1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ABD Citigroup'u kurtarıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD Hazine Bakanlığı, zor durumdaki bankacılık grubu Citigroup'a 20 milyar dolar büyüklüğünde sermaye katkısı yapacağını açıkladı. Citigroup ayrıca parti parti çıkaracağı 7 milyar dolar değerinde ek imtiyazlı hisseyi ABD Hazine Bakanlığı'na verecek.
  Fed ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ile yapılan anlaşmalar da eklendiğinde toplam sermaye desteği 40 milyar dolara ulaşacak.
  Hafta sonunda yapılan görüşmelerin ardından yapılan yazılı açıklamada, Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ayrıca, Citigroup'un bilançosunda yer alan 306 milyar dolarlık kredi ve varlık havuzunda oluşan zararlara karşı koruma sağlayacaklarını belirtti.  ABD'li yetkililer, bankacılık Grubu Citigroup'ın kurtarılması yönünde alınan kararın ardındaki temel nedenin, Amerikan finans sistemi ve büyük finans kuruluşlarına karşı duyulan güveni sağlamlaştırmak olduğunu söyledi.
  Hazine, Fed ve FDIC'den yapılan ortak açıklamada, ABD hükümetinin, finansal sistemi güçlendirmek ve vergi verenleri korumak için gereken önlemleri aldığı belirtildi.


  Açıklamada, “Bankacılık kurumlarımızın gücünü korumak için bütün kaynaklarımızı kullanmayı sürdüreceğiz” denildi.
  Kurtarma planı çerçevesinde, ABD Hazine Bakanlığı, Citigroup'un imtiyazlı hisseleri karşılığında 27 milyar dolar verecek. Citigroup, daha önce de hükümetin 700 milyar dolarlık kurtarma paketinde 25 milyar dolarlık yardım almıştı.


  Citigroup 29 milyar dolarlık kaybını 306 milyar dolarlık portföyüyle absorbe etmeyi kabul ederken, Hazine Bakanlığı 5 milyar dolar, Federal Mevduat Sigorta Fonu 10 milyar dolar ve Fed de geri kalan kayıpları alacak.
  Plana göre, Citigroup Üst Yönetici ve diğer yöneticilerinde değişiklik yapmak zorunda kalmayacak, ancak yöneticilerin aldıkları ücretlere kısıtlama getirmek durumunda kalacak.


  Banka, çeyrek yılda hisse başına 1 sentten fazla kar payı dağıtamayacak.
  Citigroup'un piyasa değeri geçen Cuma 20,5 milyar dolara kadar düşmüştü. Bankacılık devinin 2006 yılındaki değeri 270 milyar dolardı.
  Grup, geçen hafta 23 bin çalışana ilave olarak 52 bin kişiyi daha işten çıkaracağını duyurmuştu.


  hurriyet.com
   
ABD Citigroup'u kurtarıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Binadan Atlayanları Kurtarıyoruz

  Binadan Atlayanları Kurtarıyoruz

  http://www.gamershood.biz/cicurateLINK/saveme2.swf
 2. Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor

  Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal çocukluk çağı aşılarının büyük önem taşıdığını, ancak hastalıklardan korunmada yetişkin aşılamasının da gerekli olduğunu söyledi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Yurdakök de aşıların aşı takvimine uygun ve zamanında yaptırılmasının büyük önem...
 3. Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuktan alınan kan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan iki yeni hastalığın teşhisinde kullanılacak. Daha önce bin bebeği zeka geriliği ve cücelikten kurtaran topuk kanı sayesinde, şimdide körlük ile sağırlık erken tespit edilecek. Türkiye'de yeni doğan 130 bebekte rastlanan ve biyotinidaz eksikliğinden kaynaklanan çoğu kez ölümle sonuçlanan iki hastalık 1 YTL...
 4. Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

  Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

  sert saçlar nasıl yumuşatılır sert saçlar nasıl yumuşar misvak açılır misvak hazırlanır kullanıma hazırlanır Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur. Eğe Üniversitesinde...
 5. ABD MELEKLERI

  ABD MELEKLERI

  Slm kızlar ben de Usa deyim tabii geçici süre. Burada yalnız sayilirim genelde eşim çok yoğun. Ben de bu siteyi bulunca çok sevindim ve hemen üye oldum.

Sayfayı Paylaş