ABD'nin yarısından büyük bulut

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
ABD'nin yarısından büyük bulut
Cassini uzay aracı, Satürn’ün uydusu Titan’ın kuzey kutbunda ABD’nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi.

NASA’nın Satürn ve uydularının gizemini çözmek üzere uzaya gönderdiği Cassini’nin görüntülediği dev bulutun, yine Cassini tarafından geçen yıl keşfedilen gölleri dolduran malzemenin sorumlusu olabileceği düşünülüyor.

Kışın gölgesinin kapadığı dev bulut, Titan’ın kıştan bahara girmesiyle görüş sahasına girerken, 60 derece kuzey enleminden aşağıya doğru uzayan 2 bin 400 km çapındaki dev bulut, Titan’ın tüm kuzey kutbunu kapatıyor.

Cassini ekibi geçen yıl, Titan’ın kuzey kutbundaki göllerin kısmen dolu ve bazılarının buharlaşmış gibi göründüğünü ve aaaandan oluşan bu dev bulutun meydana gelmesine yol açmış olabileceğini keşfetmişti.

Bu son bulgular, aaaan yağmurunun gölleri oluşturduğunu ve buharlaşmasının bulutları meydana getirdiği görüşünü güçlendiriyor.

Bu aaaan döngüsünü Dünya’nın hidrolojik döngüsüyle karşılaştıran bilim adamları buna "aaaanolojik döngü" adını veriyor.

Yer gözlemlerine göre, Titan’ın bulut sistemi mevsimlerle gelip gidiyor.

Titan’da bir mevsim yaklaşık 7 Dünya yılı sürüyor. Bilim adamları, bu dev bulutun birkaç yıl kalmasını bekliyor.

MRO JÜPİTER’İ GÖRÜNTÜLEYECEK

Öte yandan, NASA’nın Mars yörüngesinde bulunan bir diğer uzay aracı Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) da, Kızıl Gezegen’in yörüngesinden Jüpiter’in ve uzayın diğer ilginç noktalarının fotoğraflarını çekecek.

MRO’nun üzerindeki High Resolution Imaging Experiment (HiRISE) kamerasını kullanacak bilim adamları, Jüpiter ve başlıca uydularını görüntüleyecek.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
769
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
506
PaSikA
Üst