1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ABD'de Politik Ürünlerde Rekor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Amerika’da halk seçim sürecinde Başkan adaylarına destek olmanın yollarını araken ülkenin politik ürünlerdeki çeşit sayısı da toplamda 150 milyon adede ulaştı. Prezervatiften, uyku tulumuna, iç çamaşırından tuvalet kağıdına kadar çok sayıda ürünün satıldığı Başkanlık seçimlerinde çeşitlilik rekorunu kıran ise 2.6 milyon adet ürün ile yeni Başkan Barrack Obama oldu.
  ABD’de seçim dönemlerinde kızışan rekabette başkan olmasını istediği adaya destek vermeye çalışan halk, politik ürünlere büyük rağbet gösterince ülkede bu segmentteki ürün çeşidi 150 milyona ulaştı. ABD’de son dönem başkanlar arasında satılan ürünlerde çeşitlilik rekorunu kıran ise 2.6 milyon adetle Barack Obama oldu. Terlikten prezervatife, bebekten yapboza, uyku tulumundan iç çamaşırına kadar kadar birçok farklı ürünü bulunan Obama, Başkanlığı döneminde 1.8 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Başkan George W. Bush’u da geride geride bırakmayı başardı.

  Obama satışın da lideri

  Son seçimlerde politik ürün satışının en fazla yapıldığı sitelerin satışına bakıldığında 25 Ekime kadar Obama toplam satışlar içinden yüzde 49.55 pay aldı. Buna karşın Cumhuriyetçilerin Başkan Adayı John McCain ve Başkan Yardımcısı adayı olan Sarah Palin ise yüzde 19’luk payları ile satışlarda başa baş gitti. Obama’nın Başkan Yardımcısı Joe Biden ürünleri ise satışlardan sadece yüzde 7.46 pay aldı.

  Bağış miktarı fırladı

  Obama ürünleri sadece rekor kırmakla kalmadı. Aynı zamanda kampanya için bağış toplamak konusunda da yeni bir akım yarattı. Kampanyasının resmi sitesinde kendi ürünlerinin satışını yapan Obama bu yolla düşük miktarla da olsa bağışçıların sayısını hızla yükseltmeyi başardı. Bu satışlar sunucunda eylül ayında 150 milyon dolar olan bağış miktarı da ekim ayının ortasına gelindiğinde 640 milyon dolara ulaştı. Ürün satışlarının bu bağışlardaki payı ise açıklanmadı. Buna karşın Obama kampanyasına gelen bu yardımların yarısından fazlasının 200 dolar ve altındaki bağış veya ürün satışlarından oluştuğu biliniyor.

  Tasarım çanta bile var

  Obama’nın resmi sitesinde 3 dolarlık bir araç stickerından, 80 dolarlık Isaac Mizrahi bir çantaya kadar birçok ürün bulunabiliyor. Sistem Obama destekçilerinin alışverişlerini tamamladıktan sonra sepette çıkan bedele ek olarak istedikleri bağışı yapabilmelerine de olanak sağlıyor. Obama’nın web sitesinden satın alınan bir ürün için ortalama yüzde 15 kargo parası da alınıyor.

  Bush’u karşıtları aldı

  Politik ürün satışında Obama, satış hacmi açısından Başkanlık yarışında çarpıştığı john Mc Cain’den çok, koltuğu devralacağı George W. Bush ile karşılaştırılıyor. Satışlar açısından Obama’nın Bush’a yakın ölçüde talep topladığı söyleniyor. Ancak, önemli bir farka da dikkat çekiliyor. Obama ürünlerine en fazla ilgiyi gösteren taraftarları olurken, üzerinde Bush ögesi taşıyan ürünlerinin alıcıları ise genellikle karşıtları oluyor. Ürünlerin çoğunluğunun ise Bush politikalarına karşı çıkan tarzda olduğu belirtiliyor.

  Kampuslarda Obama kazandı, McCain MS DOS gibi kaldı

  ÜNİVERSİTE
  kampüslerinde politik ürünler satan birçok mağazası bulunan Ike Boyd’a göre gençler John McCain taraftarı ürünlere çok da rağbet göstermiyor. Boyd, yaşı daha büyük olan McCain’i bu duruma düşüren bakış açısını şöyle açıklıyor. "Bay Obama gençlere daha yakın bir çizgi izlerken McCain tarihi geçmek üzere olarak yorumlanıyor. Biri Playstation, diğeri ise MS Dos bilgisayar gibi duruyor. Bu nednele kampüs satışlarında Obama taraftarı ürünler açık ara önde gidiyor. McCain’in talep gören ürünlerini ise genelde Cumhuriyetçilerle ve savaşla dalga geçenler oluşturuyor.

