1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ABD tetikledi, Euro, petrol ve altın rekor kırdı, dolar ezildi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  FED’in ’Elimizde gerekli araçlar var. Gerekeni yaparız’ açıklaması, Euro, altın ve petrole yeni rekorlar kırdırdı. Artan risk iştahıyla birlikte petrol 102 dolara, altının ons fiyatı 965 dolara sıçradı. Euro ise 1.51 dolara dayanarak ABD parasının tahtını iyice sarstı. Gözler FED’den gelecek adıma çevrildi.
  ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir kez daha faiz indirimine gideceği söylemleri piyasanın yüzde 0.50’lik faiz indirim beklentisini tetikleyince, dün Euro, altın ve petrolde yeni rekorlar kırıldı. Euro 1.51 dolara dayanarak ABD parasını tüm zamanların en yüksek seviyesi ile ezdi. Dolardaki düşüş petrolü 102 dolarla yeni bir rekora taşıdı. Altın fiyatları da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 960 dolara fırladı. Risk iştahındaki artış global borsalara da alım getirdi.

  FED’DEN ’ELİM SAĞLAM’ AÇIKLAMASI: Piyasalarda yeni faiz indirimi olasılığı üzerinde durulurken, ABD Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar da bunu destekledi. FED Başkan Yardımcısı Donald Kohn, ülkenin ekonomisindeki yavaşlamanın, yüksek enflasyondan daha büyük bir kaygı nedeni olduğunu söyledi. Kohn, "zor zamanlar" olarak nitelediği bir dönemde FED’in faizleri indirme konusundaki istekliliğine dikkat çekti. Kohn, "Elimizde gerekli araçlarımız var. FED Başkanı Bernanke’nin sık sık vurguladığı gibi, gerekeni yapacağız" dedi. FED, eylül ayından bugüne kadar faiz oranlarını yüzde 5.25’ten yüzde 3’e çekti.

  EURO 1.5088 DOLAR: FED’den gelen "faiz indirim" sinyali ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Euro bölgesinde faiz indiriminin erken olduğu söylemleri piyasalarda çıkış arayan büyük fonların risk iştahını yeniden canlandırdı. Euro 1.5088 seviyesi ile doları ezerek tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı. Öte yandan Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan güvenini ölçen IFO endeksi iyi geldi. Bu da Euro Bölgesi’nde faiz indirim olasılığını azaltan bir gelişme olarak paritenin yükselişini destekledi. Piyasa uzmanları Euro’nun dolar karşısında önümüzdeki 3 ayda 1.53 seviyesine bir sıçrama yapabileceği tahmininde bulundu.

  PETROL 102 DOLARLA REKORDA: Dolardaki rekor, düşüş petrol fiyatlarını da rekora taşıdı. Doların Euro karşısında gerilemesi ve gelecek hafta toplanacak OPEC’in üretimi kesmek yönünde karar vereceği yönündeki beklenti etkili oldu. Ayrıca ABD ve Avrupa’da düşen sıcaklıkların petrol talebini artırması da tırmanışa neden gösterildi. ABD tipi hafif ham petrol varil fiyatı 102 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 83 sent artarak 100 doları aştı. Uzmanlar, doların Euro karşısında düşmesinin, doların hakim olmadığı para birimleri için petrolü çekici hale getirmesi nedeniyle en büyük katalizör olduğunu söyledi.

  ALTIN 1000 DOLAR HEDEFİNDE: DolarınEuro karşısındaki en düşük seviyeye inmesi ve uluslararası para birimleri karşısında değer kaybetmesi altın fiyatlarını da tetikledi. Petrol fiyatlarındaki yükselişle paralele olarak altının ons fiyatı uluslararası spot piyasada 964.70 dolarla tarihin en yüksek düzeyine tırmandı. Uzmanlar altının kısa vadede 1000 dolara tırmanacağı tahmininde bulundu.

  Bernanke: FED gerektiğinde ekonomiye destek verecek

  ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, kötü durumdaki konut ve kredi piyasalarının zaten durgun olan ekonomiyi daha da zayıflatmaması için gerektiği takdirde harekete geçeceklerini söyledi. Bernanke, ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde sunulmak üzere hazırladığı konuşma metninde, "Büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin varlığını sürdürdüğünü görmek önemlidir" dedi.

