1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Acaba icra takibi nasıl yapılıyor ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selamlar, icralık bir durumumuz var araştırıyorum icra takibi nasıl yapılıyor ? Teşekkürler cevaplarınız için..
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz,

  İflas Hukukunu ayrı tutar isek, İcra Hukukunda 3 lü bir ayrıma gidebiliriz. Buna göre İcra Hukuku ilamsız icra, ilamlı icra ve rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip şeklinde 3 lü bir ayrıma tabi tutulabilir.

  İlamlı icraya ise itiraz mümkün değildir. Sadece borçlu borcu ödediğini, veya alacaklıdan süre aldığını iddia ederek İcra Mahkemesinden İcra takibinin iptal ve talikini isteyebilir. Fakat borcun hiç doğmadığını iddia edemez çünkü alacaklının daha önceden aldığı mahkeme kararı ile alacağın varlığı kesinleşmiştir.

  İcra takibinde bulunmak isteyen bir alacaklı yetkili icra dairesine başvurmak zorundadır. İlamlı icrada Türkiyenin her yerindeki icra daireleri yetkili iken, ilamsız icrada yetkili icra müdürlüğü değişiklik göstermektedir.

  Alacaklının icra müdürlüğüne, elindeki belge ve senetler veya mahkeme ilamı ile gitmesi gerekmektedir. Genel Haciz yoluyla elinde hiç belge veya senet olmayan alacaklıda takip yapabilir. Fakat borçlu itiraz ederse icra takibi hemen durur. Yanlızca borçlu itiraz etmezse ve itiraz edipte itirazı mahkemece kaldırılır veya iptal edilir ise alacaklı genel haciz yoluyla takibe devam edebilir. Elindeki belgeler ile icra müdürlüğüne giden alacaklı icra müdürlüğünde matbu takip talebini doldurur, gerekli posta masraflarını ve icra harç ve giderlerini ödedikten sonra, icra müdürlüğü kanalı ile borçluya ödeme-icra emri göndertir.

  Ödeme emrinin borçluya tebliğinden, genel haciz yoluyla takipte 7 gün sonra, itiraz olmazsa takip kesinleşir ve alacaklı haciz isteyebilir. İtiraz olur ise mahkemeden itirazın iptal edilmesi veya icra mahkemesinden itirazın kaldırılması gerekir. Kambiyo senetlerine özgü haciz yolunda ise borçlu 5 gün içerisinde icra mahkemesine itiraz etmezse alacaklı haciz isteyebilir.
   
 3. deniz-07

  deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

  Kayıt:
  16 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  699
  Beğenilen Mesajlar:
  271
  Ödül Puanları:
  0
  canım ALLAH yar ve yardıcınız olsun zor bir süreç içindesin sabret elbet geçer bu günlerde.........
   
Acaba icra takibi nasıl yapılıyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. icra

  icra

  Rüyada bir borçtan dolayi evine veya isyerine icra memurlarinin geldigini görmek, bir miras meselesi için akrabala-ri ile arasinin açilacagina, icra memurlarinin evinden bazi esyala-ri alip götürdüklerini görmek, bekledigi mirastan alacagi payi alamayacagina; icra memurlari tarafindan önceden alinip götürülen mallarin kendisine geri verildigini görmek, mirastan oldukça önemli para...
 2. Gıdık eritme nasıl yapılıyor

  Gıdık eritme nasıl yapılıyor

  Arkadaşlarım selamlar ben aslında ideal kilomdayım diye düşünüyorum boyum 1.76 ve kilomda 58 ama aynadan bakıyorum da biraz gıdık var yahu bende. :D:D Bu gıdiği tam olrak nasıl eriteyim acaba bu hususta bana yardım eder misiniz hangi hareketleri yapmam lazım ?
 3. Etli Fasulye Yemeği nasıl yapılıyor acaba

  Etli Fasulye Yemeği nasıl yapılıyor acaba

  Selam kızlar ben kurufasülye yi çok seviyorum yeni evliyim ve mutfakta çok beceriksizim acaba diyorum aranızda bana Etli Fasulye Yemeği yapılışını anlatacak biri var mı
 4. sütlü omlet nasıl yapılıyor

  sütlü omlet nasıl yapılıyor

  Selamlar herkesee..Ben normal omlet yapıyorum ama bir de sütlü omlet oluyormuş, o nasıl oluyor? Tek fark süt mü konması ?
 5. icra takibi ne demektir

  icra takibi ne demektir

  Annemler konuşurken duydum icra takibi ne demektir? Annem bayağı üzgündü, lütfen açıklarmısınız ?

Sayfayı Paylaş