Acı Yonca (Menyanthes Trifoliata)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Acı Yonca (Menyanthes Trifoliata)


Acı yonca (Menyanthes trifoliata), Menyanthaceae familyasına dahil cinslerden Menyanthes içindeki tek tür olan, çok yıllık ve otsu bir çiçekli bitkidir.
Asya'nın kuzeyi, Avrupa ve Kuzey Amerika'da, sulak arazilerde ve bataklıklarda bulunan acı yoncanın Amerika'da görüleni sıklıkla bir varyete olarak kabul görür ve bilimsel olarak "M. trifoliata var. minor Michx." diye adlandırılır. Türkiye'de daha çok Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde izlenen ve Türkçe'de "su yoncası" ya da "ateş yoncası" adları ile de anılabilen acı yoncanın İngilizce'deki yaygın adları "bog-bean" ve "buckbean", Almanca'daki yaygın adları ise "bitterklee" ya da "fieberklee" olarak geçer.
Yatay, kalın, silindrik ve sürünücü kök gövde (rhizome) ile ondan çıkan almaşık dizili, uzun saplı ve üç yaprakçıklı (trifoliate) yapraklardan oluşan acı yoncanın çiçek durumu (inflorescence), dik bir sürgün ile onun ucunda yer alan beyaz ya da pembemsi beyaz çiçeklerden oluşan bir çiçek salkımıdır (raceme). Kökleri ile kötü kokulu ve çok acı olan yapraklar tıpta kullanılır.
Kaynaklar

  • İngilizce 'daki Menyanthes maddesinin 10 Eylül 2006 sürümü.
  • Türk Dil Kurumu Güncel Sözlüğü'nde acı yonca maddesi.
  • Bitkisel Tedavi sitesinde, Şifalı Bitkiler Listesi.
  • T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sulakyurt Sağlık Meslek Lisesi'nin sitesinde, Su yoncasi (Menyanthes trifoliata) maddesi.
  • Şifalı bitkiler rehberi , (Yabani Yonca) maddesi.
 

Benzer İçerikler

*jellibon*
Cevaplar
0
Görüntüleme
784
*jellibon*
*jellibon*
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
10K
ms_enemy
ms_enemy
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
*MeleK*
*MeleK*
Üst