1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Abdülvehhab Bin İbrahim Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  abdülvehhab bin ibrahim kimdir hayatı biyografisi eserleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Alim ve evliyalardan biri olan Abdülvehhab Bin İbrahim meşhur hadis ravilerinden (hadis rivayet edenlerden ) Anbese Hazretlerinin torunudur. Bu makalemizde bu alim zat Abdülvehhab Bin İbrahim kimdir hayatı biyografisi hakkında size bilgiler vermek istiyoruz melekler :)

  < Konu Resmi..>  Abdülvehhâb Bin İbrâhim
  Ocak 23rd, 2009


  Âlim ve evliyâdan. İsmi Abdülvehhâb bin İbrâhim bin Muhammed bin Anbese, künyesi Ebü'l-Hattâb'tır. Yemen'in Tariyye beldesinde doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. Fazîlet sâhibi bir zât idi. Dinde yapılması ve yapılmaması lâzım gelen işleri bildiren fıkıh ilminde mâhir olup, sâlih rüyâlar görmekle meşhurdu. 1029 (H. 420) senesinde vefât etti.
  Abdülvehhâb bin İbrâhim meşhur hadîs râvilerinden Anbese hazretlerinin torunu olup, ilim ve edeb üzere yetişti. Fıkıh ilminde üstün bir dereceye yükseldi. Sâdık ve sâlih, güzel, doğru rüyâlar görürdü. Bu yönüyle meşhûr oldu. Rüyâlarını anlattığı herkes, merak ve gıbta ile imrenerek dinlerdi. Gördüğü rüyâlar onun fazîletini ve velî olduğunu gösteren alâmetlerdi. Kendisi anlatır:

  1024 senesi Ramazân-ı şerîf ayı ilk Cuma gecesi rüyâmda Peygamber efendimizi gördüm. Bir evde bâzı kimselerle yüksekçe bir yerde oturuyorlardı. İçeri girdim. Hürmetle huzûruna yaklaşıp; "Ey Allah'ın Resûlü! Ecelimin yaklaştığını zannediyorum. Sizlerden şu gömleğimi mübârek bedeninize giymenizi istirhâm ediyorum. Zîra bu gömleği bana kefen yapmaları için vasiyet edeceğim. Ümid ederim ki Allahü teâlâ sizin giymeniz bereketiyle beni Cehennem ateşinden korur." dedim. O sırada gömleğimi Resûlullah'ın üzerinde gördüm. Oradan başka bir yere geçtiler. Bu sefer gömleğimi çıkarmışlardı. Mübârek sırtı görünüyordu. Yaklaşıp, sarılarak öptüm. Resûlullah efendimiz de beni öptü. Ağzıma mübârek ağzının suyundan koymasını istedim. İhsân etti. "Yâ Resûlallah! Cennet-i âlâda beraber olmamız için duâ ediniz." dedim. Beni göğsüne bastırarak kucakladı ve duâ etti. Ben de ona sarıldım. Resûlullah efendimiz daha sonra başka bir tarafa geçti. Ben de gidip huzûruna oturdum. Bana yanında bulunan birini göstererek, ona bir şeyler vermemi söyledi. Üzerimde bulunan parayı çıkarıp; "Yâ Resûlallah! İki dinâr ve yirmi dirhemden başka bir şeyim yok." dedim. O paraları gösterdiği kimseye verdim ve uyandım."

  Abdülvehhâb bin İbrâhim şöyle anlatır:

