1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  AB Liderlerinin Umudu IMF

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Avrupa Birliği (AB) Liderleri Küresel finansal sistemin tamirinde ortak pozisyon belirledi. 14-15 Kasım tarihinde Washington’da gerçekleştirilecek Uluslararası Finans Zirvesinde AB yaklaşımını yansıtacak öneriler hazırlayan liderler 5 maddeli bir önlem paketindede anlaştı.
  AB Liderleri toplantısının ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy oldu.

  IMF’ye güçlü rol

  Bu pakette yer alan maddeler ise şöyle sıralandı.

  Finansal mimaride Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yeni krizleri önlemek konusunda merkezi rol verilmeli. IMF ile yakın koordinasyon içine girilmeli.

  Hiçbir finans kuruluşu, hiçbir piyasa segmenti ve hiç bir otorite uygun ve yeterli düzenlemeden ya da denetimden kaçamaz.

  Yeni uluslararası finansal sistemin hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine dayanması gerekiyor. Ayrıca, yeni finans siteminin risklerin doğru değerlendirilmesine imkan vermeli.

  Kredi derecelendirme kuruluşları kayıt altına alınarak yakından denetlenmeleri sağlanmalı. Muhasebe standartlarının birbirleriyle uyumlu hale getirilmesi, tüm finans kurumları, piyasa ve bölgelerin denetim altına alınması, bankaların aşırı risk almak yerine uzun vadeli sürdürülebilir karlılığa odaklanması teşvik edilmeli.

  Küresel finans sistemi reformunda takip edilecek yol 21’inci yüzyılın yoksullukla ve iklim değişikliğiyle mücadele, gıda güvenliğinin unutulmaması büyük önem taşıyor.

  Obama şimdiden başlasın

  Dönem Başkanı Fransa’nın önderliğinde gerçekleşen toplantıda liderler küresel finans sisteminde reform içeriğinin, 15 Kasım Washington konferansının ardından 100 gün içinde belirlenmesi çağrısı yaptı. ABD’de Yeni Başkan olarak ocak ayında Beyaz Saray’a taşınacak olan Barack Obama ile ilgili olarak da, "Obama şimdiden küresel krizin uluslararası çözümü konusunda birşeyler yapmalı. Çözüm Ocak ayını bekleyemeyecek kadar acil" denildi.

  hurriyet.com


   
AB Liderlerinin Umudu IMF konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süper Lider

  Süper Lider

  süper liderlik Peki, bir dizi ana işletmeye bakan bir süperliderin temel görevi nedir? Welch şöyle diyor: “Benim işim, en büyük fırsatlara en iyi kişileri yerleştirmek ve paraları doğru yerlere en iyi biçimde dağıtmak. Hepsi bu. Fikirleri aktar, kaynakları dağıt, yoldan çekil.” Welch, bir buzdolabının tipine karar verilirken işin içinde değil. Bunu uzmanlara bırakmış: “İyi bir televizyon...
 2. Lider

  Lider

  Bakınız; Sultan, Yönetici.İyi bir fırsat olarak yorumlanır.Rüyada bir partinin veya bir kurulusun liderini, öncüsünü görmek, yapacaginiz islerde, alacaginiz kararlarda mutlaka baska birinin fikrini almak ihtiyacini duydugunuza, kendi inisiyatifiniz ile hiç bir is yapamadiginiza ve bundan dolayi herkesin tenkidine ugradiginiza delalet eder
 3. Lider şefkati

  Lider şefkati

  İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunlukla, Atatürk ve arkadaşları Ankara�ya hareket ederler. Yandaki kompartımanın kapısını çalar yaveri: yorgun ve bitkin, kravatını yıkamaktadır Atatürk. Yaveri: Paşam, hiç mi uyumadınız, niye böylesiniz, der. Atatürk: Ya Çocuk, kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşsunuz. Kolumu yastık yaptım; ağrıdı. Setremi yastık yaptım, üşüdüm... Ben de...
 4. Umudu Düşlemek!

  Umudu Düşlemek!

  Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onuseyretmekteydi. Okullar kapanmak üzere olduğundan,spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Gerçi mallar lükssayılmazdı ama, küçük bir dükkân için yeterliydi. Onların en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı. Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Hem de güçlükle... Adam ona bir kez...

Sayfayı Paylaş