Açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım

D

Dilek666

Forum Okuru
Açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım
Açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım açık öğretime başvuru nasıl yapılır

merhaba arkadaşlar 37 yaşındayım evliyim bir oğlum var ama içimde bir ukde kaldı ben 2 yıllık üniversite mezunuyum ama 4 yıllık iyi bir yer okumak istedim hep . Şimdi açık tan üniversite okumak istiyorum ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım hangi bölümler de okumak avantajlı olur bilemedim sizlere yazmak istedim açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım

Merhaba Dilek,

Açıktan üniversite okumak yani açık öğretim de üniversite okuma kısacası aslın da çok kolay başlarsın ama devamını getirip okumak işi işte zor tarafı bu olsa gerek bir kaç arkadaşım var açık öğretime bir hevesle kayıt yaptırdılar ama ilk seneden sonra ders çalışmaları dersleri takip etmeleri sınavlara hazırlanıp sınavlara girmeleri ağır geldi ki ara verdiler. Açık öğretimi bulunan üniversiteler başlıca çok bilindiği en başta Anadolu Üniversitesi , İstanbul Üniversitesi ve Atatürk üniversitesi bunların dışında eğitim veren özel üniversiteler çok hem yurt içinde hem yurt dışında ama ben sana bu üç üniversiteyi tavsiye ederim hem bu konu da artık profesyoneller hem de harçları diğerlerine oranla daha ekonomik. Açık öğretimde okumak için ilk aşama olan sınavlara başvurun ve sınavlara girin. Eğer ki 2 yıllık yani önlisans bir bölüm okuyacaksınız yanlızca TYT sınavına başvurarak girin. (En az 150 baraj puanı) ,4 yıllık yani lisans bölümlerine girmek istiyorsanız TYT + YKS sınavlarına başvurarak sınava girin. (En az 180 baraj puanı) sonra https://sonuc.osym.gov.tr linkinden aldığınız puana göre tercih yapıp kaydınızı yaptırın ve harcınızı yatırın. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra okulların açılmasına kısa bir süre kala cep telefonunuza gelen mesaj ile açıköğretim büronuzdan kitap ve öğrenci kimliğinizi alabilirsiniz.

Geri