  Bir gece rüyâmda Resûlullah efendimizi gördüm. Bir evdeydik. Efendimiz ayakta duruyorlardı. Başkaları da vardı. Ortada bir kandil yanıyordu. Efendimize dönüp; "Yâ Resûlallah! Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen; "Eğer büyük günâhlardan kaçınırsanız sizin küçük günahlarınızı örteriz." (Nisâ sûresi: 31) buyuruyor. Siz de mübârek hadîs-i şerîflerinizde; "Ümmetimden büyük günâh işleyenler için olan şefâatimi sonraya bıraktım." buyurdunuz. Allahü teâlâ küçük günâhlarımızı örtüyor, siz de âhirette büyük günahlarımız için bize şefâatçi oluyorsunuz. Bu durumda bize düşen sadece Rabbimizin rahmetini ummaktır." dedim. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz "Evet öyledir." buyurdu. Ben yine; "Yâ Resûlallah! Yine buyurdunuz ki: "Arşın gölgesinden başka hiç bir gölgenin bulunmadığı ancak arşın gölgesinin olduğu yerde üç sınıf insan gölgelenir." Bu üç sınıf kimlerdir." dedim. Resûlullah efendimiz; "Ümmetimden; gamı, üzüntüyü giderenler, benim yolumu ihyâ edenler ve bana çok salevât-ı şerîfe okuyup ananlar." buyurdu.

  1) Câmiu Kerâmât-il Evliyâ; c.2, s.133

  2) Tabakât-ül Havâs; s.77


   
Abdülvehhab Bin İbrahim Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İBRAHİM suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

  İBRAHİM suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

  İBRÂHİM İbrahim sûresi, 52 (elliiki) âyet olup 28 ve 29. âyetler Medine'de, diğerleri Mekke'de inmiştir. 35-41. âyetler Hz. İbrahim'in duasını ihtiva ettiği için sûreye bu ad verilmiştir. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1. Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur'an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana...
 2. Abdülvehhab Bin İbrahim Kimdir

  Abdülvehhab Bin İbrahim Kimdir

  Abdülvehhab Bin İbrahim Kimdir merak ettim mübarek zatlardan biri ama yinede merakımı gidermek için sizlerden Abdülvehhab Bin İbrahim hayatı hakkında bilgiler istiyorum. şimdiden tşkler.
 3. İbrahim-i Havvas Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  İbrahim-i Havvas Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  İbrahim-İ Havvas Hakkında Bilgi İbrahim-İ Havvas Hayatı Sevgili melekler, evliya büyükleri içinde yer alan İbrahim-İ Havvas Hayatı hakkında bilgiler sunmak istiyoruz sizlere... Dokuzuncu yüzyılda Bağdat’ta yaşamış olan evliyânın büyüklerinden. İsmi, İbrâhim bin İsmâil el-Havvâs, künyesi Ebû İshak'tır. Cüneyd-i Bağdâdî hazretlerinin talebelerinden olup, Ebû Câfer Huldî ve Sürvân-ı...
 4. İbrahim Bin Ethem Hakkında Bilgiler Hayatı Biyografisi

  İbrahim Bin Ethem Hakkında Bilgiler Hayatı Biyografisi

  İbrahim Bin Edhem Kimdir İbrahim Bin Edhem Kimdir, Kısaca Hayatı Sevgili melekler, daha önce paylaştığımız evliya büyüklerinden İbrahim Havvas hakkında bilgilerin ardından bu konumuzda da İbrahim Bin Edhem Kimdir, Kısaca Hayatı hakkında bilgiler paylaşıyoruz sizlerle... İbrahim bin Ethem,meşhur âlimlerinden ve evliyânın büyüklerindendir. Miladi 714′te (H.96) Belh şehrinde doğup,...
 5. Kuşadalı İbrahim Halveti Hakkında Bilgiler Biyografisi

  Kuşadalı İbrahim Halveti Hakkında Bilgiler Biyografisi

  Kuşadalı İbrahim Halveti Hakkında Bilgi Kuşadalı İbrahim Halveti Biyografisi Sevgili melekler, Kim Kimdir bölümümüzde bu kez Kuşadalı İbrahim Halveti Hakkında Bilgi isteyen meleklerimize ve sayın misafirlerimize Kuşadalı İbrahim Halveti Biyografisi ile ilgili bilgiler veriyoruz... Osmanlılar zamânında, Anadolu'da yetişen Hanefî mezhebi fıkıh âlimlerinden, velî ve tasavvuf...

Sayfayı Paylaş