı esnada sera etkisine neden oluyor.

Araştırmacılar aaaanın üretiminin, yeryüzünde ilk organizmaların ortaya çıkışına olanak verdiğini düşünüyor. Bilim insanlarına göre, Dünya’nın şansı aaaanın sağladığı sera etkisiyle Güneş ışınlarının yüzeyde tutularak atmosferin ısınmış olması. Güneş’in 4 milyar yıl önce bugüne göre daha az parlak olduğu düşünüldüğünde, sera etkisinin, en azından o zamanlar için, olumlu etkiler yapmış olabileceği de söylenebilir.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
594
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
679
PaSikA
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
6K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
664
PaSikA
T
Cevaplar
1
Görüntüleme
9K
vrdsrtdfcr
V
Üst