Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Acı Yiyince Burun Akması..

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  acı yiyince, neden burun akar, sebepleri, nedenleri, acı yiyecekler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Özellikle soğuk algınlığına yakalandığımız durumlarda,büyüklerimiz hep acı yememizi salık verir.Hatta eskiden çocuklar üşütmesin diye soğuk havada sokağa çıkmadan evvel çocuklara kırmızı biber karıştırılmış su içirirlermiş,içini kızdırsın ,üşütmesin diye.Ne kadarı doğru bilinmez ama bir gerçek var ki ne zaman acı bir şey yesek burnumuz akar.Hele de bulunduğumuz ortamda misafirlerimiz varsa,ne yapacağımızı şaşırırız..

  Bunun sebebi acı, baharı ya da keskin kokulu yiyeceklerin mukus salgısının incelmesine ve kolayca akar hale gelmesine sebep olmalarıdır. Bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı birşey yediğimizde gözlerimiz yaşarır ve burnumuz akmaya başlar. Aslında eşzamanlı olarak aynı şey akciğerlerimizde de olur. Acı yiyeceklerin özofagus yani yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak vücudumuzun bu tip tepkiler vermesine yol açtığı düşünülüyor. Kimi araştırmacıların çalışmaları, acı yiyeceklerin içinde bulunan maddelerin, solunumla ilgili hastalıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiğini ortaya koymuş. Bunlara ek olarak mukus salgısını bu şekilde hareketlendiren maddelere “mukokinetik” dendiğini belirtmekte fayda var. Kırmızı biber bu tip maddelerin en iyi örneği. Sarımsağın ve soğanın ise mukus temizleyici özelliği var.


  Acılı yiyecekler mukus salgısını inceltip akar hale gelmesini sağlar. Bu sayede ciğerlerin ve solunum yolunun temizlenmesi sağlanıyor.

   
Acı Yiyince Burun Akması.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aç

  Rüyada aç bir insan görmek, rizkinin bol olacagina; açi doyurdugunu görmek, beklemedigi bir yerden büyük bir fayda görecegine, aç bir insani sofrasina alip onunla yemek yedigini görmek, uzak bir yerden hayirli bir haber alacagina delalet eder.
 2. ceviz yiyin

  ceviz yiyin

  Kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyan doymamış yağ asitlerini yüksek düzeyde içeren cevizin, kolesterol birikimini ve damar sertliğini önleyici etkisi olduğu bildirildi.
 3. İlişkiden sonra spermin geri akması

  İlişkiden sonra spermin geri akması

  spermin dışarı akması kısırlık nedenimi,sperm dışarı akarsa gebelik oluşmazmı,spermin dışarı akması hamileliği engellermi,birliktelik sonrası spermin dışarı akması hakkında bilgiler Hamile kalma problemi yaşayan veya kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastaların bir kısmı cinsel ilişkide erkeğin boşalması ile vajina içerisine bırakılan spermlerin tekrar dışarı kaçması (atılması, akması)...
 4. Hamileyim burnum kanıyor nedeni nedir?

  Hamileyim burnum kanıyor nedeni nedir?

  Gebelikte burun içerisinde ödem (şişme) ve kan hacminde artışa bağlı olarak burun kanamalarında artış görülür. Bazı hamilelerde gebelik boyunca bir iki ayarayla tekrarlayan bir durumken, bazı hamilelerde sürekli tekrarlayacak kadar ciddi olabilir. Özellikle bu kadar sık tekrarlayan kanamalar da gebelik dışında ek faktörler de rol oynuyor olabilir, bu nedenle mutlaka kulak burun boğaz uzmanına...
 5. spermin geri akması ksırlıkmıdır ?

  spermin geri akması ksırlıkmıdır ?

  slam 2 aylık evliyim hamile kalmak istiyorum ilişkiden sonra seperler çıkıyor kısırlıkmı bu

Sayfayı Paylaş