Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Acil Durumlarda Doğum Nasıl Yaptırılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  doğum nasıl yaptırılır doğum yaptırma  Sevgili melekler, doğum sancılarının ne zaman nerde tutacağı belli olmaz. Çok sık olmamakla birlikte evi dışında, otobüste, vapurda doğum yapan kadınlar da vardır. Aniden meydana gelebilen böyle bir durum karşısında ne yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Özellikle eşi gebe olan beylerin ya da arkadaşı gebe olan bayanların acil durumlarda mecbur kaldıklarında doğum olayını nasıl gerçekleştirmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.  [​IMG]


  Böyle bir durumda kaldığınızda annenin ve doğan bebeğin sağlığı için şunları bilmelisiniz.

  Doğum belirtileri nelerdir?

  Doğum sancısı önce belde başlar.
  Sancılar kramp şeklinde rahime doğru iner
  Ağrı belli aralıklarla tekrarlar
  Sıklaşması doğumun daha yakın olduğunu gösterir.
  Anne adayı acı ile inlemeye ve çığlığa başlar
  Rahimden hafif kanlı bir sıvı gelir

  Bu sıvının gelmesi bebeğin sıvı kesesini patlattığını ve yola çıktığını gösterir. Bundan sonra doğum çok yakındır.

  Doğum nasıl yaptırılır?

  Öncelikle sakin olun, ortalığı telaşa vermeyin.
  Derhal bir battaniye veya genişçe bir örtü bulun
  Anneyi sırt üstü bulduğunuz battaniye veya örtünün üzerine yatırın
  Başının altına yastık yapınız. Yastık yoksa ceketinizi katlayarak koyabilirsiniz.
  Doğacak bebek için yatak hazırlayınız bu mümkün değilse kundak görevi görecek temiz bezler bulunuz.
  Anneyi sıcak tutmak için üzerini örtünüz. Ve sık sık sakinleştiriniz çünkü bu durumda en çok endişelenenlerden biri annedir.
  Anneye ıkınmasını söyleyiniz.
  Bu arada sıcak su temin etmeye çalışınız. Sıcak su ile önce ellerinizi yıkayınız.
  Bebeğin doğması için herhangi bir müdahale gerekmez bebek kendiliğinden çıkacaktır. Bebeği kafasından veya bacaklarından çekmek çok yanlıştır.
  Bebek doğunca kordonunun dolaşmış bebeğin boğazına dolaşmış olup olmadığına bakınız. Dolamışsa telaş yapmadan gevşeterek boyundan çıkarınız.
  Bebeği ayak bileklerinden tutarak kaldırınız.
  Diğer elinizle bebeğin başını alnından tutup hafifçe geriye doğru itiniz. Böylece bebeğin ağız ve boğazına kaçmış muhtemel sıvıyı dışarı çıkarmış olursunuz.
  Bebek ağlamaya başlayınca sıra kordon kesmeye gelmiştir.
  Temiz makas veya bıçakla bebeğin göbeğinden 5-8 cm uzaktan kordonu şerit şeklindeki temiz bir bezle sıkıca bağlayınız. ( temiz bir iç çamaşırını keserek bağlama amaçlı kullanabilirsiniz.)
  Göbek kordonunu iki düğümün ortasından kesiniz.
  Bebeği annenin yanına yatırınız.
  Bebeğin göbek kordonunu biz sargı beziyle örtüp fazlı sıkı olmayacak şekilde gövdeye tutturunuz.
  Bebeğin doğumundan bir iki dakika sonra “plasenta” adı verilen parça gelecektir. Bu parçanın gelmesini bekleyiniz. Bu sırada kordonu çekmeye çalışmayınız.
  Plasenta düştükten sonra bunu temiz bir beze sarıp bekleyiniz. Çünkü hastanede “Plasenta” tetkik edilerek bebekte ve annede bir hastalık olup olmadığına bakılır.
  Bütün bu işlerden sonra annenin rahim çevresini sıcak suyla temizleyiniz ve sonra kurulayınız.
  Annenin göbek altına elle yavaş bastırınız. Böylece annenin rahimi kasılarak eski halini alacaktır. Çünkü rahim kasılıp küçülmediği takdirde doğum sonrası kanama görülebilir. Bunun önüne geçmek için armut büyüklüğünde sert bir cisim hissedilene kadar göbek altına hafif masaj yapılır.
  Artık görev tamamdır. Hem anneyi (veya yakınınızı) hem bebeği kurtarmış oldunuz. Kendinizle gurur duyabilirsiniz. Şimdi Vakit kaybetmeden bir hastaneye gidip gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz.
   
