1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Abdülkadir Geylani Hazretlerinin kerametleri hakkında bilgi

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhabalar .Lütfen Abdülkadir Getlani Hazretlerinin kerametleri hakkında bilgilerinizi paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler şimdiden..

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Abdülkadir Geylani Mazandaran 1078 yılında doğmuştur.İslam bilgini Kadiri tarikatının kurucusudur.
  1078 yılında İran'ın Geylan şehrinde doğdu. Künyesi, Ebu Muhammed'dir. Muhyiddin, Gavs-ül-a'zam, Kutb-i Rabbani, Sultan-ul-evliya, Kutb-i a'zam gibi lâkabları vardır. Babası Ebu Salih bin Musa Cengidost'tur. Peygamber torunu Hasan bin Ali'nin oğlu olan Hasan el-Mu'tena'nın oğlu Abdullah el-Kâmil'in soyundandır. Annesinin ismi Fatıma, lakabı Ümm-ül-hayr olup seyyidedir. Bunun için Abdülkadir Geylani, hem seyyid, hem şerifdir.

  Doğacağı Ramazan ayının ilk gecesi babası Seyyid Musa Cengi bir rüya görmüştü: Peygamberler peygamberi Hz. Muhammed (A.S.), ashab ve bütün evliyayı kiram bir yere toplanmışlardı. Resulullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdu ki: Ya Musa, Oğlum! Gücü herşeye yeten ve herşeyin sahibi olan Cenab-ı Allah, bu gece sana insanların üstünde müstesna bir erkek evlat hediye etti.

  Bu evlat benim evladımdır. Ne mutlu sana..

  Hiçbir çocuğa benzemiyordu. Ramazan günleri annesinden süt emmiyor, yöre halkı ramazanın giriş çıkışını onun bu durumuna göre tayin ediyordu. 18 yaşında çobanlık yaparken bir ineğin, hikmeti ilahiye ile “Sen bunun için yaratılmadın.” demesi üzerine annesinden izin alıp ilim tahsili için Bağdat’a geldi. Yolda kervanın yolunu kesen eşkiyalara annesine doğruluktan ayrılmayacağına dair verdiği söz için parasını saklamadan vermesinden dolayı eşkiyalar utanıp tövbekar oldular.

  Hammad-ı Debbas Hazretleri Bağdat’ta ilk mürşidi olmuş, uzun yıllar ilim tahsili ve vazu nasihatla meşgul olduktan sonra, Bağdat’tan uzaklaşıp 25 yıl çöllerde uzlete çekilmiş ve kimseyle görüşmemiştir.
  Bu süre içerisinde kendini ayakta tutacak kadar çöldeki bitkilerle beslenmiş, Peygamber Efendimiz’in ruhaniyyetinde terbiye görmüş ve Hızır (A.S.) ile arkadaşlık yapmıştır.

  Bağdat’a gelince tüm halk onun nasihatlarını dinlemek için toplanmış, konuşmaya başlayamaması üzerine, Fahr-i Kainat Efendimiz’in ruhaniyyeti teşerrüf etmiş, ağzına yedi defa üflemiş ve O’na “Konuş, ya oğlum Abdülkadir; insanlara vaaz ve nasihatta bulun,” diye buyurmuşlardır. Bundan sonra Hz. Pir Efendimiz, durmaksızın kaynayıp coşan bir rahmet, hikmet ve ilim pınarı gibi tüm insanlara, susamış gönüllere hayat vermiştir ve hala da hayat vermeye devam etmektedir.

  Şeytanın bir cihetten seslenip üzerinden şeriatın kalktığını söylemesi üzerine ilahi ilmi vukufiyetiyle bunu sezip “Sus, ey melun!” diye cevap vermesi; bir ölüyü mezardan Hz. İsa Peygamber gibi “Allah’ın izniyle kalk!” diyerek diriltmesi; hizmetinde bulunan bir aşçıyı, birkaç saniye içinde aslında o aşçıya 12 sene gibi gelmesine rağmen tayy-ı zamanla imtihan etmesi; saldırıya uğrayan bir hanımın onun ismini anarak ondan yardım dilemesi üzerine elindeki asayı mescidinden atarak saldırganı uzaklaştırması onun sayısız kerametlerinden sadece birkaçıdır.
   
Abdülkadir Geylani Hazretlerinin kerametleri hakkında bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Abdulkadir Geylani

  Abdulkadir Geylani

  Hicri 471... Ramazanın son günleri... Geylân8217;a bir kara kış çöker ki sormayın. Ortalık nasıl sis, nasıl duman? Bırakın hilali, gök bulunmaz. İyi de Şevval girmiş midir acaba? Öyle ya Ramazan oruçsuz olmaz, bayram oruçlu olmaz Ulema çare düşünürken biri 8Üdurun8221; der 8Üben bu işi çözdüm galiba.8221; Derhal hanımını Ümmül Hayr diye anılan Seyyide Fatıma8217;ya yollar. Seyyide Fatıma...
 2. Keramet çoraplardaymış

  Keramet çoraplardaymış

  ince çorap giyen kadınlar brezilyalı dansçı çorabı samba çorabı brezilya danscı corabı Yaşına rapmen güzel bir vucüda sahip olan süperstar Ajda Pekkan bacaklarının sırrını bu haberde açıkladı...... BACAKLARININ SIRRI ÇORAPLARINDA 63 YAŞINDAKİ AJDA PEKKAN'IN, SEZEN AKSU'NUN HEDİYE ETTİĞİ ÖZEL BREZİLYALI DANSÇI ÇORAPLARIYLA KUSURSUZ BACAKLARA SAHİP OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI Geçtiğimiz hafta...
 3. veysel karani hazretleri hakkında bilgi

  veysel karani hazretleri hakkında bilgi

  veysel karani hakkında bilgi veya konu varmı melekler beni birisi bilgilendirebilirmi acaba türbesi nerdedirr nasıl gidilirr çok gitmek istiyorumm varsa bilgi paylaşın lutfen şimideden teşekkürlerrrr
 4. Seyyit muhammet raşit(k.s)hazretlerinin menkıbe ve kerametleri

  Seyyit muhammet raşit(k.s)hazretlerinin menkıbe ve kerametleri

  -Gavs Hazretleri kendi eliyle yetiştirdigi, hem zahiri (şer'i), hem de batini ilimleri Ögretip manevi makamina varis biraktigi ogluna kendisi henüz hayatta iken dergâhin bir çok işini tevdi etmiş olup çogu zaman birşey soruldugunda "Gidin Raşid'e sorun" diye buyururlardi. Gavs hazretleri (k.s.) bir sohbetinde; "Kendi yerine kendinden daha büyük bir şeyh birakmadan vefat...
 5. Kadir Gecesinin Kerameti hakkında bilgi isteyenler buraya!

  Kadir Gecesinin Kerameti hakkında bilgi isteyenler buraya!

  Kadir Gecesinin Kerameti Nedir Kadir Gecesinin Kerameti Hakkında Bilgi Daha önce sizlere http://www.meleklermekani.com/tum-islami-bilgiler/225950-kadir-gecesinde-hangi-ibadetler-yapilir-kadir-gecesi-ibadetleri.html hakkında merak edilen bir çok bilgi aktarmıştık. Bu yazımızda ise Kadir gecesi kerameti hakkında bilgiler aktarıyor ve şimdiden tüm islam dünyasının kadir gecesini kutluyoruz....

Sayfayı Paylaş