Açlık sınırı 740 TL, yoksulluk 2 bin 411 TL

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Açlık sınırı 740 TL, yoksulluk 2 bin 411 TL
Şubat ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 740 TL, yoksulluk sınırı ise 2 bin 411 TL oldu.
Türk-İş’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Şubat ayı sonuçları açıklandı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken asgari gıda harcaması tutarı olan “açlık sınırı” Şubat ayında da artışını sürdürerek 740.04 TL’ye çıktı.

Gıdanın yanı sıra yapılması zorunlu konut, ulaşım, giyim, eğitim, haberleşme ve benzeri harcamalarla birlikte toplam tutar olan “yoksulluk sınırı” da 2 bin 410.57 TL’ye ulaştı.

İŞSİZLİK KAYGILANDIRIYOR

Türk-İş açıklamasında, yaşanan ekonomik krizle birlikte yaygınlaşan işsizlik ve gelecekle ilgili belirsizliğin, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimleri endişelendirmeye devam ettiği ifade edildi.

GÜNLÜK GELİRİ 80 LİRANIN ALTINDAKİLER YOKSUL

Gıdanın yanı sıra yapılması zorunlu konut (kira, yakacak, elektrik, su vb.), ulaşım, giyim, eğitim, haberleşme ve benzeri harcamalar da dikkate alındığında, bir anlamda “insan onuruna yakışır bir yaşam düzeyi” için gerekli tutarın 2 bin 410,57 TL olduğu belirlendi. Diğer bir ifadeyle, dört kişilik bir aile günlük geliri 25 TL’nin altındaysa “aç”, 80 TL’nin altındaysa “yoksul” sınıfına giriyor.
 
Üst