 2. Derya48

  Derya48 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2012
  Mesajlar:
  216
  Beğenilen Mesajlar:
  158
  Ödül Puanları:
  43
  çok gerekli bir konu olmuş.çokk teşekkrüelerrrr titanım
   
  TİTAN bunu beğendi.
 3. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.543
  Beğenilen Mesajlar:
  924
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir
  Insallah ben normal hastanede dogrurum hahaha
   
Acil Durumlarda Doğum Nasıl Yaptırılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar

  Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar

  Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar Diş ağrısı : Ağrıyan dişin çevresini temizleyin. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırın ve eğer varsa sıkışmış yiyecek artıklarını diş ipi ile uzaklaştırın. Asla dişin üzerine aspirin ya da benzeri ilaçlar koymayın. Çocuğunuza daha önce de denemiş olduğunuz bir ağrı kesici verin ve en kısa sürede bir diş hekimine götürün. Isırılmış dudak, dil ya da yanak :...
 2. Acil Durumlarda Acil telefonlar

  Acil Durumlarda Acil telefonlar

  Arıza İhbar - 102 Arıza Takip - 101 Yangınİhbar - 110 Acil Servis - 112 Alo Doktor - 113 Uluslararası Kayıt - 115 Uluslarası Sıra Sorma - 115 Bilinmeyen Numaralar - 118 Posta Kodu - 119 Telefon Arıza - 121 Ankesör Arıza - 122 Teleks Arıza - 123 Data Arıza - 124 Radyo-TV Arıza - 125 Kablo Arıza - 126 Şehirlerarası Kayıt - 131 Şehirlerarası Sıra sorma - 131 Beklemesiz Arama - 131 Çağrı - 133...
 3. Acil durumlar, psikiyatrik

  Acil durumlar, psikiyatrik

  Psikiyatrik âcil durumların yalnızca hastadaki davranış bozulduğuyla değil, aynı zamanda bu davranışın başka kimselerde yarattığı anksiete ile de ilgili olduğunu kabul etmek gerekir. Panik nöbetleri ve fazla şiddetli olmayan akut anksiete, özellikle hastalık fobisi ya da belli bir somatik anksiete belirtisi gösteren hastalarda (örneğin, çarpıntı veya psişik dispne), âcil durumlar yaratabilir....
 4. Köpeklerle İlgili Acil Durumlar

  Köpeklerle İlgili Acil Durumlar

  rüyada kedi kusması veteriner ile ilgili şiir veteriner ile ilgili şiirler veterinerle şiirler veterinerlikle Akut İshal Çok sıvı ve bazen de kanlı olan ishal türüdür. Aynı zamanda kusma da söz konusu olabilir. Beslemeyi kesip, köpeğinizi sıcak tutun. Az miktarda glikozlu su verin. Eğer köpeğiniz halsiz ve üzgün ise, derhal veteriner hekiminize götürün. Eger neşesi yerindeyse, veteriner...
 5. Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

  Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

  çocuklarda acil durumlar, ne yapmalı, nasıl hareket etmeli, ilkyardım, nasıl olmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Adı üstünde kaza..Apansız geliverir.Hele de çocuklarımızsa mevzubahis,elimiz ayağımız tutmaz olur.Böyle durumlarda sakin olmalı,acilen neler yapabileceğimiz üzerine odaklanmalıyız. Düşerse Her yıl iki milyondan fazla çocuk kazalar...

Sayfayı Paylaş