1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  AB telefonları dinlemeyi planlıyor

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  AB telefonları dinlemeyi planlıyor
  < Konu Resmi..>  Avrupa hükümetleri kullanımı denetlemek üzere internet sağlayıcılarının ve telefon şirketlerinin müşteri kayıtlarını tutması için bütün AB’de yürürürlüğe girmesi planlanan bir yasa hazırlıyor.

  Almanya’da Adalet Bakanlığı’ndan gelen teklif, rumuz ya da başka isim kullanılarak e-posta hesabı açtırmayı yasaklamayı hedefliyor.


  Hollanda’da bir yasa tasarısı da AB’nin tasarladığından bir adım daha ileriye giderek servis sağlayıcılarının cep telefonu kullanıcılarının görüşme yaptıkları sırada bulundukları koordinatın belirlenebilmesini için arama kayıtlarının tutulmasını öneriyor.
  Google’ın Paris merkezli Avrupa gizlilik hakları danışmanı Peter Fleisher şimdi bile internet servis sağlayıcılarının geçerli yasal izni bulunan güvenlik görevlilerine kullanıcı bilgilerini verdiğini söyledi. Fleisher bu gibi durumlarda içerik açığa çıkarılmasa da arama bilgilerinin paylaşıldığını söyledi.

  Avrupa iletişim ağlarının daha sıkı kaydının tutulması özellikle İspanya ve İngiltere’deki bombalama eylemlerinden sonra gündeme geldi.

  AB ülkelerinin Bilgi Saklama Yönergesi’ni yürürlüğe sokmak için 2009’a kadar vakti var. Yasa tasarısını güvenliği arttırmak için destekleyenler olsa da bazı uzmanlar konuyla ilgili olarak yaptığı eleştirilerde kişinin gizlilik haklarının korunmasının daha önemli olduğunu, bu yüzden de Yönerge’nin kabul görmesinin zor olacağını öngörüyor.

  Almanya’daki tasarıyla ilgili olarak Fleisher ‘bu gizlilik hakkını ihlal eden çok kötü bir şey, insanlar kendi isimlerini açıklamak zorunda olmadan e-posta kullanabilecekleri inancıyla büyüdüler’ yorumunu yaptı.

  Fleisher bireysel özgürlüklerden en çok bahsedilen ülkelerden biri olan Almanya’da böyle bir uygulamanın ironik olacağını sözlerine ekleyerek, tasarının uygulanması halinde e-posta hesabı açtırmanın ancak nüfus kağıdı bilgilerinin girilmesiyle mümkün olablieceği ihtimaline de dikkat çekti. Tasarının AB sınırlarında yürürlüğe girmesi ABD merkezli servis sağlayıcılarını bağlamayacağı için, siyasi, ticari ya da felsefi sebeplerle kendi isimlerini kullanmak istemeyen kullanıcıların Gmail, Yahoo, ya da Hotmail’den faydalanmaya devam edeceği düşünülüyor.

  Brüksel’deki hukuk firması Hunton&Williams’dan avukat Jörg Hladjk de hangi yasaların ne şekilde uygulanacağının karışıklık yaratacağını belirtiyor.

  Hollanda’daki yasa tasarısıyla ilgili olarak da Dutch Data Protection Agency (Bilgi Koruma Merkezi) de bu yasanın ‘masum vatandaşların’ haksız takibini mümkün kılacağını söylüyor. Kurum ayırca yasanın Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na ters düştüğünü belirtiyor. Buna benzer olarak da Alman teknoloji ve ticaret birliği Bitkom da takip yasasının Alman Anayasası’na ters düştüğünü bildiriyor.


   
AB telefonları dinlemeyi planlıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Grup Hepsi - Dinlemem

  Grup Hepsi - Dinlemem

  Kim inanır aşkına Yüzüme bi baksana Artık sana kanmam Aşkınıda al git Bırak hadi zorlama Yeter oyun oynama Bir öyle bir böyle Bana sorma Kanmam, varsa yoksa hep yalan Kim sana aldanan Hangi birini ah anlatsam oo oo dinlemem Ne söylersen duymak istemem oo oo huuu anlatma hiç Senden duymak istemem yüzüme bi bi baksana bana Ne söylersen duymak istemem yüzüme bi bi baksana bana,yüzüme bi...
 2. Dinlemeyi Sevdiğiniz Müzik Türleri Nelerdir?

  Dinlemeyi Sevdiğiniz Müzik Türleri Nelerdir?

  müzik türleri nelerdir türkiyedeki müzik türleri nelerdir türk çeşitleri uluslararası Melekler, siz hangi müzik türlerini dinlemeyi seversiniz? Çok geniş bir yelpazede cevap verebilirsiniz. En fazla 3 seçenek işaretleyiniz lütfen. :)
 3. AB Liderlerinin Umudu IMF

  AB Liderlerinin Umudu IMF

  Avrupa Birliği (AB) Liderleri Küresel finansal sistemin tamirinde ortak pozisyon belirledi. 14-15 Kasım tarihinde Washington’da gerçekleştirilecek Uluslararası Finans Zirvesinde AB yaklaşımını yansıtacak öneriler hazırlayan liderler 5 maddeli bir önlem paketindede anlaştı. AB Liderleri toplantısının ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy oldu. IMF’ye güçlü rol Bu pakette yer alan...
 4. Çocuğunuzu dinlemenin yararları

  Çocuğunuzu dinlemenin yararları

  Çocuğu dinlemenin yararı çoktur.işte melişlerim size birkaç öneri:) 1.Çocuğun konuşma yeteneği artar,kendini daha iyi ifade etmesini öğrenir,kelime bilgisi zenginleşir. 2.Çocuğun bir derdi varsa bunu davranışla göstermek yerine (saldırganlık,hırçınlık,ağlamak,içine kapanmak gibi)sözde ifade ederek rahatlar,bu da hırçınlaşmasına içine kapanıp üzülmesine ,daha ilerde derslerini ve sosyal...
 5. Dinlemenin kuralları nelerdir ?

  Dinlemenin kuralları nelerdir ?

  Arkadaşlarım hangi amaçla olursa olsun uymamız gereken kuralların olduğundan bahsediliyor. Peki bu kurallar nelerdir. Yani karşıdaki dinlediğimiz kişiye neler yapmalıyız yada nasıl davranmalıyız ?

Sayfayı Paylaş