  Yabancı Türkiye’den 5 yılda 22 milyar dolar kár götürdü

  YABANCI yatırımcıların son beş yılda Türkiye’deki doğrudan ve portföy yatırımlarından elde ettikleri toplam 22 milyar dolarlık kárı yurt dışına götürdü. 2003-2007’yi kapsayan 5 yıllık dönemde yabancılar, Türkiye’deki doğrudan yatırımlarından elde ettikleri kárların 5.9 milyar doları ile borsa, bono portföy yatırımlarından kazandıkları 16 milyar 45 milyon doları yurt dışına transfer etti. ANKA

  Dolar 1.17 YTL’ye indi

  TÜRK para ve sermaye piyasaları dün ABD’den gelen haberlere göre hareket etti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), IBM’nin 15 milyar dolarlık hisse geri alım yapacağı haberiyle yurtdışı borsaların aksine güne yükselişle başladı. Gün içinde 46.755 puana yükselen endeks, bu seviyelerde satışla karşılaştı.

  ABD DATASI OLUMSUZ: ABDde konut kredilerindeki en büyük para kaynağı Fannie Mae, dördüncü çeyrekte 3.5 milyar dolarlık zarar açıkladı. Ayrıca Türkiye saati ile 15.30’da açıklanan ABD ocak ayı dayanıklı mal siparişlerinin yüzde 5.3 düşmesi resesyon kaygısını tetikledi.

  İMKB YÜZDE 1.6 YÜKSELDİ: İMKB günü 46.260 puandan yüzde 1.62 artışla tamamladı. Bankalararası piyasada yabancı satışlarıyla başlayan dolar, 1.1770 YTL’ye kadar geriledi. Bugün valörlü işlemlerde dolar 1.18 YTL’ye yükseldi. Dolar serbest piyasada 1.1850 YTL’den kapanış yaptı.

  Hürriyet
   
ABD tetikledi, Euro, petrol ve altın rekor kırdı, dolar ezildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Petrolde operasyon rekoru

  Petrolde operasyon rekoru

  İngiltere'de yayımlanan ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin terör örgütüne karşı Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon olasılığının petrol fiyatlarını rekor seviyeye yükselttiğini yazdı. Gazete, petrolün varil fiyatının 84 dolara yükseldiğine dikkat çekti ve Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası operasyonunun bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği iddiasına yer verdi. Başbakan Recep...
 2. Goldman’ın CEO’su 54 milyon dolarla prim rekoru kırdı

  Goldman’ın CEO’su 54 milyon dolarla prim rekoru kırdı

  Finans sektörü mortgage krizinin yarattığı zararlar nedeniyle zor günler geçirirken, CEO’ların 2007 primlerinden aldığı rekor Goldman Sachs’dan geldi. Kriz ortamında 2007 yılını 3.17 milyar dolarlık kár ile kapatmayı başaran Goldman’ın CEO’su Lloyd Blankfein 2004 yılı için 54 milyon dolarlık prim ve ödül aldı. MAAŞI 600 BİN DOLAR: 2007’yi 600 bin dolar maaş alarak kapatan Blankfein yüksek...
 3. Petrolde yeni rekor

  Petrolde yeni rekor

  Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı, petrol arzı kaygıları ve OPEC'in açıklaması nedeniyle 117,40 dolara kadar yükseldi. ABD ham petrolünün varil fiyatı Mayıs ayı teslimi 117,40 dolara çıktıktan sonra 117,12 dolardan işlem görmeye başladı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 114,65 dolarla tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)...
 4. Petrol yeni rekoruna çıktı: 132 dolar!!!

  Petrol yeni rekoruna çıktı: 132 dolar!!!

  Petrol rekora doymadı. Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı ilk kez 130 doları aşarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Petrol 130.05 doları test ettikten sonra 132 dolara ulaştı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 1,69 dolar artışla 129,53 dolar oldu. Petrol fiyatlarının artmasında, doların Euro ve yen karşısında değerinin düşmesi ve Petrol İhraç...
 5. 2012 Dolar ve Euro tahminleri

  2012 Dolar ve Euro tahminleri

  2012 dolar tahminleri euro tahminleri dolar 2012 dolar euro tahminleri, ne olur, kaç para olur, ne kadar olur, fiyatları, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden Sevgili Misafirler... Yatırımcılardan, 2012 yılı dolar ve euro fiyat tahminlerini, sizler için bu makalemizde sunuyoruz arkadaşlar:) Bakalım 2012 yılında dolar ve euro kaç para...

Sayfayı Paylaş