AB telefonları dinlemeyi planlıyor

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
AB telefonları dinlemeyi planlıyor
AB telefonları dinlemeyi planlıyor

261594.jpgAvrupa hükümetleri kullanımı denetlemek üzere internet sağlayıcılarının ve telefon şirketlerinin müşteri kayıtlarını tutması için bütün AB’de yürürürlüğe girmesi planlanan bir yasa hazırlıyor.

Almanya’da Adalet Bakanlığı’ndan gelen teklif, rumuz ya da başka isim kullanılarak e-posta hesabı açtırmayı yasaklamayı hedefliyor.

Hollanda’da bir yasa tasarısı da AB’nin tasarladığından bir adım daha ileriye giderek servis sağlayıcılarının cep telefonu kullanıcılarının görüşme yaptıkları sırada bulundukları koordinatın belirlenebilmesini için arama kayıtlarının tutulmasını öneriyor.

Google’ın Paris merkezli Avrupa gizlilik hakları danışmanı Peter Fleisher şimdi bile internet servis sağlayıcılarının geçerli yasal izni bulunan güvenlik görevlilerine kullanıcı bilgilerini verdiğini söyledi. Fleisher bu gibi durumlarda içerik açığa çıkarılmasa da arama bilgilerinin paylaşıldığını söyledi.

Avrupa iletişim ağlarının daha sıkı kaydının tutulması özellikle İspanya ve İngiltere’deki bombalama eylemlerinden sonra gündeme geldi.

AB ülkelerinin Bilgi Saklama Yönergesi’ni yürürlüğe sokmak için 2009’a kadar vakti var. Yasa tasarısını güvenliği arttırmak için destekleyenler olsa da bazı uzmanlar konuyla ilgili olarak yaptığı eleştirilerde kişinin gizlilik haklarının korunmasının daha önemli olduğunu, bu yüzden de Yönerge’nin kabul görmesinin zor olacağını öngörüyor.

Almanya’daki tasarıyla ilgili olarak Fleisher ‘bu gizlilik hakkını ihlal eden çok kötü bir şey, insanlar kendi isimlerini açıklamak zorunda olmadan e-posta kullanabilecekleri inancıyla büyüdüler’ yorumunu yaptı.

Fleisher bireysel özgürlüklerden en çok bahsedilen ülkelerden biri olan Almanya’da böyle bir uygulamanın ironik olacağını sözlerine ekleyerek, tasarının uygulanması halinde e-posta hesabı açtırmanın ancak nüfus kağıdı bilgilerinin girilmesiyle mümkün olablieceği ihtimaline de dikkat çekti. Tasarının AB sınırlarında yürürlüğe girmesi ABD merkezli servis sağlayıcılarını bağlamayacağı için, siyasi, ticari ya da felsefi sebeplerle kendi isimlerini kullanmak istemeyen kullanıcıların Gmail, Yahoo, ya da Hotmail’den faydalanmaya devam edeceği düşünülüyor.

Brüksel’deki hukuk firması Hunton&Williams’dan avukat Jörg Hladjk de hangi yasaların ne şekilde uygulanacağının karışıklık yaratacağını belirtiyor.

Hollanda’daki yasa tasarısıyla ilgili olarak da Dutch Data Protection Agency (Bilgi Koruma Merkezi) de bu yasanın ‘masum vatandaşların’ haksız takibini mümkün kılacağını söylüyor. Kurum ayırca yasanın Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na ters düştüğünü belirtiyor. Buna benzer olarak da Alman teknoloji ve ticaret birliği Bitkom da takip yasasının Alman Anayasası’na ters düştüğünü bildiriyor.
 

Benzer İçerikler

Üst