1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  ABD banka yöneticilerini görevden alıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ABD yönetiminin, hükümet yardımına ihtiyaç duyan banka yöneticilerini görevden ayrılmaya zorlamayı düşünüyor.

  Hazine Bakanı Timothy Geithner, CBS televizyonunda yaptığı açıklamada, hükümetin, ABD'li vergi mükelleflerini korumayı garanti etmek için ''olağanüstü'' hükümet yardımına ihtiyacı olan bankaların üst düzey yöneticilerini görevden ayrılmaya zorlamayı düşündüğünü söyledi.

  Geithner bu açıklamasını, General Motors'un üst yöneticisi Rick Wagoner'in ABD hükümetinin isteğiyle görevinden ayrılması ve büyük kurtarma paketlerine rağmen, finansal firmaların benzer hükümet müdahalelerine maruz kalmadığı eleştirileri üzerine yaptı.

  Çifte standart uygulandığı iddialarını reddeden ve bankaların yöneticilerinin gelecekte daha fazla maddi yardım karşılığında yöneticilerini değiştirmeye ihtiyaç duyabileceğini ifade eden Geithner, ''gelecekte, bankaların olağanüstü yardıma gereksinimi olması halinde, o zaman yardımın koşullu olacağını sağlama alacağız, sadece vergi mükelleflerini korumak için değil, aynı zamanda bankaların daha güçlü olması için gerekli yeniden yapılanma biçimini sağlama alacağız. Ve yönetim kurulunda değişikliğin gerektiği yerde biz bunu yapacağız'' şeklinde konuştu.

  "YENİ YAPILANDIRMALARDAN SAKINILMAYACAK"

  Hükümetten büyük yardımlar alan büyük kuruluşlarda bu değişiklikleri yaptıklarını ifade eden Geithner, ''hükümetin rol oynadığı, Fannie Mae ve Freddie Mac ya da AIG sigorta şirketi gibi yerlerde bu kuruluşları istikrara kavuşturmak için olağanüstü şeyler yaptık, yöneticileri ve yönetim kurulunu değiştirdik'' dedi.

  Citibank ve Bank Of America gibi büyük bankaların yöneticilerinin, şirketlerinin performansları düzelmezse işleri konusunda kaygılanıp kaygılanmaması konusunda soruya Geithner, hükümetin bu tür bir yeniden yapılandırmadan sakınmayacağı yanıtını verdi.

  ABD hükümetinin 700 milyar dolarlık kurtarma paketi kapsamında 19 büyük banka, ABD'nin şimdiki krize göre daha ciddi bir krize karşı direnmesi için ek desteğe ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için ''dayanıklılık testi''ne tabi tutuluyor.

  Bu ay sonunda tamamlanması planlanan bu testlerden sonra ek sermayeye ihtiyacı olan bankalara sermayelerini artırması için zaman verilecek. Sermaye artırımını yapamayacak bankalara kurtarma fonundan ek destek sağlanacak.
   
ABD banka yöneticilerini görevden alıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banka

  Banka

  Bankada çok para görmek, zengin olacağınızın işaretidir. Banka görmek para kaybedileceğine işarettir. Para çekmek, para açısından rahatlayacağınız ve iş hayatında başarılı olacağınız anlamına gelir. Bankada çok para görmek, zengin olacağınızın işaretidir. Banka görmek para kaybedileceğine işarettir. Para çekmek, para açısından rahatlayacağınız ve iş hayatında başarılı olacağınız anlamına...
 2. ABD sorunlu banka ve zehirli varlıktan 3 adımda kurtulacak

  ABD sorunlu banka ve zehirli varlıktan 3 adımda kurtulacak

  Barack Obama yönetimi bankaların zehirli varlıklarından arındırılması için uygulanacak plana son şeklini verdi. Plan bugün ya da yarın açıklanacak.. ABD hükümeti uzun süredir beklenen bankaların zehirli varlıklarından kurtulması için uygulamaya konulacak plana sonşeklini verdi. Planın bugün ya da yarın Amerika Hazine Bakanı Timothy Geithner tarafından açıklanması bekleniyor. KADEMELİ PLAN...
 3. Krugman: ABD büyük bankalara el koyacak

  Krugman: ABD büyük bankalara el koyacak

  Krizi önceden haber veren Nobelli iktisatçı, ABD'nin büyük bankalara el koymak zorunda kalacağını söyledi. Bloomberg TV'de konuşan Paul Krugman kamulaştırma konusunda ''en sonunda oraya geleceğiz, herkesin borcunu garanti altına alır, fakat büyüklere el koyarsınız'' dedi. Princeton Üniversitesi öğretim üyesi olan Nobel ödüllü iktisatçı, ABD yönetiminin hafta başında açıkladığı bankalardan...
 4. Apartman Yöneticisinin Görevleri nelerdir lütfen cevap

  Apartman Yöneticisinin Görevleri nelerdir lütfen cevap

  Apartman Yöneticisinin Görevleri nelerdir bu konuda bilgi verirseniz, ben de bizim yönetici görevlerini yerine getiriyor mu yoksa getirmiyor mu ve kendini aşan konulara mı giriyor anlarım:)
 5. trafik cezasını hangi bankalar alıyor

  trafik cezasını hangi bankalar alıyor

  Selam kızlar. Trafikte ceza aldım ve hemen ödemek istiyorum huzursuzum, titizim bu konuda.Yalnız hangi bankalara ödeniyor bilmiyorum.Yardım edermisiniz..

Sayfayı Paylaş