  Modacılar Barack Obama’ya çalıştı

  DÜNYACA
  ünlü modacılar da Barack Obama’ya destek olmak için çalıştı. Diane Von Furstenberg kampanyaya 75 dolarlık ve üzerinde Obama, ümit ve değişim yazıları ile süslü çanta ile destek oldu. Isaac Mizrahi, Derek Lam’in de destek olduğuu Obama’nın koleskiyonunda Marc Jacobs’ın üzeri rozetlerle kaplı çantası da ilgi gördü. Jacobs daha önce de Hillary Clinton için çalışmıştı. Ancak demokratların adayı Obama olunca, desteğini Obama’ya kaydırdı. Ünlü gelinlik tasarımcısı Vera Wang ile Juicy Couture de Obama’ya tişört için destek verdiler.

  Palin köpek yiyecek kabıyla öne çıktı

  BARACK
  Obama’nın 2.6 milyon ürününün 1.7 milyon adetlik kısmını t-shirler oluşturuyor. Zaten tüm politik ürün satışlarına bakıldığında da tshirt satışları açık ara önde gidiyor. 2 dolardan satışa sunulan Barrack Obama prezervatifleri ile 15 dolara satılan ve üzerinde Pitbull lakaplı Sarah Palin’in resmini taşıyan köpek yemek kabı bu ilginç ürünler arasında en büyük talebi gören çeşitler arasında yer alıyor. Üzerinde Obama’nın adının yazılı oolduğu bitki de taraftarlarından büyük ilgi topladı.

  McCain tuvalet káğıdı 10 dolardan satıldı

  KAMPANYA
  kapsamında adayları sadece destekleyen değil, karşıt ürünler de öne çıktı. Bu ürünler arasındaki en ilginçlerinden birisini de McCain tuvalet kağıtları oluşturdu. Üzerine John McCain’in resminin yazılı olduğu tuvalet kağıdı Obama taraftarlarına 10 dolardan satıldı. Tuvalet kağıdının üstünde yazılı olan "Savaşın gerekliliği sadece hayaperestlerde şüphe yaratır" yazısı da dikkatlerden kaçmadı.

  Clinton’a ’first lady’ şakası

  BAŞKAN
  aday adayı olduktan sonra adaylığı Barack Obama’ya kaptıran senatör Hillary Clinton kendisi için yapılan ürünlerde en çok eşi ve Eski ABD Başkanı Bill Clinton ile gündeme geldi. Üzerinde ’Billary’ yazan t-shirtler kampanyada büyük talep gördü. Hillary karşıtları da boş durmadı Bill Clinton’a ’First lady Bill Clinton’ yazılı tişörtler de bu çeşitlilik içinde yeraldı.

  hurriyet.com
   
ABD'de Politik Ürünlerde Rekor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rekorlar

  Rekorlar

  * Dünyanın en şişman kadını 1972 yılında ölen Percy Pearl Washington'dur.Hastaneye kaldırıldığında 400 kiloydu. * Dünyanın en uzun boylu insanı 1918'de ABD'de doğan 2.72 metre uzunluğundaki Robert Waldow' dur. * Dünyanın en kısa boylu insanı 1876'da Hollanda'da dünyaya gelen Pauline Musters' dır.Doğduğunda boyu 30 santim di,1895'te öldüğünde ise 59 santim. * Dünyanın normal boydaki en zayıf...
 2. Politika

  Politika

  Bakınız; Siyaset.Rüyada siyasi bir parti görmek düşüncelerinizi istikrarlı bir şekilde gerçekleştireceğinizin ve hayatta başarılı olacağınızın işaretidir
 3. ABD'den rekor bütçe açığı

  ABD'den rekor bütçe açığı

  ABD'nin bütçe açığı 765 milyar dolar ile rekor düzeye ulaştı. Hazine Bakanlığı verilerine göre, 30 Eylül'de sona erecek mali yıl içinde, şimdiye kadarki bütçe açığı 765 milyar dolar oldu. Sadece Şubat ayının bütçe açığı ise 192,8 milyar dolar ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artış gösterdi. ABD'nin geçen mali yıldaki toplam bütçe açığı 454,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti....
 4. Politika Dediğin

  Politika Dediğin

  Politika nasıldır bilirsiniz meleklerim.Bir şey söylersiniz ama söylediğinizle anlatmak istediğiniz şey tamamen farklıdır.Bu politikanın bir gereğidir.Bu gereği diğer tanınmış politikacılarımız nasıl yerine getirmiş bakın bakalım.Yazıları ilk önce normal daha sonra birer satır atlayarak okuyun bakalım ne çıkacak :D Politika Dediğin Bill clinton; Türkiye bizim her zaman dostumuz olan bir...
 5. Politika Fıkraları

  Politika Fıkraları

  Merhaba arkadaşlar, siyasetle aranız nasıl bilmiyorum ama benim ki hiç iyi değil sadece fıkralarda seviyorum :) Ve bu yüzden sizden Politika Fıkraları rica ediyorum :)

Sayfayı Paylaş