1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  abd lilerde sunnete evet

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.  ABD'li uzmanlar erkek sünnetinin, cinsel yolla bulaşan hastalık riskinin azaltılmasının bir yolu olarak daha fazla ele alınması gerektiğini söyledi.  BBC Türkçe  LONDRA - Uzmanlar bu açıklamayı sünnetin enfeksiyon riskini dikkat çekici bir biçimde azalttığı bulgusuna ulaştıkları araştırmanın ardından yaptı.
  Sözkonusu enfeksiyonlara yol açan virüsler ise herpes ve kansere yol açan insan papilloma virüsü (HPV) olarak açıklandı.
  Sünnetin HIV enfeksiyonu riskini de ciddi oranda azaltıldığı biliniyordu.  Uganda'da yapıldı
  Ancak New England Journal of Medicine'da yayımlanan bu araştırma, İngiliz uzmanları fazla ikna etmişe benzemiyor.
  Bilim adamlarınca Uganda'da yapılan araştırmada iki yıla yakın bir süre içinde yaklaşık 3,500 erkeğin cinsel yaşamı izlendi.
  Johns Hopkins Üniversitesi'nden uzmanlar sünnetin herpes virüsünün bulaşması riskini yüzde 25, insan papilloma virüsünün (HPV) bulaşması riskini ise üçte bir oranında azalttığı bulgusuna ulaştı.
  HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserine ve her iki cinsiyette de görülen genital bölge siğillerine yol açıyor.
  Sünnet derisinin etkisi
  ABD'de sünnet edilme oranı gitgide azalırken, en az sünnet edilenler de siyahlar ve Hispanik asıllılar.
  AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü ile herpes virüsüne, ayrıca rahim ağzı kanserine yakalanma oranı da en fazla bu gruplarda görülüyor.
  Sünnet derisinin çeşitli virüslerin bulaşması riskini artırıyor olmasının nedenleri ise belirsizliğini koruyor.
  Ancak araştırma penisi nemli olan erkeğin HIV virüsünü kapma riskinin daha fazla olduğu önermesinde bulunuyor.
  Bu durum da nemin vürüsün peniste daha kolay tutunmasını sağlaması veya penis yüzeyi üzerinde çok küçük ülser yaraları oluşturarak virüsün vücuda girişine zemin hazırlaması gibi nedenler ile açıklanıyor.
  Karşı çıkanlar
  İngiliz cinsel sağlık uzmanı Dr. Colm O'Mahony ise ABD'nin sünnetin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara çare olduğu yolunda bir "takıntısı" bulunduğunu söyledi.
  O'Mahony, "Elbette kuru bir penisin hastalık kapması riski biraz daha azdır, ancak yine de en son aşamada enfeksiyona yakalanacaktır" dedi.
  O'Mahony ayrıca sünneti teşvik etmenin, "masum erkeklere kadınların hastalık bulaştırdığı" gibi bir düşünceyi de öne sürmekte olduğunu söyledi. İngiliz uzman, bu açıklamaların erkeklerin sorumsuz cinsel davranışlara ve prezervatif kullanmamaya devam etmelerini sağladığını da savundu.
  HIV virüsü konusunda bilgilendirme amaçlı bir merkezden Keith Acorn ise bu araştırmanı sonuçlarına aceleci tepkiler verilmemesi gerektiğini söyledi.
  Keith Acorn "Erkek sünneti, HIV virüsünü heteroseksüel yoldan kapma riskinin çok az olduğu İngiltere'de doğan çocuklarda HIV bulaşma riski üzerinde düşük bir etkiye sahiptir. Kızlar da HPV virüsüne karşı aşılanabilir ve rahim ağzı kanerinden korunmuş olurlar. Prezervatif de herpes visürüne karşı koruma sağlar" dedi.


   
abd lilerde sunnete evet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evet Hayir

  Evet Hayir

  Arkadaşlar, Önce sizden önceki mesaja evet ya da hayır diye cevap yazılır ve sen bir soru yöneltirsin. Oyun bu hadi başlayalım... Bugün hava güzel demi???
 2. EvetLeriM YaLaN

  EvetLeriM YaLaN

  EvetLeriM YaLaN..!
 3. li kız ismi

  li kız ismi

  dini kız isimleri dini kız isimleri ve anlamları lilya isminin anlamı lilya anlamı ne demek Lilyum: çiçek ismi Lilya : Çiçek ismi
 4. evet hamileyim..

  evet hamileyim..

  4 haftalık hamile olduğumu öğrendim..sevinmekle sevinmemek arası bi sey oldu acıkcası..düşük riski tasıyorum istirahatteyim..pazartesi tekrar kontrolüm var..kafam cok karısık..
 5. ABD MELEKLERI

  ABD MELEKLERI

  Slm kızlar ben de Usa deyim tabii geçici süre. Burada yalnız sayilirim genelde eşim çok yoğun. Ben de bu siteyi bulunca çok sevindim ve hemen üye oldum.

Sayfayı Paylaş