1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  ABD'nin yarısından büyük bulut

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Cassini uzay aracı, Satürn’ün uydusu Titan’ın kuzey kutbunda ABD’nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi.
  NASA’nın Satürn ve uydularının gizemini çözmek üzere uzaya gönderdiği Cassini’nin görüntülediği dev bulutun, yine Cassini tarafından geçen yıl keşfedilen gölleri dolduran malzemenin sorumlusu olabileceği düşünülüyor.

  Kışın gölgesinin kapadığı dev bulut, Titan’ın kıştan bahara girmesiyle görüş sahasına girerken, 60 derece kuzey enleminden aşağıya doğru uzayan 2 bin 400 km çapındaki dev bulut, Titan’ın tüm kuzey kutbunu kapatıyor.

  Cassini ekibi geçen yıl, Titan’ın kuzey kutbundaki göllerin kısmen dolu ve bazılarının buharlaşmış gibi göründüğünü ve aaaandan oluşan bu dev bulutun meydana gelmesine yol açmış olabileceğini keşfetmişti.

  Bu son bulgular, aaaan yağmurunun gölleri oluşturduğunu ve buharlaşmasının bulutları meydana getirdiği görüşünü güçlendiriyor.

  Bu aaaan döngüsünü Dünya’nın hidrolojik döngüsüyle karşılaştıran bilim adamları buna "aaaanolojik döngü" adını veriyor.

  Yer gözlemlerine göre, Titan’ın bulut sistemi mevsimlerle gelip gidiyor.

  Titan’da bir mevsim yaklaşık 7 Dünya yılı sürüyor. Bilim adamları, bu dev bulutun birkaç yıl kalmasını bekliyor.

  MRO JÜPİTER’İ GÖRÜNTÜLEYECEK

  Öte yandan, NASA’nın Mars yörüngesinde bulunan bir diğer uzay aracı Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) da, Kızıl Gezegen’in yörüngesinden Jüpiter’in ve uzayın diğer ilginç noktalarının fotoğraflarını çekecek.

  MRO’nun üzerindeki High Resolution Imaging Experiment (HiRISE) kamerasını kullanacak bilim adamları, Jüpiter ve başlıca uydularını görüntüleyecek.
   
ABD'nin yarısından büyük bulut konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ABD'nin Kuruluşu

  ABD'nin Kuruluşu

  abd nin kuruluşu ABD'nin Kuruluşu Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi. Koloniler, ABD'nin temelini...
 2. Bulut

  Bulut

  Çeşitlerine göre tabir edilir: İnsana görünce ürperti veren katran rengi, siyah bulut ilahi gazaba, şiddet ve fitneye, Yağmur bulutu bolluk ve berekete, Kümülüs türü beyaz bulutlar iyi amele, Eve giren ve onun her tarafına yayılan bulut, ilim ve hikmetinn, mal ve servetin ev halkının tamamına ve gelecek nesillere geçerek devam etmesine, Eve bir bulut parçasının girmesi oraya ziyarete gelecek...
 3. ABD'nin İran açılımı şekilleniyor

  ABD'nin İran açılımı şekilleniyor

  ABD'nin İran'a yönelik kısıtlamaları azaltmaya hazırlandığı bildirildi. Reuters ajansının, konuyu yakından takip eden ancak adının açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, iki ülke diplomat ve yetkililerinin kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda yakın zamanda bir araya gelmelerinin beklendiği de kaydedildi. ABD'nin yeni İran politikasının henüz tam olarak...
 4. Yolun Yarısından Sonra Erkekler

  Yolun Yarısından Sonra Erkekler

  Yolun yarısından sonra erkekler çok şeker oluyormuş...Okuduklarıma inanamadım...40 ından sonra azanlar konu dışı:D Kontrol amaçlı kıskançlık gösterilerine prim vermeyecek kadar deneyimli olduğu gibi bu gösterinin asıl amacını kavrayacak kadar hoşgörülüdür. Tercih edilen yalnızlık diye bir kavramın olmadığını bilecek kadar yalnızdır, ama sevdiklerinin ruhuna dokunan cümleleri ve hareketleri...

Sayfayı Paylaş